Dziś kobiety w ciąży są bardziej przygnębione niż ich ciężarne matki (badania)
Dziś kobiety w ciąży są bardziej przygnębione niż ich ciężarne matki – mówią badania. Okazuje się, że wskaźniki depresji u kobiet w ciąży są dziś o 51 % wyższe niż w poprzednich pokoleniach, 25 lat temu.
Szacuje się, że 10 % ciężarnych doświadcza depresji w ciąży, a na depresję poporodową zapada nawet co piąta mama.
reklama
Badanie, o którym mowa, przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Ono jako pierwsze porównało depresję prenatalną u kobiet z dwóch pokoleń. Ocenie podlegało zdrowie psychiczne kobiet, które były w ciąży we wczesnych latach 90. XX wieku. Następnie pod lupę wzięto ich córki lub partnerki synów. Sprawdzano, jak radziły sobie w czasie ciąży. Wszystkie respondentki były ciężarne, mając 19 - 24 lata.
Naukowcy odkryli, że panie, które były ciężarne w latach 2012-2016 roku częściej borykały się z depresją niż te, które swoje dzieci urodziły we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Tendencja ta utrzymywała się także po porodzie.
Co może być przyczyną depresji w ciąży? Na jej rozwój bardziej narażone są kobiety, w których rodzinach występowała ta choroba lub które doświadczyły jej przed ciążą. Nie bez znaczenia jest trudna sytuacja - rodzinna, finansowa, zawodowa czy życiowa, a także komplikacje ciążowe.
reklama
Badania wykazały również powiązanie między depresją matki a późniejszą depresją córki w okresie ciąży. W obliczu tych dowodów tym bardziej zasadna wydaje się potrzeba mówienia i rozmawiania o depresji, uświadamiania zagrożeń czyhających na kobiety w ciąży. To poważna choroba, która dotyka nie tylko na osobę chorą, ale również jej dziecko, rodzinę i bliskich.
Nie mniej istotne jest zapewnienie pomocy i wsparcia lekarskiego. To kwestie kluczowe, które należy podjąć, by wychować kolejne pokolenie w dobrym zdrowiu psychicznym.
Niepokojące jest to, że depresję rzadko prawidłowo diagnozuje się w ciąży, ponieważ jej objawy przypominają objawy zaburzeń hormonalnych, charakterystycznych dla ciąży. Tymczasem nieleczona depresja może mieć fatalne skutki dla matki i nienarodzonego dziecka.
reklama
Jeśli odczuwasz smutek, przygnębienie, nic cię nie cieszy i nie sprawia przyjemności, czujesz się zmęczona i drażliwa, a stan taki utrzymuje się co najmniej dwa tygodnie, powinna ci się w głowie zapalić czerwona lampka. Porozmawiaj o swoich niepokojach z lekarzem rodzinnym lub gineklogiem. Mozesz też zrobić prosty test depresji Becka - to zestaw pytań, na podstawie których można określić skalę depresji. Jeśli przekroczysz pewien próg, koniecznie zgłoś się do specjalisty.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień