Atopowe zapalenie skóry - obalamy mity

Atopowe zapalenie skóry - obalamy mity

Atopowe zapalenie skóry jest dość powszechnym schorzeniem. W Polsce zmaga się z nim co piąte dziecko i co pięćdziesiąty dorosły. O AZS sporo się mówi i pisze, stąd każdy ma na jego temat jakąś wiedzę. Niestety wiele teorii tworzą zwykli ludzie, nie tylko lekarze i naukowcy. Tym samym także AZS obrosło w mity. Zobacz te najbardziej popularne.

MIT: AZS, jak każda choroba skóry, jest zaraźliwe

Wyprysk atopowy nie jest zaraźliwy. Oznacza to, że nie można go "złapać" od osoby nim dotkniętej. Atopowe zapalenie skóry funkcjonuje pod wieloma nazwami: skaza białkowa, świerzbiączka, alergiczne zapalenie skóry. Lekarze często stosują je naprzemiennie. Choroba swędzi i ma związek z alergią. Jest silną reakcją na czynniki uczulające. Nie zaraża.

reklama

MIT: Atopicy nie mogą pływać

Większość atopików może pływać - tak w basenach, jak i w zbiornikach naturalnych. Istnieją oczywiście wyjątki – w przypadku ciężkiej egzemy substancje chemiczne stosowane w basenie lub sól morska może sprawić, że stan skóry ulegnie pogorszeniu. Ważne, by zawsze po pływaniu zastosować emolient.

MIT: AZS jest wywołuje brak higieny

Oczywiście, że to nieprawda. AZS nie ma nic wspólnego z higieną osobistą, a tym bardziej jej brakiem. Co więcej atopicy zazwyczaj kąpią się i dbają o skórę (nawilżanie skóry, jej pielęgnacja) częściej niż ci, którym egzema nie dokucza. Więcej o rzeczywistych przyczynach przeczytasz TUTAJ.

reklama

MIT: AZS można wyleczyć

Niestety nie ma lekarstwa na egzemę – potrafi ona towarzyszyć przez całe życie. Można ją łagodzić, leczyć przyczynowo i objawowo. Być może ów mit wziął się stad, że cierpi na nią zaledwie 3 % dorosłych, ale co piąte dziecko – większość atopików z niej po prostu wyrasta.

– W zależności od stopnia nasilenia choroby, jeżeli nie jest to bardzo mocno nasilony stan zapalny, wystarczy na krótko włączyć miejscowe preparaty glikokortykosteroidowe, bądź inhibitory kalcyneuryny. Natomiast w sytuacjach, kiedy problem jest mocno zaawansowany, dotyczy powyżej 50 proc. powierzchni ciała, należy pomyśleć o leczeniu za pomocą fototerapii czy leków doustnych takich jak cyklosporyna, azatiopryna czy metotreksat – mówi dr hab. n. med. Wioletta Barańska-Rybak, lekarz dermatolog z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

MIT: AZS dokucza tylko zimą

Zima to pora roku, która jest szczególnie nieprzyjazna dla skóry – niskie temperatury na zewnątrz i gorące, suche powietrze w pomieszczeniach naraża skórę na podrażnienia i nasilenie objawów AZS. Jednak egzema dokucza nie tylko zimą.

MIT: Skóra atopowa nie powinna być eksponowana na słońce

Fototerapia jest uznaną metodą leczenia atopowego zapalenia skóry. Szczególnie promieniowanie UVB 311 zmniejsza świąd. Promieniowanie ultrafioletowe również ma działanie przeciwzapalne. Warto korzystać z kąpieli słonecznych w odpowiednim czasie i w kontrolowanych dawkach.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: