Czy wiesz jak wybrać pieluszkę? Doświadczenie mamy

Czy wiesz jak wybrać pieluszkę? Doświadczenie mamy

Pieluchy to jeden z ważniejszych tematów przy nowonarodzonym dziecku. Ze wszystkich stron otaczają nas kolorowe i głośne reklamy coraz to nowych produktów, których skład, jakoś wykonania, chłonność, niezawodność (i tak dalej i tak dalej) jest najlepsza dla dziecka. Ale jakie pieluchy wybrać dla tego jednego, najważniejszego, Twojego? Czy wszystkie rzeczywiście są takie same i uniwersalne? A może jednak różnią się od siebie znacząco i każde dziecko potrzebuje indywidualnego doboru?

Poniżej przedstawiam swoje obserwacje dotyczące stosowania przeróżnych pieluch, które miałam okazję wypróbować w okresie noworodkowym i niemowlęcym u swoich dwóch synów.

Co najważniejsze: każde dziecko jest inne. Każde dziecko potrzebuje także indywidualnie dobranej pieluchy, tak jak każdy z nas – elementu garderoby. Nie, to nie jest zbyt daleko idąca dygresja – zastanówmy się bowiem, jak każdy z nas czułby się w pracy, w szkole, czy w czasie snu, mając przez dłuższy czas na sobie coś, w czym czułby się skrępowany lub co by mu po prostu nie leżało. Tak samo jest z dzieckiem. Tylko ono, szczególnie w pierwszym etapie życia, nie umie tego odpowiednio wyrazić. A przecież pieluchy towarzyszą mu przez 24 godziny w pierwszych kilkudziesięciu miesiącach życia.

Nim opiszę pieluchy, które obecnie są w użyciu, przypomnę, że nie tak dawno temu używało się tylko pieluch tetrowych. Teraz wydaje nam się to abstrakcyjne, tym bardziej, że tetra służy nam teraz raczej jako podkładka, gdy nosimy dziecko, lub jako… szmata. Zupełnie natomiast wyszła z użycia jako pielucha w obecnym tego słowa znaczeniu.

Zamiast tetry rozpatrujemy więc 3 rodzaje pieluch, które możemy dostać na rynku: pieluchy jednorazowe, pieluchy wielorazowe i pieluchy biodegradowalne/ekologiczne.

Pieluchy jednorazowe

Pieluchy jednorazowe są powszechne i najbardziej popularne. W sklepach znajdziemy pieluchy kilkunastu producentów. Różnią się od siebie materiałami, z jakich zostały wykonane, jakością wykonania, ale przede wszystkim ceną.

Dobierając pieluchę jednorazową (podobnie zresztą jak pozostałe) należy szczególnie zwrócić uwagę na wygodę dziecka: czy pielucha pochłania odpowiednio wilgoć i nie przecieka, czy jest wygodna w noszeniu i odpowiednio dopasowana (wygoda dla dziecka) i nakładaniu (wygoda dla rodzica – niestety w pieluchach niektórych firm często zrywa się zapięcie, albo nie da się tego zapięcia odpowiednio odkleić), czy wykonane są z materiałów antyalergicznych.

Najlepsza wg. producenta lub jakiegokolwiek rankingu lub najdroższa (chociaż te dwa słowa nie są w tym wypadku synonimami) w danym sklepie pielucha nie zawsze jednak musi być idealna dla Twojego dziecka. Mój starszy syn był na samym początku uczulony na produkty firmy Dada. Pieluchy tej marki mogłam mu zakładać dopiero od ósmego miesiąca, gdy skóra przyzwyczaiła się do ich składu. W międzyczasie syn przyzwyczaił się do marki Pampers New Baby-Dry.

Z młodszym synem na szczęście nie ma tego problemu i pieluchy różnych producentów przyjmuje tak samo znośnie. Zauważyłam, że pieluchy Toujours Mini, dostępne w sieci jednego z dyskontów, bardzo dobrze sprawdzają się u noworodków.

Pielucha jednorazowa stworzona jest głównie z plastiku, celulozy i folii. Produkty te nie są biodegradowalne (o czym poniżej), niemniej jednak pieluchy jednorazowe cieszą się największą popularnością wśród rodziców. Zawierają w sobie wkład, który wchłaniając wilgoć zmienia się w żel.

Znamienny jest jednak fakt, że dziecko korzystające z pieluch jednorazowych nie odczuwa wilgoci tak szybko, jak w przypadku chociażby pieluch tetrowych (o których wspomniałam, że wyszły już z użycia) czy pieluch wielokrotnego użytku – o czym poniżej. Dzięki temu, a może przez to maluch wolniej uczy się załatwiać na nocniku lub sedesie, gdyż nie czuje nieprzyjemności z faktu, że jest mu mokro i niewygodnie.

reklama

Pieluchy wielorazowe

Pieluchy wielorazowe są wyprodukowane z naturalnych materiałów, takich jak bawełna i wiskoza bambusowa. Wkłady można dokupić, bo często prane tracą chłonność. Mimo że są jeszcze mało popularne (nie mylić z wielorazowymi pieluchami tetrowymi, które zapewne nosiło większość z nas, gdy byliśmy dziećmi), polecane są przez specjalistów przy zapobieganiu lub leczeniu problemów skórnych. Są jednak przede wszystkim oszczędne: wkład 12 sztuk kosztuje ok. 250 PLN, ale wystarczają na dłużej w przeliczeniu na liczbę przebrań dziecka, niż ta sama ilość pieluszek standardowych. Nawet uwzględniając koszt prądu i proszku do prania taki zakup po prostu się opłaca.

Ich wyprofilowanie pozwala na noszenie zarówno przez noworodki i niemowlaki. Dodatkowym plusem jest fakt, że można ich bez wkładu używać jako majtek na basen, ale przede wszystkim pomagają dzieciom szybciej odzwyczaić się od noszenia pieluchy. Dzięki pieluchom wielorazowym nie produkujemy tak dużo śmieci, co ma też znaczący wpływ na ochronę środowiska.

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów pieluch wielorazowych, m.in.:

  • z kieszonką, której zaletą jest fakt, że dzięki warstwie polaru lub weluru dziecko ma uczucie suchości
  • kompaktowych, które są w całości wymienne,
  • formowanych, charakteryzujących się dużą chłonnością, wyprodukowanych z bawełny, bambusa i mikrofibry  Pieluchy tego rodzaju wymagają otulacza. Otulacz do pieluszek ma za zadanie chronić przez przeciekaniem i zapewnić suchość ubrankom malucha. Najpopularniejsze są otulacze do pieluszek wykonane z materiału PUL - takiego, jaki jest używany w pieluchach z kieszonką, czy tych typu kompaktowych. Otulacz do pieluch nie przepuszcza wilgoci a jednocześnie pozwala pupie malucha oddychać. Otulacze do pieluch mogą także być wykonane z palaru lub wełny.

Pieluchy biodegradowalne/ekologiczne

Pieluchy biodegradowalne/ekologiczne - mowa tu o pieluszkach jednorazowych, ze znakiem EKO. Pieluchy nie są pstrokato-kolorowe jak te typowe "pampersy”, ale są miękkie i przyjemne w dotyku. Ponieważ nie używa się w nich substancji zapachowych, nie wydzielają przyjemnej woni – jak pieluchy jednorazowe. Są jednak w pełni funkcjonalne: mają falbanki, ściągacze oraz zapięcie na rzepy.

Pieluchy biodegradowalne oprócz materiałów, z jakich zostały wykonane, nie różnią się znacznie od pieluch jednorazowych.

Głównymi producentami pieluszek ekologicznych, których produkty możemy znaleźć na rodzimym rynku są m.in.: Bamboo Nature, Beaming Baby i Muumi. Niestety cena – oscylująca w zależności od opakowania i producenta w granicach 1 zł za sztukę jest ponad dwukrotnie wyższa w stosunku do pieluch tradycyjnych. Są popularne przede wszystkim wśród młodych rodziców, ceniących ekologię, chcących zamienić zwykłą pieluszkę jednorazową na tę przyjazną środowisku.

Podsumowując: każdy z trzech wymienionych rodzajów pieluch dedykowany jest maluchom. Jednakże to, jakie rodzic wybierze dla swojej pociechy, uwarunkowane jest wieloma zmiennymi: przede wszystkim to, co dla jednych będzie wyborem optymalnym, dla drugiego malca będzie drażniące, niewygodne lub po prostu nieodpowiednie. Zarówno ze względu na specyfikę produktu, ale przede wszystkim na wygodę użytkowania przez naszego malucha. Bo o to w tym wszystkim chodzi. Aby było sucho i komfortowo!

 

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: