Zimowy spacer

Zimowy spacer

Dla wielu mam zima jest wyzwaniem. Jak się do niego przygotować i na co zwrócić uwagę? Czy dziś mogę wyjść na spacer? Na jak długo? W co ubrać maluszka? Przeczytaj nasze podpowiedzi, a zimowy spacer z niemowlakiem i maluszkiem będzie miłą przygodą.

Przygotowanie do spaceru noworodka

Jeśli jesteś mamą noworodka, musisz poczekać trzy tygodnie, a później powoli przygotowywać dziecko do spacerów. Zacznij od werandowania. Początkowo wystarczy parę minut przy otwartym oknie, codziennie wydłużaj ten czas. (Oczywiście dziecko musi być ciepło ubrane).

Po tygodniu werandowania czas na dwór. Jeśli dzień jest mglisty, wietrzny lub temperatura spada poniżej zera zostań z noworodkiem w domu. W ładne zimowe południe możesz wyjść na pierwszy spacer. Nie powinien być długi. Początkowo wystarczy kwadrans.

Trzy czapeczki to przesada, ale niemowlęciu musi być ciepło, zwłaszcza, że leży w wózku. Zaopatrz się w:

  • ciepły kombinezon,
  • pod spód załóż body,
  • śpiochy, 
  • kaftanik lub sweterek,
  • na głowę grubszą bawełnianą czapeczkę, jeśli przy kombinezonie jest ocieplany kaptur.

W innym przypadku na bawełnianą czapkę włóż wełnianą lub z grubego polaru. Dodatkowo przyda się specjalny zimowy śpiworek, w którym dziecko z pewnością nie zmarznie.

Żeby sprawdzić, że maluszek jest dostatecznie „opatulony” dotknij jego karku i plecków. Spocony karczek to sygnał -  gorąco mi.  Chłodny -  marznę.  Rączki i stópki są przeważnie chłodniejsze od reszty ciała.

reklama

Przygotowanie do spaceru maluszka

Jeśli twoje dziecko już  chodzi ubieraj je” na cebulkę”. Wielowarstwowość ubranek to najlepsze zabezpieczenie przed zimnem, a jednoczęściowy nieprzemakalny kombinezon najlepiej ochroni przed śniegiem. Nie przesadź z opatulaniem. Biegający maluch powinien mieć o jedną warstwę ubrania mniej niż dorosły.

Uważaj, żeby szalik nie dotykał do buzi i noska dziecka. Ciepły oddech bardzo szybko spowoduje, że pojawi się na nim  lodowa skorupa, a wtedy łatwo o odmrożenie buzi.

Buty kup ciepłe, z naturalnych tworzyw, ale trochę za duże żeby można było swobodnie ruszać w nich palcami. Zbyt dopasowane buciki spowodują, że maluch szybko będzie marzł.

Nie zapomnij o rękawiczkach. Najlepiej weź ze sobą dodatkowe na zmianę, zwłaszcza jeśli twój maluch ma tendencję dossania rękawiczek, dodatkowa para jest nieodzowna!

Sanki lub spacerówkę wyłóż ciepłym kocem lub śpiworem.  I jesteś już prawie gotowa do spaceru.

Niemowlęta, które nie są odpowiednio ubrane do pogody, są podatne na hipotermię i odmrożenia. Hipotermia pojawia się, kiedy dziecko nie jest odpowiednio ubrane, powoduje letarg, dezorientację i silne drżenie. Odmrożenie występuje, gdy skóra Twojego dziecka jest wystawiona na działanie bardzo niskich temperatur. Skóra staje się przebarwiona, twarda w dotyku i bolesna.

Jeśli martwisz się o to, że twoje dziecko może marznąć weź do wózka jedrn lub dwa cienkie koce. Zapewniają one dodatkowe ciepło, a w razie potrzeby możesz je schować do torby. 

Na jak długi spacer mogę się wybrać zimą z maluszkiem?

Długość waszego spaceru zależy od kilku czynników.

Przemarznięcie dziecka
Obserwuj dziecko, czy nie ma objawów przegrzania lub przemarznięcia. Jesli usta stają się sine  blady a nosek, koniuszki palców lub uszy blade to sąobjawy, że dziecku jest zimno. Jeśli zaobserwujesz u maluszka dyskomfort, stanie się marudny lub płaczliwy, wróć do domu.

Temperatura i wilgotność powietrza
Temperatura na zewnętrz jest kolejnym czynnikiem. Jeśli temperatura spadnie niewiele poniżej zera, możesz po prostu wyjść na dłuższy spacer obserwując zachowanie dziecka. Jeśli jednak temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celcjusza zostańcie w domu. Sprawdź też natężenie wiatru i wilgotność powietrza. Oba czynniki moga wpłynąć na odczuwanie temperatury, ponieważ przy dużej wilgotności powietrza i wietrze, temperatura 0 stopni wyda się przenikliwym chłodem. W takiej sytuacji zdecyduj sie n krótki spacer.

Spacer w smogu
Kolejną sprawa, o której trudno jest zapomnieć to prawie wszechobecny smog. Na bieżąco kontroluj zanieczyszcznie powietrza w okolicy, w której mieszkasz. W dni, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest wysokie ogranicz spacer do koniecznego minimum lub z niego zrezygnuj.

O czym jeszcze musisz pamiętać?
Zabezpiecz skórę malucha przed zimnem. W sklepach znajdziesz mnóstwo „zimowych „ kremów. Wybierz taki, który zawiera filtr UV. Zimą promieniowanie jest równie niebezpieczne, jak w letnie dni. Na usta warto nałożyć pomadkę  lub krem ochronny.

Uff… teraz czas na spacer

Większość dzieci uwielbia zabawy na śniegu i ignoruje informacje organizmu „jest mi zimno”!!! Obserwuj. Przemoczone ubranie, blada buzia, pojawiające się dreszcze są sygnałem do natychmiastowego powrotu.  Żeby nie marznąć zachęcaj maluszka do ruchu. W domu rozgrzejcie się ciepłym piciem lub zupą.  A potem… może wspólnie posiedzicie pod ciepłym kocykiem?

Ocena: 4.27 z 5. Ocen: 26

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: