Zimowy spacer

Dla wielu mam zima jest wyzwaniem.  Pytania czy dziś mogę wyjść na spacer? Na jak długo? W co ubrać maluszka? Zaczynamy: zimowa szkoła przetrwania dla mam.

Jeśli jesteś mamą noworodka musisz poczekać trzy tygodnie, a później powoli przygotowywać dziecko do spacerów. Zacznij od werandowania. Początkowo wystarczy parę minut przy otwartym oknie, codziennie wydłużaj ten czas. (Oczywiście dziecko musi być ciepło ubrane).

Po tygodniu werandowania czas na dwór. Jeśli dzień jest mglisty, wietrzny lub temperatura spada poniżej zera zostań z noworodkiem w domu. W ładne zimowe południe możesz wyjść na pierwszy spacer. Nie powinien być długi. Początkowo wystarczy kwadrans.

Trzy czapeczki to przesada, ale niemowlęciu musi być ciepło, zwłaszcza, że leży w wózku. Zaopatrz się w ciepły kombinezon, pod spód załóż body, śpiochy,  kaftanik lub sweterek. Na głowę grubszą bawełnianą czapeczkę, jeśli przy kombinezonie jest ocieplany kaptur. W innym przypadku na bawełnianą czapkę włóż wełnianą lub z grubego polaru. Dodatkowo przyda się specjalny zimowy śpiworek, w którym dziecko z pewnością nie zmarznie.

Żeby sprawdzić, że maluszek jest dostatecznie „opatulony” dotknij jego karku i plecków. Spocony karczek to sygnał-  gorąco mi.  Chłodny -  marznę.  Rączki i stópki są przeważnie chłodniejsze od reszty ciała.

reklama

Jeśli twoje dziecko już  chodzi ubieraj je” na cebulkę”. Wielowarstwowość ubranek to najlepsze zabezpieczenie przed zimnem, a jednoczęściowy nieprzemakalny kombinezon najlepiej ochroni przed śniegiem . Nie przesadź z opatulaniem. Biegający maluch powinien mieć o jedną warstwę ubrania mniej niż dorosły. Uważaj, żeby szalik nie dotykał do buzi i noska dziecka. Ciepły oddech bardzo szybko spowoduje, że pojawi się na nim  lodowa skorupa, a wtedy łatwo o odmrożenie buzi. Buty kup ciepłe, z naturalnych tworzyw, ale trochę za duże żeby można było swobodnie ruszać w nich palcami. Zbyt dopasowane buciki spowodują, że maluch szybko będzie marzł. Nie zapomnij o rękawiczkach. Najlepiej weź ze sobą dodatkowe na zmianę. Sanki lub spacerówkę wyłóż ciepłym kocem lub śpiworem.  I jesteś już prawie gotowa do spaceru….

Co jeszcze?

Zabezpiecz skórę malucha przed zimnem. W sklepach znajdziesz mnóstwo „zimowych „ kremów. Wybierz taki, który zawiera filtr UV. Zimą promieniowanie jest równie niebezpieczne, jak w letnie dni. Na usta warto nałożyć pomadkę  lub krem ochronny.

Uff… teraz czas na spacer

reklama

Większość dzieci uwielbia zabawy na śniegu i ignoruje informacje organizmu „jest mi zimno”!!! Obserwuj. Przemoczone ubranie, blada buzia, pojawiające się dreszcze są sygnałem do natychmiastowego powrotu.  Żeby nie marznąć zachęcaj maluszka do ruchu.

W domu rozgrzejcie się ciepłym piciem lub zupą.  A potem… może wspólnie namalujecie waszą zimowa przygodę?

Ocena: 4.1 z 5. Ocen: 21

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Krzywica u niemowlaka, niedobór witaminy D3

Krzywica u niemowlaka, niedobór witaminy D3

Przyczyną krzywicy jest niedobór witaminy D3. Przy karmieniu głównie sztucznym lub mieszanym zawartość...   Więcej

Masaż pleców

Masaż pleców

Ponieważ nie zawsze można znaleźć czas, aby wykonać masaż całego ciała, poniżej przestawiono sekwencje...   Więcej

Kolka. Co robić?

Kolka. Co robić?

Kolka u niemowląt zaczyna się w pierwszych tygodniach życia. Według badań dotyka około 20% - 25% dzieci....   Więcej

Kalendarz szczepień 2014

Kalendarz szczepień 2014

za Komunikat GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO z dnia 31 października 2013 r. w sprawie Programu Szczepień...   Więcej

Butelkowy maluszek

Butelkowy maluszek

Karmienie piersią i mleko matki to bez wątpienia najlepsza rzecz, jaką kobieta może podarować swemu...   Więcej

Jak często kąpać bobasa??

Jak często kąpać bobasa??

Kąp dziecko codziennie, najlepiej o w miarę stałej porze (wybierz porę wygodną dla was - rodziców i dla...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale niemowlęta