reklama

Co warto wiedzieć o pępku?

Pępek tworzy się w wyniku mumifikacji kikuta pępowinowego i wygojenia ranki po  jego odpadnięciu. Zazwyczaj trwa to około 2 tygodni, chociaż zdarzają się  i takie sytuacje kiedy czas mumifikacji  i odpadnięcie kikuta znacznie się wydłuża. Przez cały ten okres wymagalna jest sumienna pielęgnacja i obserwacja gojenia się miejsca.

Niepokoić i tym samym wymagać będzie konsultacji lekarskiej  każde przedłużające się w czasie gojenie kikuta, wszelkie sączenie się  treści surowiczo-krwistej o zgniławym zapachu, rozmiękanie kikuta, obrzmienie pierścienia - podwyższenie temperatury ciała wydęcie pierścienia wokół kikuta,  niepokój dziecka.

Kikut i pierścień do czasu pełnego wygojenia  przecieramy 70% Spiryt. Vini  oraz  pędzlujemy gencjaną na spirytusie  6 x dziennie. Należy dbać, aby miejsce to było suche oraz  zabezpieczony był dostęp powietrza. Każdy zabieg przy pępku wykonujemy po uprzednim umyciu rąk, na których możemy łatwo przetransportować  bakterie. Gdy kikut odpadnie, jeszcze profilaktycznie przez 3 dni zaopatrujmy pępuszek.

autor: Beata Sikorska, starsza położna

reklama
reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama