Zapalenie żołędzi i napletka u dziecka

Zapalenie żołędzi i napletka u dziecka

Zapalenie żołędzi i napletka u dziecka to stan zapalny, który obejmuje końcową część członka oraz fałd skórny, który ją pokrywa. Z łagodniejszych przypadkach infekcja może dotyczyć tylko żołędzi. Najczęściej odpowiada za nią iedostateczna lub nieodpowiednia higiena, a także zakażenie, podrażnienie lub uraz. Jakie są objawy choroby? Na czym polega leczenie? Czy jest ono konieczne?

Co to jest zapalenie żołędzi i napletka?

Zapalenie żołędzi i napletka to problem, który może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku. Często dotyczy małych chłopców, u których napletek nie odprowadza się całkowicie.

Napletek to fałd skórny osłaniający żołądź prącia. U noworodków jest on fizjologicznie sklejony z żołędzią prącia: blaszka wewnętrzna napletka całkowicie przylega do żołędzi. Pod napletkiem nie ma przestrzeni, a jego odciągnięcie nie jest możliwe.

Z czasem napletek dojrzewa, zaczyna się wytwarzać przestrzeń podnapletkowa i następuje stopniowe odklejanie się struktury. Dzieje się tak pod wpływem wytwarzającej się wydzieliny, która sukcesywnie odkleja go od żołędzi, a i poszerza jego ujście (on sam staje się bardziej elastyczny). Nie bez znaczenia jest stałe złuszczanie się nabłonka blaszki wewnętrznej, działanie strumienia moczu, fizjologiczne wzwody, jak również kąpiel i mycie prącia.

Ponieważ u małych chłopców napletka nie można zsunąć tak, by widoczna była cała żołądź, pojawiają się trudności w usuwaniu mastki, która gromadzi się pod napletkiem. Mastka to wydzielina gruczołów śluzowych, złuszczony nabłonek, mocz oraz bakterie, które je rozkładają. Jeżeli mastka nie jest regularnie usuwana poprzez zabiegi higieniczne, może być czynnikiem powodującym zapalenie żołędzi i napletka.

Przyczyny zapalenia żołędzi i napletka u dziecka

Przyczyny zapalenia żołędzi i napletka u dziecka są bardzo różne. Najczęściej za stan zapalny odpowiada gromadzenie się wydzieliny pod napletkiem, która staje się pożywką dla bakterii. Kluczowa zatem jest odpowiednia higiena.

Jak pielęgnować napletek u niemowlaka i małego chłopca?

Niezbędne jest codziennie mycie żołędzi wodą, ewentualnie łagodnym mydłem. U starszych dzieci podczas codziennej kąpieli należy delikatnie i z wyczuciem odsunąć napletek tak, by było widać ujście cewki moczowej, a następnie umyć go wodą z mydłem (dzięki temu można zapobiec zapaleniu żołędzi). Po kąpieli należy żołądź dokładnie osuszyć.

Przyczyną trudności w zachowaniu odpowiedniej higieny stanowi wspomniana niemożność zsuwania napletka u małych chłopców, a także stulejka, czyli zwężenie napletka u starszych dzieci, młodzieży czy dorosłych.

U małych chłopców można odsłonić jedynie niewielki fragment żołędzi prącia, reszta wydaje się być przyklejona. Z czasem powinno stać się możliwe całkowite odsłonięcia żołędzi prącia. Nie należy jednak na siłę odciągać czy rozrywać napletka.

Ponieważ powierzchnia żołędzi jest bardzo wrażliwa, szybko i łatwo ulega podrażnieniu. Odpowiadać za to mogą zarówno kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak mydła, żele lub płyny do mycia, jak i środki piorące czy leki. Gdy chłopiec odczuwa swędzenie, pieczenie czy dyskomfortu, drapie i dotyka tkliwe miejsca, co zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji. Uszkodzona wskutek podrażnienia, otarcia czy urazu skóra narządów intymnych może stać się wrotami zakażenia dla drobnoustrojów chorobotwórczych.

Przyczyną zapalenia żołędzi i napletka u dzieci mogą być również zakażenia wirusowe (opryszczka narządów płciowych) lub wywołane przez grzyby (zwykle z rodzaju Candida). Może to być także skutek cukrzycyi obecności glukozy w moczu (co sprzyja zakażeniom bakteryjnym)

reklama

Objawy zapalenie żołędzi i napletka

Objawami zapalenia żołędzi i napletka różne dolegliwości i symptomy, takie jak:

 • obrzęk i zaczerwienienie napletka. Jego koniec może być lekko powiększony, obrzęknięty i tkliwy. Pojawia się przekrwienie skóry wewnętrznej blaszki napletka, często z wodnistymi wysiękami,
 • zaczerwienienie, ból i tkliwość żołędzi. Obserwuje się rumień, czasem pojawiają się owrzodzenia lub nadżerki,
 • silne swędzenie i pieczenie penisa. Dyskomfort zmusza dziecko do odsuwania napletka, podrażniania go i drapania,
 • ból podczas zsuwania napletka z żołędzi (czasem niemożliwe staje się jego zsunięcie), pojawienie się białych lub czerwonych plamek na prąciu i na wewnętrznej stronie napletka,
 • nieprawidłowa wydzielina pod napletkiem (można spodziewać się ropnej wydzieliny),
 • ból członka, moszny, krocza, pęcherza,
 • sklejenie się napletka utrudniające lub blokujące oddawanie moczu, zaczerwienienie ujścia cewki moczowej, ból w czasie oddawania moczu.

Leczenie zapalenia żołędzi

Jeżeli zapalenie napletka i żołędzi u dziecka jest łagodne, przyczyną jest podrażnienie czy otarcie, trzeba wdrożyć leczenie domowe. Co robić? Należy:

 • często obmywać żołądź ciepłą wodą, pamiętając o dokładnym osuszeniu genitaliów,
 • robić okłady z roztworem Rivanolu,
 • wskazane jest moczenie prącia w nadmanganianie potasu,
 • smarować penis kremem nawilżającym.

W takiej sytuacji dolegliwości ustąpią zwykle samoistnie w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Wizyta u lekarza najczęściej nie jest konieczna.

Jeżeli objawy są konsekwencją zakażenia, są masywne lub utrudniają oddawanie moczu i funkcjonowanie (ponieważ sprawiają ból), trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Pediatra stawia rozpoznanie zapalenia żołędzi i napletka na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego, często także badania bakteriologicznego (posiew) w celu identyfikacji bakterii odpowiedzialnej za wystąpienie choroby. Bardzo często ich wyniki wykazują, że winne są gronkowcowe lub paciorkowcowe.

Podstawą leczenia zapalenia żołędzi i napletka jest zachowanie higieny i prawidłowa pielęgnacja. Często zostaje włączone leczenie antybiotykiem, gdy zakażenie jest bakteryjne (stosuje się je miejscowo). Jeżeli zakażenie jestgrzybicze, wdraża się lek przeciwgrzybiczy w maści (to najczęściej maść na zapalenie napletka z klotrimazolem) lub tabletkach.

Bywa, że lekarz zaleca stosowanie kremu zawierającego glikokortykosteroid, który ma działanie przeciwzapalne i łagodzi ból oraz świąd. Czasem okazuje się, że niezbędny jest zabieg chirurgiczny.

Leczenie penisa jest konieczne, ponieważ nieleczone zapalenie żołędzi może przejść w zapalenie przewlekłe i prowadzić do powikłań, takich jak róża moszny i prącia (ostre paciorkowcowe zapalenie skóry i tkanki podskórnej, któremu towarzyszy gorączka), blizny i zniekształcenie żołędzi, pozapalna stulejka, czyli zwężenie napletka, zwężenie ujścia cewki moczowej, zrośnięcie napletka i żołędzi. Po wyleczeniu konieczne jest przestrzeganie zasad w zakresie higieny intymnej.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: