reklama
Czy mogę jeść miód, kiedy karmię piersią?

Czy mogę jeść miód, kiedy karmię piersią?


Miód jest smacznym źródłem energii i wielu cennych składników odżywczych, między innymi: potasu, cynku, fosforu, żelaza, wapnia, witaminy B i C czy magnezu. Tylko czy jest on polecany dla kobiet, które karmią dzieci piersią, a co za tym idzie - bezpieczny dla dzieci?

Niemniej jeśli chodzi o spożywanie miodu przez kobiety, które karmią swoje dzieci piersią, opinie specjalistów są podzielone. Niektórzy uznają, że nie widza w tym nic niebezpiecznego, inni jednak sądzą, że kobieta, która karmi dziecko piersią, nie powinna spożywać miodu. Dlaczego?

udowodniono, że surowy miód zawiera bakterię Clostridium botulinum, która może wywołać botulizm dziecięcy, poważną chorobę (zarodniki botulinowe mogą w niedojrzałym układzie pokarmowym dziecka wydzielać toksyny). Chociaż nie udowodniono, że toksyny przenikają do mleka matki, zaleca się ostrożność. Dobra wiadomość jest taka, że gdy jest miód przetworzony, przetrwalniki bakterii są niszczone.

Miód jest silnym alergenem – powinny go unikać mamy, których dzieci są w grupie ryzyka. Spożycie miodu może wywołać wzdęcia czy wysypkę.

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta