Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Pierwszy spacer z noworodkiem to dla rodziców wielkie przeżycie, ale i twardy orzech do zgryzienia. Radość miesza się ze strachem, pojawiają sie pytania: kiedy wyjść z dzieckiem na dwór? Jak się do tego przygotować? Na co zwrócić uwagę? Pomożemy!

Kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem?

Na pierwszy spacer z maluszkiem możesz iść zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni po porodzie. Tak naprawdę nie ma reguły, ponieważ pora debiutu noworodka w roli spacerowicza zależy od trzech czynników:

  • stanu zdrowia dziecka,
  • stanu zdrowia młodej mamy,
  • pory roku.

Pierwszy spacer a stan zdrowia dziecka

Jedno jest pewne: stan zdrowia dziecka, z którym wybierasz się na pierwszy spacer, nie powinien budzić zastrzeżeń. Noworodek musi być zdrowy.

W późniejszym okresie nawet katar nie będzie przeciwskazaniem do wyjścia na dwór.

Regularne wychodzenie na świeże powietrze z dzieckiem to najlepszy sposób na jego zahartowanie.

reklama

Pierwszy spacer a stan zdrowia młodej mamy

Świeże powietrze jest dobre dla dziecka i mamy, ale wychodzenie na spacer kilka dni po porodzie nie jest konieczne. I nie chodzi tu wyłącznie o zdrowie dziecka, ale i o twoje samopoczucie. 

Kiedy idziesz na spacer, a miałaś nacinane, np: krocze bądź lub cesarskie cięcie to w czasie połogu i chwilę po możesz się liczyć nie tylko z bólem i dyskomfortem, ale również szybko możesz się poczuć zmęczona. Dlatego obserwuj się uważnie i dbaj o siebie, bo maluszek może poczekać, a warto żebyś ty się zregenerowała.

Pierwszy spacer a pora roku

W dużej mierze zależy to od pory roku, w której urodziło się maleństwo. Latem, późną wiosną czy wczesną jesienią, czyli wtedy, kiedy na dworze jest ciepło, możesz wyjść z dzieckiem kilka dni po porodzie. Zadbaj o to, by dziecko miało ochronę przed słońcem i wybieraj zacienione miejsca. 

Gdy na dworze jest zimno (jesień/zima), z wyjściem na pierwszy spacer trzeba zaczekać co najmniej dwa tygodnie, a na tydzień przed planowanym spacerem (ale nie wcześniej niż w 2. tygodniu życia) warto zorganizować werandowanie.

Werandowanie to nic innego jak wystawianie ubranego (jak na spacer) maluszka w wózku na balkonie lub przy otwartym oknie. Pierwsze werandowanie powinno trwać nie dłużej niż 10 minut, kolejne warto przedłużać (do maksymalnie 30 min).

Dzięki werandowaniu dziecko przyzwyczaja się do chłodnego powietrza oraz różnicy temperatur między mieszkaniem a dworem.

Nie czuj presji wyjścia na dwór - jeśli pogoda nie sprzyja, werandować możesz dziecko nawet kilka tygodni. Wyjdzie wam to z pewnością na zdrowie, są bowiem sytuacje, kiedy lepiej zrezygnować ze spaceru.

reklama

Kiedy zrezygnować ze spaceru?

Każda pora roku jest dobra na spacer, ale nie każda pogoda. Zrezygnuj ze spaceru, kiedy na dworze leje deszcz, jest śnieżyca, mgła, nieznośny upał lub wieje silny wiatr.

Latem staraj się wychodzić przed południem lub dopiero po godzinie 15.

Zimą możesz spacerować, jeśli temperatura nie przekroczyła - 10  stopni i warto spojrzeć na temperaturę odczuwalną.

Każdy, nie tylko pierwszy spacer, należuy odpuścić, jeśli temperatura na zewnątrz spadła poniżej minus 10 stopni C.

Przynajmniej przez pierwsze 6 do 8 tygodni nie zabieraj dziecka do centrów handlowych, czy innych zatłoczonym miejsc. Nawet jeśli karmisz piersią to rozwijający się układ odpornościowy maluszka nie jest gotowy do radzenia sobie z zarazkami.

Jak długo powinien trwać spacer?

Pierwszy spacer może trwać nie dłużej niż 15-30 minut (w zależności od pogody i tego, jak sie zachowuje maluszek), każdy następny może być trochę dłuższy (do godziny zimą, wiosną i latem dłużej).

reklama

O której godzinie najlepiej wybrać się na spacer?

Jesienią i zimą na spacer najlepiej wybrać się wtedy, gdy jest najcieplej (czyli około południa, do godz. 14:00).

Latem najlepiej wyjść rano (około 9.00) lub po południu, kiedy nie jest już gorąco.

Co zabrać na spacer dla noworodka?

Krótka lista będzie się składała z dwóch pieluszek, mokrych chusteczek, maści przeciw odparzeniom, podręcznego przewijaka. Weź też lekki kocyk oraz jakieś zabawki i smoczek jeśli używacie. Nasze porady znajdziesz w artykule Co jeszcze zabrać na spacer z małym dzieckiem.

Co na spacerze przyda się mamie?

Nie zapomnij spakować kilku przekąsek energetycznych dla siebie (zdrowy batonik, orzeszki, jabłko, rodzynki) i koniecznie butelkę z wodą. Pewnie przyda ci się  telefon komórkowy, klucz do mieszkania, a może jakaś książka lub czasopismo.

Z pewnością warto żebyś miała wygodne buty i ubranie. Możesz też założyć ciemne okulary (ukrywające cienie pod oczami) i błyszczyk do ust (dla dobrego samopoczucia).

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: