Dziś kobiety w ciąży są bardziej przygnębione niż ich ciężarne matki (badania)

Dziś kobiety w ciąży są bardziej przygnębione niż ich ciężarne matki (badania)

Dziś kobiety w ciąży są bardziej przygnębione niż ich ciężarne matki – mówią badania. Okazuje się, że wskaźniki depresji u kobiet w ciąży są dziś o 51 % wyższe niż w poprzednich pokoleniach, 25 lat temu.

Szacuje się, że 10 % ciężarnych doświadcza depresji w ciąży, a na depresję poporodową zapada nawet co piąta mama.

reklama

Badanie, o którym mowa, przeprowadzono w Wielkiej Brytanii. Ono jako pierwsze porównało depresję prenatalną u kobiet z dwóch pokoleń. Ocenie podlegało zdrowie psychiczne kobiet, które były w ciąży we wczesnych latach 90. XX wieku. Następnie pod lupę wzięto ich córki lub partnerki synów. Sprawdzano, jak radziły sobie w czasie ciąży. Wszystkie respondentki były ciężarne, mając 19 - 24 lata.

Naukowcy odkryli, że panie, które były ciężarne w latach 2012-2016 roku częściej borykały się z depresją niż te, które swoje dzieci urodziły we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Tendencja ta utrzymywała się także po porodzie.

Co może być przyczyną depresji w ciąży? Na jej rozwój bardziej narażone są kobiety, w których rodzinach występowała ta choroba lub które doświadczyły jej przed ciążą. Nie bez znaczenia jest trudna sytuacja - rodzinna, finansowa, zawodowa czy życiowa, a także komplikacje ciążowe.

reklama

Badania wykazały również powiązanie między depresją matki a późniejszą depresją córki w okresie ciąży. W obliczu tych dowodów tym bardziej zasadna wydaje się potrzeba mówienia i rozmawiania o depresji, uświadamiania zagrożeń czyhających na kobiety w ciąży. To poważna choroba, która dotyka nie tylko na osobę chorą, ale również jej dziecko, rodzinę i bliskich.

Nie mniej istotne jest zapewnienie pomocy i wsparcia lekarskiego. To kwestie kluczowe, które należy podjąć, by wychować kolejne pokolenie w dobrym zdrowiu psychicznym.

Niepokojące jest to, że depresję rzadko prawidłowo diagnozuje się w ciąży, ponieważ jej objawy przypominają objawy zaburzeń hormonalnych, charakterystycznych dla ciąży. Tymczasem nieleczona depresja może mieć fatalne skutki dla matki i nienarodzonego dziecka.

reklama

Jeśli odczuwasz smutek, przygnębienie, nic cię nie cieszy i nie sprawia przyjemności, czujesz się zmęczona i drażliwa, a stan taki utrzymuje się co najmniej dwa tygodnie, powinna ci się w głowie zapalić czerwona lampka. Porozmawiaj o swoich niepokojach z lekarzem rodzinnym lub gineklogiem. Mozesz też zrobić prosty test depresji Becka - to zestaw pytań, na podstawie których można określić skalę depresji. Jeśli przekroczysz pewien próg, koniecznie zgłoś się do specjalisty.

Źródło

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: