Być fajnym tatą ...

Być fajnym tatą ...

Z pewnością nie raz, drogi tato, zastanawiałeś się nad tym, jak być dobrym tatą: mądrym, wpsierającym i zwyczajnie fajnym. Nie jest to tak trudne, jak można byłoby przypuszczać.

Co robić, by być fajnym tatą? Mamy dla ciebie kilka wskazówek i podpowiedzi. Zobacz je, przeczytaj i... bądż fajny!

Uwierz w swoje możliwości

Bycie dobrym tatą zaczyna się od bycia dobrym partnerem. Od zaangażowania w związek, a później w rodzinę, którą tworzysz.

Jeśli będziesz uczestniczył w tym procesie od początku, odniesiesz sukces. To czego dziecko potrzebuje najbardziej, to stabilny dom i kochający rodzice, którzy szanują się nawzajem.

reklama

Daj mamie trochę wolnego

Ustalcie wspólnie, że obydwoje angażujecie się w opiekę nad dzieckiem i macie prawo do odpoczynku oraz czasu dla siebie. Oczywiście, w pierwszym okresie po narodzinach, mama będzie stroną bardziej "pożądaną", ale zadbaj żeby miała chwilę oddechu. Zaproponuj żeby spotkała się z koleżankami, wyszła na zakupy albo spokojnie obejrzała film. Dla Ciebie to będą  momenty budowania więzi z dzieckiem, dla niej prawdziwe błogosławieństwo, a dla całej rodziny duża korzyść, bo zdenerwowana i nieszczęśliwa kobieta bywa gorsza od tornada.

Przytulaj

Przytulaj i pamiętaj, że dzieci potrzebują bliskości i zapewniania, że są kochane. Dla niemowląt bardzo ważny jest dotyk, ale starsze dzieci też potrzebują głaskania i uścisków. I nie zapominaj mówić, że je kochasz, że są dla Ciebie najważniejsze na świecie.

reklama

Bądź przyjacielem

Traktuj swoje dzieci tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Wspieraj, słuchaj i zrozum. Pamiętaj o dyscyplinie, ale tej pozytywnej, która motywuje dzieci do bycia lepszym. Przez bicie i upokarzanie  sprawisz, że dziecko będzie posłuszne, ale tylko z obawy przed karą. Dzięki zrozumieniu, rozmowom i własnemu przykładowi pokażesz swój świat i przekażesz wartości, które są dla Ciebie ważne. Staniesz się prawdziwym autorytetem.

Bądź wzorem

Pamiętaj, że w 90% dzieci uczą się przez obserwację, więc bądź uważny. Dzieci doskonale odzwierciedlają sposoby działania swoich rodziców. Możesz wymagać od dzieci poprawnych zachowań, ale tylko wtedy, jeśli sam je wcieliłeś w życie. Gdy krzyczysz ono też będzie, jeśli bałaganisz - nie nauczysz je porządku, jeśli kłamiesz - oczekuj tego samego.  

reklama

Miej czas

Dzieci nie potrzebują drogich prezentów, potrzebują Ciebie, Twojego czasu i zaangażowania. To najwspanialszy prezent, więcej to prawdziwy dar dla Was obojga. Zastanów się, co możesz zrobić, żeby każdego dnia znaleźć czas dla dziecka, tak żebyś za 50 lat, patrząc na życie swojej rodziny nie musiał się zastanawiać, gdzie ja wtedy byłem, dlaczego mnie nie było?

Wiedz, że...

świat bez tatusiów byłby totalnie nudny. Ja dzięki tacie potrafię:
Jeździć na nartach, rowerze i łyżwach, rozpalać ognisko, nazywać planety, budować szałas, bawić się w podchody, używać finki, opowiadać dowcipy. I mam poczucie, że jestem fajną babką.

a.slusarczyk

Ocena: 4.8 z 5. Ocen: 10

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: