Wózek dla noworodka - jak wybrać?

Wózek dla noworodka - jak wybrać?

Wózek dla noworodka - jak wybrać, by spisał sie na medal? To trudne zadanie - wszak chodzi o komfort i bezpieczeństwo dziecka, ale i wygode rodzica. Podczas podejmowania decycji warto się zastanowić, jakiego wózka szukamy  i w jakich warunkach będzie użytkowany. Podpowiemy na co zwrócić szczególną uwagę.

Wózek dla noworodka: jaki powinien być?

Dziecko przez pierwsze lata swojego życia dużo czasu spędza w wózku i dlatego zakupiony pojazd musi być komfortowy i bezpieczny. Powinien być również wygodny w użytkowaniu dla rodziców oraz oczywiście dla babci i dziadka.

W ofercie sklepów znajdziemy wózki przewozowe (parasolki), spacerowe oraz wózki wielofunkcyjne (spacerówka + gondola). Dobrym i często wybieranym rozwiązaniem  jest wózek wielofunkcyjny. Możemy z niego korzystać przez pierwsze 3-4  lata życia naszej pociechy (z gondoli przez pierwsze 6 miesięcy). Który będzie idealny na pierwsze spacery?

Wózek dla noworodka - na co zwrócić uwagę?

Atesty

Jakość i solidność wykonania poszczególnych elementów, co świadczy wyprodukowaniu wózka zgodnie z europejską normą dla wózków EN 1888.

Wybór odpowiednich kół

Pod uwagę weźmy teren, w którym będziemy użytkować wózek. Podczas jazdy po nierównych, szutrowych drogach dobrze sprawdzą się koła duże i pompowane. Alternatywą są koła żelowe. Są równie miękkie jak pompowane, a nie ulegają przebiciu.

W przypadku gdy wózek będzie używany w miejscach, gdzie chodniki są równe, możemy zastosować koła mniejsze i piankowe. Co tym uzyskamy? Mniejszy ciężar wózka. Takie koła są lżejsze, co dla mam wnoszących wózek na 4 piętro ma ogromne znaczenie.

Amortyzacja kół

Należy sprawdzić czy wózek posiada system amortyzacji. Ważne jest aby były amortyzowane wszystkie koła, dzięki temu nasze maleństwo nie jest narażone na zbyt duże wstrząsy.

Stelaż wózka

Czy jest ważny? Tak - aluminiowy stelaż jest lżejszy, łatwiej wjedziemy z wózkiem pod górę i lżej będzie wnosić po schodach, łatwiej również manewrować lekkim wózkiem.

Hamulec

Wybierz wózek, w którym jednym naciśnięciem blokujemy dwa koła. Po zablokowaniu hamulca wózek nie może dać się przesunąć ani w tył, ani w przód.

Budka

Budka w gondoli i spacerówce powinna mieć  możliwość wentylacji w czasie upału i być na tyle duża (rozkładana), aby osłoniła dziecko przed wiatrem i deszczem.

Regulowana wysokość rączki

Jest to przydatna funkcja w momencie, gdy dzieckiem zajmują się nie tylko rodzice, ale i  inni opiekunowie o różnym wzroście.

Przekładane siedzisko

Możliwość montażu spacerówki tyłem lub przodem do kierunku jazdy jest ważna, bo zapewnia maluszkowi komfortową podróż podczas wietrznej i deszczowej pogody

Duży kosz

Duży kosz na zakupy umożliwi zabranie wszystkiego, co może być potrzebne podczas długiego spaceru. Wieszanie zbyt obciążonej torby na rączce powoduje niestabilność wózka. Tak więc duży kosz jest wygodny i praktyczny.

Stabilność

Wózek powinien być stabilny i łatwo się prowadzić. Warto w sklepie dokonać testów stabilności przechylając go na boki oraz popchnąć go i obserwować czy nie skręca samoistnie na dystansie kilku metrów. Jeśli to możliwe, należy spróbować wjechać na schodek, przejechać  po nierównym podłożu, sprawdzić działanie hamulca na pochyłej powierzchni. Warto też sprawdzić wózek z obciążeniem, ponieważ prawie wszystkie wózki bez obciążenia łatwo się prowadzi - kiedy jednak włożymy do niego dziecko okazuje się, że musimy się z wózkiem siłować.

Gondola powinna posiadać idealnie płaskie dno, natomiast spacerówka powinna mieć usztywnione oparcie z regulacją od pozycji leżącej, przez pośrednie, aż do siedzącej oraz regulowany podnóżek. Konieczne są również co najmniej 3-punktowe pasy bezpieczeństwa z zamknięciem trudnym do otwarcia dla rączek starszego dziecka oraz możliwość zamontowania barierki ochronnej i pasa krokowego.

reklama

Co jeszcze warto sprawdzić przy zakupie wózka?

Sposób składania wózka – czy jest on prosty dla jednej osoby.
Jeśli jesteście rodziną zmotoryzowaną sprawdźcie, czy do stelaża wózka jest możliwość wpinania fotelika samochodowego i jakie foteliki do niego pasują. Nie zapomnijcie też sprawdzić, jak dużo miejsca zajmuje w bagażniku złożony wózek.

Podczas zakupu wózka należy zwrócić uwagę o jakiej porze roku przyjdzie na świat maluszek; jeżeli w porze jesienno-zimowej, to gondola powinna być dość obszerna, ponieważ musi pomieścić niemowlę w kombinezonie, przykryte kocykiem.

Wózek spacerowy możemy zacząć używać po 6 miesiącu życia dziecka. Jednak oparcie musi być sztywne i należy zwrócić uwagę na prawidłową pozycję główki maluszka. Podczas podróży z lekko podniesionym oparciem główka dziecka nie może przechylać się na boki. Świadczy to o niegotowości dziecka do podróży w takiej pozycji  (jest na to zbyt wcześnie).

Na koniec kilka uwag dotyczących bezpieczeństwa:

  • Niemowlę w gondoli powinno mieć twarz zwróconą do twojej twarzy tak, byś miała je zawsze na oku.
  • Dziecko siedzące w wózku powinno być zawsze  zapięte pasami.
  • Składaj i rozkładaj wózek w bezpiecznej odległości od dziecka, aby uniknąć przycięcia mu paluszków lub innych urazów ciała. Z tego samego powodu nie pozwalaj dziecku bawić się wózkiem.
  • Pilnuj aby dziecko nie miało w zasięgu rączek luźnych pasków, troczków czy sznureczków.
  • Podczas każdego postoju zawsze włączaj hamulce wózka.
  • Nie wieszaj toreb na rączce wózka by nie doszło do jego przewrócenia, korzystaj z fabrycznie zamontowanego koszyka.
  • Dbaj o stan techniczny wózka - regularnie dokręcaj śrubki, sprawdzaj mocowania, stan hamulców i kółek, wymieniaj zniszczone części i czyść koła wózka z błota i innych zanieczyszczeń.
  • Mam nadzieję, że moje uwagi pomogą w dobrym zakupie pierwszych czterech kółek dla Waszych pociech.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: