Jak wybrać wózek i fotelik samochodowy dla noworodka?

Jak wybrać wózek i fotelik samochodowy dla noworodka?

reklama

Zakup wózka to jeden z najważniejszych punktów z długiej listy wyprawki dla dziecka. Podczas wyboru warto się zastanowić, jakiego wózka szukamy  i w  jakich warunkach będzie użytkowany. Podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę.

Dziecko przez pierwsze lata swojego życia dużo czasu spędza w wózku i dlatego zakupiony pojazd musi być komfortowy i bezpieczny. Powinien być również wygodny w użytkowaniu dla rodziców oraz oczywiście dla babci i dziadka.

W ofercie sklepów znajdziemy wózki przewozowe (parasolki), spacerowe oraz wózki wielofunkcyjne (spacerówka + gondola). Dobrym i często wybieranym rozwiązaniem  jest wózek wielofunkcyjny. Możemy z niego korzystać przez pierwsze 3-4  lata życia naszej pociechy (z gondoli przez pierwsze 6 miesięcy).

Przy wyborze wózka szczególną uwagę trzeba zwrócić na:

Atesty
Jakość i solidność wykonania poszczególnych elementów, co świadczy wyprodukowaniu wózka zgodnie z europejską normą dla wózków EN 1888.

Wybór odpowiednich kół
Pod uwagę weźmy teren, w którym będziemy użytkować wózek. Podczas jazdy po nierównych, szutrowych drogach dobrze sprawdzą się koła duże i pompowane. Alternatywą są koła żelowe (nowość). Są równie miękkie jak pompowane, a nie ulegają przebiciu. W przypadku gdy wózek będzie używany w miejscach, gdzie chodniki są równe, możemy zastosować koła mniejsze i piankowe. Co tym uzyskamy? Mniejszy ciężar wózka. Takie koła są lżejsze, co dla mam wnoszących wózek na 4 piętro ma ogromne znaczenie.

Amortyzacja kół
Należy sprawdzić czy wózek posiada system amortyzacji. Ważne jest aby były amortyzowane wszystkie koła, dzięki temu nasze maleństwo nie jest narażone na zbyt duże wstrząsy.

Stelaż wózka
Czy jest ważny? Tak - aluminiowy stelaż jest lżejszy, łatwiej wjedziemy z wózkiem pod górę i lżej będzie wnosić po schodach, łatwiej również manewrować lekkim wózkiem.

Hamulec
Wybierz wózek, w którym jednym naciśnięciem blokujemy dwa koła. Po zablokowaniu hamulca wózek nie może dać się przesunąć ani w tył, ani w przód.

Budka
Budka w gondoli i spacerówce powinna mieć  możliwość wentylacji w czasie upału i być na tyle duża (rozkładana), aby osłoniła dziecko przed wiatrem i deszczem.

Regulowana wysokość rączki
Jest to przydatna funkcja w momencie, gdy dzieckiem zajmują się nie tylko rodzice, ale i  inni opiekunowie o różnym wzroście.

Przekładane siedzisko
Możliwość montażu spacerówki tyłem lub przodem do kierunku jazdy jest ważna, bo zapewnia maluszkowi komfortową podróż podczas wietrznej i deszczowej pogody

Duży kosz
Duży kosz na zakupy umożliwi zabranie wszystkiego, co może być potrzebne podczas długiego spaceru. Wieszanie zbyt obciążonej torby na rączce powoduje niestabilność wózka. Tak więc duży kosz jest wygodny i praktyczny.

Stabilność
Wózek powinien być stabilny i łatwo się prowadzić. Warto w sklepie dokonać testów stabilności przechylając go na boki oraz popchnąć go i obserwować czy nie skręca samoistnie na dystansie kilku metrów. Jeśli to możliwe, należy spróbować wjechać na schodek, przejechać  po nierównym podłożu, sprawdzić działanie hamulca na pochyłej powierzchni. Warto też sprawdzić wózek z obciążeniem, ponieważ prawie wszystkie wózki bez obciążenia łatwo się prowadzi - kiedy jednak włożymy do niego dziecko okazuje się, że musimy się z wózkiem siłować.

Gondola powinna posiadać idealnie płaskie dno, natomiast spacerówka powinna mieć usztywnione oparcie z regulacją od pozycji leżącej, przez pośrednie, aż do siedzącej oraz regulowany podnóżek. Konieczne są również co najmniej trzy punktowe pasy bezpieczeństwa z zamknięciem trudnym do otwarcia dla rączek dziecka oraz możliwość zamontowania barierki ochronnej i pasa krokowego.

Co jeszcze warto sprawdzić przy zakupie wózka?

Sposób składania wózka – czy jest on prosty dla jednej osoby.
Jeśli jesteście rodziną zmotoryzowaną sprawdźcie, czy do stelaża wózka jest możliwość wpinania fotelika samochodowego i jakie foteliki do niego pasują. Nie zapomnijcie też sprawdzić, jak dużo miejsca zajmuje w bagażniku złożony wózek.

Podczas zakupu wózka należy zwrócić uwagę o jakiej porze roku przyjdzie na świat maluszek; jeżeli w porze jesienno-zimowej, to gondola powinna być dość obszerna, ponieważ musi pomieścić niemowlę w kombinezonie, przykryte kocykiem.

Wózek spacerowy możemy zacząć używać po 6 miesiącu życia dziecka. Jednak oparcie musi być sztywne i należy zwrócić uwagę na prawidłową pozycję główki maluszka. Podczas podróży z lekko podniesionym oparciem główka dziecka nie może przechylać się na boki. Świadczy to o niegotowości dziecka do podróży w takiej pozycji  (jest na to zbyt wcześnie).

Na koniec kilka uwag dotyczących bezpieczeństwa:

 • Niemowlę w gondoli powinno mieć twarz zwróconą do twojej twarzy tak, byś miała je zawsze na oku.
 • Dziecko siedzące w wózku powinno być zawsze  zapięte pasami.
 • Składaj i rozkładaj wózek w bezpiecznej odległości od dziecka, aby uniknąć przycięcia mu paluszków lub innych urazów ciała. Z tego samego powodu nie pozwalaj dziecku bawić się wózkiem.
 • Pilnuj aby dziecko nie miało w zasięgu rączek luźnych pasków, troczków czy sznureczków.
 • Podczas każdego postoju zawsze włączaj hamulce wózka.
 • Nie wieszaj toreb na rączce wózka by nie doszło do jego przewrócenia, korzystaj z fabrycznie zamontowanego koszyka.
 • Dbaj o stan techniczny wózka - regularnie dokręcaj śrubki, sprawdzaj mocowania, stan hamulców i kółek, wymieniaj zniszczone części i czyść koła wózka z błota i innych zanieczyszczeń.
 • Mam nadzieję, że moje uwagi pomogą w dobrym zakupie pierwszych czterech kółek dla Waszych pociech.

reklama

A na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika samochodowego?

Przede wszystkim pamiętajmy, że  obowiązek przewożenia dziecka w foteliku obowiązuje od urodzenia do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu.

Przy zakupie fotelika należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
Fotelik powinien mieć homologację:Każdy model musi mieć certyfikat bezpieczeństwa-homologację ECE R44-04,potwierdzający zgodność wyrobu z obowiązującymi w Unii Europejskiej normami technicznym i regulacjami prawnymi. Homologacja znajduje się na pomarańczowej naklejce,umieszczonej zwykle z tyłu fotelika.

Fotelik musi być dopasowany do wagi i budowy dziecka: Wybierając fotelik dla swojego malucha ,musimy go dopasować do wzrostu i wagi dziecka,nie zwracając uwagi na wiek dziecka,ponieważ nasze pociechy , rozwijają się w różnym tempie.

Foteliki samochodowe dzielą się na trzy podstawowe grupy wagowe:

 • grupa „0”[0-13 kg]
 • grupa „I”[[9-18 kg]
 • grupa „II,III”[15-36 kg]

Dla dziecka w wieku niemowlęcym przeznaczony jest fotel z grupy 0+, czyli z przedziału wagowego do 13 kg. Fotel ten montowany jest zawsze tyłem do kierunku jazdy. Do fotelika oznaczonego "I" nasz maluch przesiada się  zazwyczaj po ukończeniu pierwszego roku życia. Z fotela w tej grupie wagowej będzie korzystał do około 3-4 roku życia. Aby następnie przesiąść się do grupy „II,III” [15-36 kg].

Poza podstawowymi trzema grupami fotelików samochodowych dla dzieci istnieją grupy pośrednie. Foteliki takie nazywane są fotelikami uniwersalnymi. Ich zaletą jest to, że są dobrym, ekonomicznym rozwiązaniem dzięki bardzo długiemu okresowi użytkowania.

Podstawowe zasady zakupu fotelika samochodowego?

 1. Przed zakupem należy posadzić dziecko w  foteliku, aby ocenić komfort i zachowanie malucha. Pozwolić dziecku, aby przez  jakiś czas przyzwyczaiło się do nowego miejsca.
 2. Przed zakupem należy przymierzyć fotel w samochodzie.
 3. Poprosić sprzedawcę o pokazanie sposobu montowania i w jego obecności,samemu zamontować fotel.
 4. Fotel po zamontowaniu musi być stabilny, bez możliwości przesuwania się czy też pochylania .
 5. Przy montażu należy stosować się do zaleceń producenta.
 6. Niedopuszczalne jest przerabianie miejsc zamocowania!
 7. Podczas jazdy należy obserwować dziecko czy nie próbuje się samodzielnie wydostać [odpiąć] z fotelika Należy również pamiętać, że zbyt długie przebywanie dziecka w fotelu powoduje zmęczenie. Należy dłuższą podróż dzielić na kilka etapów.
 8. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na sposób montowana ,za pomocą 3-punktowego samochodowego pasa bezpieczeństwa lub za pomocą systemu ISOFIX

Jak  montować fotelik?

Najbezpieczniej fotelik zamontować po środku tylnego siedzenia w aucie, ale tylko wówczas, gdy wyposażone jest w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie  ISOFIX . Jeśli miejsce nie posiada takich udogodnień fotelik należy umieścić za pasażerem  siedzącym z przodu.
Zdecydowanie odradza się umieszczanie fotela  na przednim siedzeniu nawet wówczas, gdy wyłączona jest poduszka powietrzna.

Zalecamy kupno nowego fotelika samochodowego i to w sklepach wyspecjalizowanych mających doświadczenie. Zdecydowanie odradzamy kupno fotelika używanego, którego historii użytkowania nie możemy sprawdzić. Może się okazać, że brał udział wypadku lub  jest stary i jego konstrukcja jest już wyeksploatowana.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: