Zakażenie układu moczowego u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Zakażenie układu moczowego u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Infekcje układu moczowego to częsta dolegliwość wśród dzieci. Najczęściej winne są bakterie występujące w drogach moczowych. Czy wiesz, jakie są objawy zakażenia układu moczowego oraz jak pomóc dziecku w ciężkich chwilach? Co robić, by zakażenia nie powracały?

Zakażenie układu moczowego: przyczyny

W większości przypadków wywołuje je naturalny składnik mikroflory jelitowej - pałeczka okrężnicy. Przyczyną powstania infekcji jest przedostanie się jej z układu pokarmowego do układu moczowego. Bakterie te namnażają się w pęcherzu, wywołując ból i inne dolegliwości.

Zakażenie układu moczowego (ZUM) częściej dotyka dziewczynki niż chłopców, a to z powodu krótszej cewki moczowej, co umożliwia bakteriom łatwiejsze przenikanie do układu moczowego.  

Zakażenia układu moczowego: objawy

Objawy ZUM mogą obejmować nie tylko ból i pieczenie czy trudności z oddawaniem moczu, ale także gorączkę,

  • biegunkę,
  • utratę apetytu,
  • wymioty,
  • bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Dziecko może się moczyć w nocy, odczuwać parcie na pęcherz lub oddawać mocz bardzo często (w małych ilościach). Może pojawić się krew w moczu.

Jeśli zauważysz u malucha powyższe objawy, nie lekceważ ich. Skonsultuj się z lekarzem, zrób stosowne badania. Nieleczona infekcja może nie tylko być przyczyną dyskomfortu i bólu, ale przejść w formę przewlekłą, a i powracać ze zdwojoną siłą.

Trudne w zdiagnozowaniu ZUM mogą być niespecyficzne objawy, ale także i wiek dziecka. Dolegliwość ta bowiem często dotyka niemowlaki, które używają pieluch, a nie są w stanie powiedzieć gdzie i co je boli.

reklama

Zakażenie układu moczowego: leczenie

Oprócz zaleconego przez lekarza leczenia farmakologicznego, możesz włączyć domowe sposoby wspierające zwalczanie zakażenia układu moczowego. Co robić?

  • Podawaj dziecku dużą ilość płynów, które pomagają wypłukać bakterie z układu moczowego.
  • Podawaj żurawinę (napar, przekąska, suplementy). Wprawdzie poddano w wątpliwość jej lecznicze działanie w przypadku ZUM, ale żurawina jest źródłem witaminy C, która zakwasza mocz i utrudnia rozwój bakterii, dodatkowo wzmacnia organizm.
  • Zadbaj o higienę okolic intymnych. Zapobiegaj podrażnieniom.
  • Przykładaj termofor, ubieraj malucha ciepło, by nie doprowadzić do ochładzania organizmu.
  • Pomogą ciepłe kąpiele, które działają uspokajająco i rozluźniająco, łagodzą ból. Pamiętaj, by nie dodawać do niej silnie pachnących, pieniących i drażniących kosmetyków.

Jeśli dziecko w czasie ciepłej kąpieli dziecko odczuwa potrzebę oddania moczu, nie zabraniaj mu tego, może to bowiem pomóc mu zrobić to mniej boleśnie.

Jak zapobiegać ZUM?

Dbaj o wyrobienie i przestrzeganie dobrych nawyków higienicznych. W przypadku maluszków prawidłowo zmieniaj pieluszkę, dbaj o higienę miejsc intymnych (myjąc od przodu do tyłu), zapobiegaj podrażnieniom, a powstałe – lecz.

Zakładaj dziecku bawełnianą, przewiewną bieliznę.

Ucz dziecko, by nie wstrzymywało moczu. Powinno korzystać z toalety zawsze wtedy, kiedy czuje potrzebę.

Zadbaj o racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę i dużą ilość wody w codziennym menu (woda nie tylko nawadnia organizm, ale i wymusza częstsze oddawanie moczu, co zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii w pęcherzu).

Zaszczep dziecku ostrożność, jeśli chodzi o korzystanie z publicznych toalet.

W przypadku nawracających ZUM do kąpieli dziecka nie używaj pieniących kosmetyków, gdyś mogą one zwiększać ryzyko nawrotów zakażenia. Należy też unikać pływania w basenach i nie kontrolowanych zbiornikach wodnych.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: