Sepsa

Sepsa

reklama

„Sepsa” to słowo, które wywołuje lęk, strach i paraliżuje wszystkich rodziców. Rozpoczyna się ona bardzo niewinnie, jednak bardzo szybko się rozprzestrzenia i staje się zagrożeniem dla życia. Sepsa bardzo często nazywana jest chorobą, jednak czy jest nią naprawdę? Jakie objawy jej towarzyszą i jak postępować, gdy zaobserwujemy coś niepokojącego?

Czym jest sepsa?

Sepsa budzi strach nie tylko w kontekście dzieci, ale również i dorosłych. Sepsa nie jest chorobą, a już na pewno nie jest chorobą zakaźną. Jest to zespół objawów, które spowodowane są obronną reakcją organizmu na stan zapalny.

Sepsa, zwana również posocznicą, jest najgroźniejsza dla dzieci, których układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Każda infekcja, jaka atakuje organizm, mobilizuje układ odpornościowy do walki, pojawia się gorączka, kaszel czy katar. Może jednak czasami dojść do takiej sytuacji, w której infekcja rozprzestrzeni się po całym organizmie i wówczas dochodzi do zakażenia uogólnionego, czyli sepsy. Cały proces jest bardzo złożony i niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji.

Przyczyny sepsy u dzieci

Sepsa u dzieci najczęściej wywołana jest przez bakterie Hemophilus influezna typu B, pneumokoki oraz meningokoki. Na sepsę meningokową najbardziej narażone są dzieci do 5. roku życia. Zakażenie rozwija się w zastraszającym tempie. Zdrowy maluszek w przeciągu kliku godzin może znaleźć się na oddziale intensywnej terapii. Bardzo groźny dla zdrowia pacjenta jest wstrząs septyczny, który prowadzi do zaburzenia pracy narządów i zwiększenia ilości toksyn w organizmie.

reklama

Objawy sepsy

Niestety objawy sepsy nie są zazwyczaj jednoznaczne. Najczęściej zaczyna się ona bardzo niewinnie, przypomina zwykłe przeziębienie lub grypę. Pierwsze objawy sepsy:

  • Ból głowy
  • Osłabienie
  • Ból gardła
  • Rozbicie
  • Mdłości
  • Problemy z wydalaniem moczu

Jednak do najbardziej charakterystycznych objawów pasożytnicy należą:

  • Gorączka > 38,3 C lub >36 C
  • Częstość oddechu > 20/min
  • Tętno > 90/min
  • Drobna wysypka na ciele

Sepsa przejawia się także obecnością drobnoustrojów w jamach ciała, zwiększoną lub zmniejszoną liczbą leukocytów we krwi. Może wystąpić również hiperglikemia czyli podwyższone stężenie cukru we krwi pomimo braku cukrzycy u pacjenta. Kolejnym alarmującym objawem są czerwone wybroczyny na ciele zwane wysypką krwotoczną.

Sepsa – leczenie

Uszkodzenie organizmu wywołane sepsą następuje bardzo szybko. Dlatego jeśli tylko pojawi się cień wątpliwości dotyczący stanu zdrowia dzieci, natychmiast udaj się do szpitala. W przypadku pasożytnicy u niemowląt i małych dzieci każda godzina, a nawet każda minuta jest bardzo ważna.

W przypadku podejrzenia choroby, lekarze kierują pacjenta na oddział intensywnej terapii. Leczenie sepsy u dzieci rozpoczyna się od natychmiastowego, dożylnego podania antybiotyku.

Niestety czasami nawet szybka interwencja nie gwarantuje pozytywnych rokowań. W przypadku wystąpienia wstrząsu septycznego wymagana jest transfuzja i oczyszczenie osocza z toksyn, a dodatkowo podaje się dziecku sterydy oraz immunoglobuliny. Niestety w niektórych przypadkach sepsa może doprowadzić do śmierci.

Klaudia Kierzkowska

Ocena: 3 z 5. Ocen: 2

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: