Mity na temat atopowego zapalenia skóry

Mity na temat atopowego zapalenia skóry

reklama

Atopowe zapalenie skóry jest dość powszechnym schorzeniem, dlatego wiele się o nim pisze i mówi. Niemal codziennie dowiadujemy się czegoś nowego – niestety teorie tworzą nie tylko naukowcy. Cóż – także AZS obrosło w mity. Zobacz te najbardziej popularne.

MIT: AZS, jak każda choroba skóry, jest zaraźliwe

Wyprysk atopowy nie jest zaraźliwy. Oznacza to, że nie można go "złapać" od osoby nim dotkniętej.

reklama

MIT: Atopicy nie mogą pływać

Większość atopików może pływać - tak w basenach, jak i w zbiornikach naturalnych. Istnieją oczywiście wyjątki – w przypadku ciężkiej egzemy substancje chemiczne stosowane w basenie lub sól morska może sprawić, że stan skóry ulegnie pogorszeniu. Ważne, by zawsze po pływaniu zastosować emolient.

MIT: AZS jest wywołuje brak higieny

Oczywiście, że to nieprawda. AZS nie ma nic wspólnego z higieną osobistą, a tym bardziej jej brakiem. Co więcej atopicy zazwyczaj kąpią się i dbają o skórę (nawilżanie skóry, jej pielęgnacja) częściej niż ci, którym egzema nie dokucza. Więcej o rzeczywistych przyczynach przeczytasz TUTAJ.

reklama

MIT: AZS można wyleczyć

Niestety nie ma lekarstwa na egzemę – potrafi ona towarzyszyć przez całe życie. Można ją łagodzić, leczyć przyczynowo i objawowo. Być może ów mit wziął się stad, że cierpi na nią zaledwie 3 % dorosłych, ale co piąte dziecko – większość atopików z niej po prostu wyrasta.

MIT: AZS dokucza tylko zimą

Zima to pora roku, która jest szczególnie nieprzyjazna dla skóry – niskie temperatury na zewnątrz i gorące, suche powietrze w pomieszczeniach naraża skórę na podrażnienia i nasilenie objawów AZS. Jednak egzema dokucza nie tylko zimą.
 

Ocena: 5 z 5. Ocen: 5

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: