Jak budować bliskość z niemowlęciem

Jak budować bliskość z niemowlęciem

Więź, jaka łączy dziecko z rodzicami jest wyjątkowa – nie sposób jej przecenić. Dzięki niej maluch nie tylko jest szczęśliwy, ale i lepiej się rozwija. Budowanie bliskości to proces, który rozpoczyna się, zanim jeszcze dziecko się urodzi. Kiedy przychodzi na świat, przed rodzicami otwierają się nowe możliwości. Czy wiesz, jak budować bliskość z niemowlęciem?

Bliskość jest najważniejsza

Bliskość, jaka łączy dziecko z rodzicami, nie tylko sprawia, że dziecko jest pogodne i czuje się bezpieczne - tu i teraz. Budowanie więzi z maluchem to wkład w jego optymalny, harmonijny rozwój. To również inwestycja – mały człowiek, który wie, że jest kochany, akceptowany i szanowany, który czuje bliskość i wsparcie rodziców wyrośnie na niezależnego, silnego i pewnego siebie człowieka, który dobrze czuje się tak sam ze sobą, jak i ze światem.

Bliskość buduje się naturalnie

Podstawą budowania pozytywnej więzi z dzieckiem jest zrozumienie, że także niemowlę to osoba – z określonym temperamentem i upodobaniami. Mały człowiek jest odrębną istotą, której nie można traktować przedmiotowo. Tworzenie więzi musi być oparte na szacunku i akceptacji.

By pielęgnować więź i bliskość z dzieckiem nie trzeba czytać poradników, nie trzeba stosować określonych metod. Wystarczy odwoływać się do rodzicielskiej intuicji, wrażliwości i empatii. Warto być też uważnym - codzienność stwarza wiele możliwości i sytuacji, które w naturalny sposób tworzą i pielęgnują więź z dzieckiem. Trzeba je tylko dostrzec.

reklama

Kontakt fizyczny

Obecność rodziców, kontakt przez dotyk to fundamenty więzi. Kojąca bliskość, zapach i ciepło ciała dają poczucie bezpieczeństwa i komfortu. To dlatego tak ważne jest, by malucha przytulać, kołysać, masować - być blisko, ciało w ciało. Dziecko powinno mieć szansę nasycić się i rozkochać w bliskości, ponieważ jej potrzebuje.

Nie bój się, że dziecko będzie rozpieszczone – miłości i bliskości nie da się przedawkować.

Celebrujcie karmienie

W kontekście budowania bliskości z niemowlakiem wiele mówi się o karmieniu piersią, ale także karmienie maluszka butelką jest do tego doskonałą okazją. Karmienie dziecka to wyjątkowy czas, czas bliskości i wyciszenia, który warto celebrować. To doskonała okazja do budowania czułej bliskości i zaufania.

Obecność mamy, kojąca bliskość jej ramion, jej zapach i dotyk sprawiają, że niezależnie od sposobu karmienia tworzy się silna więź.

reklama

Bawcie się!

Dzieci uwielbiają zabawy z rodzicami, towarzyszącą im radość i beztroskę. Nie musi to być nic wielkiego – wystarczy turlanie się, „gilgotanie”, zabawa w „idzie do kominiarz po drabinie” czy w „a kuku”, by dziecko czuło się szczęśliwe i zrelaksowane. Także rutynowe czynności, takie jak kąpiel czy przewijanie to doskonałe okazje do wspólnej zabawy.

Czas, który dziecko spędza wspólnie z rodzicami zaprocentuje wzajemną sympatią, serdecznymi relacjami, zaufaniem i poczuciem bliskości.

Ważne są interakcje

Bycie z dzieckiem, obdarowywanie go uważnością i dotykiem są ważne. Niemniej warto też do malucha mówić, opowiadać mu o otaczającym go świecie, nawiązywać dialog i kontakt wzrokowy. Dziecko, które jest traktowane z szacunkiem, jak mały partner interakcji, czuje się docenione, ważne, szanowane – jak „ktoś”. Na tym przekonaniu będzie się kiedyś opierało jego całe dorosłe życie. To doskonałe podwaliny do budowania  i postrzegania siebie.

Dziecko podczas interakcji z rodzicami nie tylko uczy się mówić, przyswaja wiedzę o świecie, ale buduje pewność siebie, co zaowocuje w dorosłym życiu.

reklama

Kreujcie serdeczną atmosferę

Ważna jest atmosfera panująca w domu i sposób, w jakiś się do siebie odzywamy, czy traktujemy się z szacunkiem i sympatią czy też nie. Maluch powinien być otoczony serdecznością, ciepłem i spokojem, dlatego warto pielęgnować relacje między wszystkimi członkami rodziny. Kiedy w domu jest małe dziecko, bywa to czasem trudne. Codzienność z niemowlakiem bywa prawdziwym wyzwaniem – maluch miewa lepsze i gorsze dni, pojawiają się sytuacje stresowe, niezmiennie zaś obowiązków rodzicom nie brakuje. Czasem trudno o cierpliwość i wówczas bywa szorstko. Trzeba starać się, by trzymać fason - nie ulegać presji i nerwowości, nie krzyczeć, nie szarpać się, nie kłócić przy dziecku. To przekłada się na miłą atmosferę w domu oraz wzajemne relacje, ale również na zaufanie i poczucie bezpieczeństwa dziecka.

Do dziecka zwracaj się z szacunkiem, czułością i sympatią. Uśmiechaj się. To ważne.

Reaguj na płacz i potrzeby dziecka

Ignorowanie potrzeb czy nie reagowanie na płacz dziecka może zrodzić w nim  przekonanie, że jego potrzeby nie są istotne, a ono nie zasługuje na miłość i uwagę rodzica. Maluch płacze czy marudzi, bo w inny sposób nie potrafi zakomunikować, że mu źle.

Nie wolno zostawiać go bez wsparcia. Nie wolno zawodzić jego zaufania – dziecko musi wiedzieć i wzrastać w pewności, że zawsze, w każdej sytuacji może liczyć na rodziców, na ich wsparcie i pomoc, że jest ważne.Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: