Odciąganie mleka. Schemat Chele Marmet, czyli metoda 7-5-3

Chcesz wesprzeć laktację przez odciąganie pokarmu?

Odciąganie mleka. Schemat Chele Marmet, czyli metoda 7-5-3

Czasem mamy, karmiące swoje maluszki piersią, muszą sobie pomóc, by wesprzeć laktację. Najprostszą metodą jest odciąganie pokarmu. Jeśli i ty to robisz, koniecznie poznaj Schemat Chele Marmet, czyli metodę 7-5-3. Zobacz, na czym polega, jakie przynosi efekty i o czym warto pamiętać, decydując się na jej stosowanie.

Karmienie piersią to proces, który reguluje się sam, w sposób naturalny. Mleko w piersiach mamy wytwarza się podczas ssania ich przez dziecko, a jego ilość zależy od tego, jak często i jak efektywnie to robi.

Czasem jednak coś nie działa, jak powinno - laktacja jest osłabiona, a ty masz zbyt mało pokarmu. Wówczas nie powinnaś załamywać rąk, a zachować spokój i sobie pomóc. Co robić?

Laktację możesz wspierać przez odciąganie pokarmu ręcznie bądź laktatorem, ponieważ to pobudza laktację i zwiększa ilość wytwarzanego mleka. W intensyfikowaniu laktacji pomocny będzie Schemat Chele Marmet, czyli metoda 7-5-3.

Na czym polega Schemat Chele Marmet, czyli 7-5-3?

Schemat 7-5-3 to metoda odciągania pokarmu opracowana przez Chele Marmet z Instytutu Laktacji w Kalifornii. Polega ona na regularnym odciąganiu mleka z piersi (naprzemiennie z obu piersi) po każdym karmieniu. Stosując tę metodę maksymalnie stymulujesz wytwarzanie pokarmu.

Schemat wygląda następująco:

  • 7 minut z jednej piersi, 7 minut z drugiej,
  • 5 minut z jednej, 5 minut z drugiej,
  • 3 minuty z jednej, 3 minuty z drugiej.

Nie ma znaczenia, od której zaczniesz odciąganie pokarmu.

Jeśli nie masz czasu lub stosujesz laktator elektryczny, sesje odciągania mleka możesz skrócić do 20 minut.

Wówczas schemat wygląda tak:

  • 5 minut z jednej piersi, 5 minut z drugiej,
  • 3 minut z jednej, 3 minut z drugiej,
  • 2 minuty z jednej, 2 minuty z drugiej.

reklama

Co warto wiedzieć o schemacie 7-5-3?

System 7-5-3 stosuje się wówczas, gdy mamie zależy na odciągnięciu maksymalnej ilości pokarmu w możliwie najkrótszym czasie. Żeby metoda była efektywna, należy ją kontynuować przez co najmniej 7 dni. Każdy cykl trwa 30 minut (skrócony 20 minut). Cykl odciągania należy powtórzyć ok. 8 razy dziennie, w tym przynajmniej raz w nocy. Nie ma znaczenia, od której piersi zaczniesz odciąganie pokarmu. Piersi należy opróżniać po karmieniu, nie przed.

Odciągamy pokarm 8-10 razy dziennie, przez 20-30 minut, przez 7-10 dni w systemie naprzemiennym.

Odciąganie można przeprowadzić zarówno ręcznie, jak i za pomocą laktatora - tak ręcznego, jak i elektrycznego. Możliwe jest również odciąganie pokarmu z obu piersi jednocześnie, przy użyciu podwójnego laktatora. Wówczas sesja powinna trwać 15 minut.

Jeśli ilość odciągniętego mleka jest niewielka, nie zaleca się wydłużania sesji.

Jeśli ilość mleka jest duża, zaleca się odciąganie pokarmu jeszcze przez 2 minuty po ostatniej kropli mleka.

Metodę 7-5-3 można stosować także na przemian z innymi sposobami odciągania mleka. Bardzo ważna jest regularność odciągania mleka. Tylko wówczas metoda jest efektywna.

Po 10. dobie stosowania systemu Chele Marmet ilość odciągniętego pokarmu powinna wynosić około 750 ml w ciągu doby (przynajmniej 500 ml. Po tym czasie częstotliwość odciągania można zmniejszyć, ale do minimum 5 razy na dobę, co powinno przynieść około 800-1000 ml mleka na dobę. źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: