Pamiątki z okresu ciąży

Pamiątki z okresu ciąży

Okres ciąży to niezwykły czas. Bez względu na to, czy kobieta zdecyduje się na jedno dziecko, czy ma ich więcej, za każdym razem przeżywać to będzie inaczej. A choć dolegliwości bywają uciążliwe i większość przyszłych mam ma dużo obaw, to przecież towarzyszy im również mnóstwo momentów radości, uniesienia, wzruszenia: pierwsze usg, bijące serduszko, nieśmiałe kopnięcia i wreszcie solidne rozpychanie.

Wiele z nas chciałoby jakoś ten unikalny czas upamiętnić, aby wszystkie dobre chwile mogły do nas jeszcze powrócić.

Pamiętnik – rzecz oczywista. Można go prowadzić na różne sposoby:

-      Wykorzystując gotowe terminarze (np. W oczekiwaniu na dziecko- DZIENNIK H. Murkoff, S. Mazel). Zaletą jest to, że taki dziennik nie tylko pomaga zapisać odczucia, ale jest też w nim miejsce na szczegółowy zapis takich informacji jak: pierwsze objawy ciąży, daty wykonywania testów, reakcje bliskich na wieść o ciąży, wywiad chorobowy (pomaga to uzmysłowić sobie pewne rzeczy i poinformować o nich lekarza), zapisy z wizyt lekarskich. Niezwykle przydatne są rady dotyczące diety, a dziennik żywienia pomaga w takim jej zaplanowaniu, aby była jak najzdrowsza dla matki i dziecka. W dziale „przygotowanie do narodzin dziecka” można znaleźć wskazówki dotyczące tego, co kupić, o co pytać pediatrę, położną, a część „narodziny dziecka” to okazja do zapisania wszystkiego, co wydarzyło się tego wielkiego dnia. Tego typu terminarz jest świetnym przewodnikiem i organizatorem, ale stosunkowo mało w nim miejsca na spontaniczny zapis uczuć, jest dość suchy i bezosobowy.

reklama

-      Samodzielnie wykonując album.  Może to być po prostu ozdobny segregator, do którego będziemy wpinać kartki z zapiskami, wydruki z USG, zdjęcia czy inne notatki. Jednak taki album może być prawdziwym wyzwaniem dla kogoś, kto ma ochotę pobawić się w scrapbooking. Jest to metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych, a podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki i dziurkacze wycinające ozdobne brzegi i kształty, klej. Można też korzystać z pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków, naklejek, szablonów, czy bardziej zaawansowanych technik. Album powstały w ten sposób będzie bardzo osobisty i niepowtarzalny. Jeśli dobrze umiesz posługiwać się programami graficznymi, możesz przygotować digital scrapbooking: zdjęcia, notatki, zapiski obrobić cyfrowo, a następnie wydrukować.

-      Prowadząc blog czyli pamiętnik internetowy. Jest to metoda uwieczniania tych ważnych chwil szczególnie warta rozważenia, gdy chcemy się dzielić swoją radością z innymi – na przykład bliskimi mieszkającymi w innym mieście czy kraju. Nie każdemu jednak może odpowiadać taki publiczny charakter tej formy.

-      Pisząc listy do nienarodzonego dziecka. Jest to bardzo intymna forma zapisu wydarzeń. Pisanie takich listów możne później kontynuować, a całość wręczyć swojemu dziecku, gdy samo będzie oczekiwało dziecka.   

Pamiętnik fotograficzny. Wymaga dużej konsekwencji w zbieraniu materiałów, ale efekt jest wspaniały: należy raz w tygodniu przez całą ciążę wykonywać zdjęcie rosnącego brzuszka (najlepiej w tym samym miejscu i w tej samej pozycji). Potem przy użyciu programu układa się te zdjęcie kolejno i mamy 9 miesięcy w 20 sekund.

reklama

Sesja fotograficzna. Ślub, chrzciny, pierwsza komunia – rzadko te uroczystości odbywają się bez udziału zawodowego fotografa. Chcemy, aby te ważne momenty w naszym życiu zostały uwiecznione przez kogoś, kto zrobi fotografie dobrej jakości, dobrze zakomponowane, oświetlone i najlepiej z pomysłem. Coraz więcej fotografów w swojej ofercie ma do zaproponowania sesje fotograficzne dla kobiet w ciąży. Może warto z nich skorzystać? Dobrze zrobione zdjęcie będzie wspaniała pamiątką, ale i miłym prezentem dla bliskich.

Gipsowy brzuszek. To niezwykła pamiątka z okresu ciąży – odlew, który można zamówić w pracowni plastycznej. Taki brzuchaty odlew można pozostawić biały lub pomalować w fantazyjne wzory. Odwzorowanie kształtów przyszłej mamy jest niezwykła ozdoba każdego wnętrza, ale i interesująca pamiątka z tego ważnego w życiu każdej kobiety okresu.

Joanna Górnisiewicz

Ocena: 4.33 z 5. Ocen: 9

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Wspomnienia - Narodziny Kasi w wodzie

Wspomnienia - Narodziny Kasi w wodzie

Dzisiaj Kasia ma 30 dni. Patrzę na nią i zdaję sobie sprawę, że jestem szczęściarą. A pomyśleć, że...   Więcej

Było szybko, ale nie było łatwo...

Było szybko, ale nie było łatwo...

A było to tak... Myszeczka nie mogła się urodzić do wtorku wieczorem, bo czekała na Tatusia, aż wróci z...   Więcej

Poród to bolesne, ale jakże wzruszające przeżycie!

Poród to bolesne, ale jakże wzruszające przeżycie!

Niektóre z Was wiedziały, że lekarze podjęli decyzję o wywołaniu u mnie porodu ok. 15 września ze względu...   Więcej

"To co - cesarka?"

OK.. o to historia mojego życia... w środę trochę gorzej się czułam... tak jak przed okresem ale...   Więcej

Wszystkim życzę tak wspaniałej położnej

Wszystkim życzę tak wspaniałej położnej

A oto historia mojego porodu, który odbył się szybciej, niż wszyscy się spodziewali. Obudziłam się  w...   Więcej

Kto rodzi w terminie...

Kto rodzi w terminie...

Kiedy czytam opisy porodów, to wydaje mi się, że mój jest nudny jak flaki z olejem. No bo kto rodzi w...   Więcej

reklama