Dziecko gryzie pierś podczas karmienia - co zrobić?

Dziecko gryzie pierś podczas karmienia - co zrobić?

Gryzienie może silnie boleć, a co gorsza trudniej Ci odprężyć się i czerpać radość z karmienia. Przeczytaj dlaczego tak się, a przede wszystkim, jak sobie z tym poradzić 

Dlaczego dziecko gryzie pierś?

  • najczęściej spotykany to ząbkowanie (dzieci, które gryzą, rzadko domagają się w ten sposób odstawienia od piersi). Czasami maluch gryzie zanim pojawi się pierwszy ząbek, ale częściej w okresie wyrzynania się pozostałych zębów, już po ukazaniu się jedynek.
  • czasem powodem jest zapalenia ucha lub infekcja (wskutek zatkanego nosa maluch nie może swobodnie przełykać)
  • starsze maluchy szybciej się rozpraszają i zapominają, że w buzi trzymają twój sutek,
  • niektóre niemowlęta przysypiają przy piersi i wtedy mogą mimowolnie najpierw otworzyć buzię, a potem wybudzając się mocno chwycić sutek
  • i oczywiście częstym powodem (zwłaszcza u starszych dzieci) jest ciekawość, jak zareagujesz

reklama

Jak oduczyć dziecko gryzienia piersi?

  • Przede wszystkim reaguj. Kiedy dziecko zaczyna gryźć wsadź palec do jego buzi i wyciągnij sutek. Zobacz  jak maluch zareagował. Jeśli niemowlę płacze przytul je do siebie. Ponownie podaj pierś i zobacz , co się stanie. Jeśli dojdzie do tej samej sytuacji zareaguj, tak jak poprzednio. Wyjmij sutek i spójrz w oczy maluszka (nie śmiej się). Po jakimś czasie dziecko zrozumie, że jego zachowanie jest niepożądane.

  • Prawidłowo przystaw dziecko do piersi. Niemowlę odpowiednio przystawione do piersi, które aktywnie ssie, nie jest w stanie jednocześnie gryźć. W tym celu musiałoby przestać ssać. Ponadto przy prawidłowym przystawieniu do piersi, brodawka znajduje się głęboko w gardle - aby uchwycić ją zębami, musi pozwolić jej wysunąć się i chwycić ją płyciej. Powinnaś zatem uważnie obserwować dziecko - zwykle, kiedy już zaspokoi pierwszy głód, pozwala brodawce wysunąć się z buzi.

  • Miej palec w pogotowiu Gdy już wiesz, że dziecko jest w fazie gryzienie, trzymaj palec w kąciku jego ust, tak żebyś mogła natychmiast zareagować- rozwierając jego szczęki.

  • Przygotuj gryzaki Dzieci najczęściej gryzą już na sam koniec karmienia, dlatego przygotuj jakieś gryzaki i kiedy poczujesz, ze zbliża się te moment wręcz je maluszkowi. Jeśli dziecko ząbkuje możesz je wcześniej schłodzić, to przyniesie ulgę.

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: