reklama
Dlaczego nocne karmienie piersią jest ważne?

Dlaczego nocne karmienie piersią jest ważne?

Świat jest pełen przemęczonych mamuś. I chociaż teraz z zazdrością myślisz o dziecku koleżanki, które karmione butelką przesypia całą noc, przeczytaj ten tekst -na nocne karmienie spojrzysz w zupełnie inny sposób.

Małe dzieci mają małe brzuszki

Taka oczywistość, a jednak o niej zapominamy. Noworodek może początkowo pomieścić w żołądku tylko 20 ml płynu – to tyle, ile pomieszczą 4 małe łyżeczki! Ilość ta zwiększa się i dziesięciodniowy maluszek potrafi zjeść na raz już około 60ml. Taką ilość trawi błyskawicznie, bo mleko mamy jest lekkostrawne i szybko przyswajane. Dlatego musi być karmiony często i regularnie – to jest dla niego najkorzystniejsze.

Dziecko w nocy je więcej

W ciągu nocy dziecko potrafi zjeść o 20% mleka więcej niż w ciągu dnia. Dziecko ssie intensywniej, dłużej, a czasem także częściej. Nic go nie rozprasza, bo wokół jest cicho i ciemno, może więc skupić się tylko na tym. Karmienie nocne jest szczególnie ważne dla dzieci, które słabo przybierają na wadze, bo pozwala wyrównać niedobory: częstsze karmienia to więcej kalorii i lepszy wzrost.

Mleko mamy na lepszy sen

Mleko matki zawiera tryptofan – aminokwas, który musi zostać dostarczony organizmowi z zewnątrz. Jest on niezbędny do wytworzenia serotoniny, hormonu, który ma wpływ na samopoczucie, nastrój, ale też sen. Sprawia, że dziecko śpi spokojniej i lepiej wypoczywa.

Nocne karmienie a laktacja

W czasie nocy prolaktyna – hormon regulujący wydzielanie mleka, ma najwyższy poziom. Jeżeli mama obserwuje, że mleka jest mniej, to częstsze przystawianie w nocy pomoże uregulować laktację i utrzymać ilość produkowanego mleka na odpowiednim poziomie. Warto karmić dziecko nocą zwłaszcza wtedy, gdy potrzeby żywieniowa dziecka wzrastają, czy pojawia się kryzys laktacyjny.

Ochrona przed SIDS

Jedną z największych korzyści, jaką daje karmienie piersią jest zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej (zwanej SIDS). Jest to niewyjaśniona śmierć niemowlęcia, do której może dojść w czasie snu. Okazuje się jednak, że takie przypadki znacznie rzadziej dotykają niemowlęta karmione piersią.

Trudno do końca wyjaśnić dlaczego: być może częste wybudzenia w nocy są jakimś nie do końca poznanym mechanizmem, który pomaga przetrwać, więc korzystne jest, aby maluszek budził się w nocy wielokrotnie. Karmienie piersią temu sprzyja, bo mleko mamy jest szybciej trawione. Lekarze zajmujący się badaniem SIDS, jako jedną z metod zapobiegania polecają karmienie piersią.

Karmienie piersią umożliwia mamie więcej snu

Na pewno znajdą się osoby, które twierdzą inaczej, ale okazuje się, że jednak karmienie piersią jest łatwiejsze. Wiele mam uczy się karmić przez sen lub w półśnie (często łączy się to ze spaniem z dzieckiem w jednym łóżku).

Przystawienie dziecka do piersi wymaga mniejszej aktywności niż przygotowanie i podanie butelki. Badania wykazały, że mamy karmiące piersią śpią dłużej nawet o 45 minut podczas pierwszych 3 miesięcy po porodzie. Te dodatkowe godziny snu zmniejszają ryzyko depresji poporodowej i oczywiście pozytywnie wpływją na samopoczucie mamy w ciągu dnia.

Karmienie piersią ma wpływ na rytm dobowy

Obojętnie jak dziecko jest karmione, musi wytworzyć sobie rytm dobowy. Zwykle dzieje się to około 3-4 miesiąca życia. Melatonina wydzielana jest w nocy u dorosłych, ale nie u niemowląt. Badania sugerują, że wyłączne karmienie piersią jest związane ze zmniejszoną podatnością na kolki, pomaga niemowlęciu ustalić rytm dobowy i w efekcie wydłuża czas snu.

Joanna Górnisiewicz

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta

reklama