reklama
Czy w ciąży mogę jeść orzeszki ziemne?

Czy w ciąży mogę jeść orzeszki ziemne?

Alergia na orzeszki ziemne jest stosunkowo częstą przypadłością. Uczulają zarówno orzechy, jak i produkty, które je zawierają (co ciekawe nie dotyczy to dobrej jakości oleju) – np. masło orzechowe. Z pewnością, nie tylko w czasie ciąży, orzeszków i produktów je zawierających, powinny unikać kobiety, które są na nie uczulone. A pozostałe?

Czy jedzenie orzeszków ziemnych w ciąży nie wywoła alergii u nienarodzonego jeszcze dziecka?

Zdania co do tego, że częste spożywanie orzeszków w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia alergii u dziecka, są podzielone. Do niedawna królowała teoria amerykańskich naukowców, którzy upatrywali w tej zależności regułę. W ostatnich latach powoli się od niej odchodzi – specjaliści powołują się na brak jednoznacznych dowodów. Niemniej zaleca się ostrożność – tak na wszelki wypadek. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które są alergiczkami (katar sienny, egzema) bądź chorują na astmę.

Jeśli więc chcesz jeść orzeszki czy masło orzechowe w okresie ciąży, a nie jesteś na nie uczulona, nie wyrzekaj się ich  - potraktuj je jako część zbilansowanej codziennej diety.

reklama