Norweski tata Wiking

Norweski tata Wiking

Rola ojca zaczyna się już podczas pierwszej wizyty u położnej, (która prowadzi całą całą ciążę) podczas której przyszły tata jest bardzo mile widziany.

Dostaje tam dokładną informację, co się dzieje z partnerką i dzieckiem. Rady jak postępować.

Rozumie więc humory, złe samopoczucie, mdłości i wszystkie inne "przyjemności", które spotykają jego partnerkę w ciąży.

Dostępne są różnego rodzaju broszurki dla przyszłych ojców.  Można w nich znaleźć nr telefonu i adresy internetowe, które mają pomoc i rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące rodzicielstwa.

Norweski tata w szkole rodzenia

Następnym krokiem jest uczestnictwo w szkole rodzenia i poród. Wszyscy znani mi  dzieciaci  panowie byli przy narodzinach swoich dzieci.
Normą jest poród z osobą towarzyszącą i tatuś, jeśli ma tylko chęci, może w nim wziąć, bardziej lub mniej czynny, udział.

Wydaje mi się, że rola ojca w Norwegii bardzo się zmieniła na przestrzeni ostatnich 20-30 lat.
Starsze pokolenie to układ tradycyjny. Ojciec pracuje a matka zajmuje się dziećmi i domem. Jednak, od kiedy kobiety zaczęły pracować zawodowo na równi z mężczyznami podział ról matka-ojciec tudzież kobieta-mężczyzna bardzo się wyrównały. Na przykładzie zaprzyjaźnionych rodzin widzę ze granic właściwie nie ma.

Kiedy matka zajmuje się zdobywaniem wykształcenia,czy wyższej pozycji zawodowej, często zdarza się, że mężczyzna bierze na siebie więcej obowiązków związanych z opieką i wychowywaniem dzieci.  Panowie nie odbierają tego jako przymus a raczej jako miłego rodzaju doświadczenie życiowe.
Zresztą jest to bardzo ułatwione przez rząd, ponieważ roczny urlop macierzyński rodzice mogą podzielić między siebie.

reklama

Norweskie wychowywanie dzieci

jest bardziej pokazywaniem właściwej drogi a nie zwitkiem nakazów i zakazów i tak też zachowują się ojcowie. Uczą, wyjaśniają i cieszą się czasem spędzonym z dzieckiem. 
Norweski tata wydaje się być czułym i zaangażowanym rodzicem.

Lucy

Ocena: 3.75 z 5. Ocen: 8

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: