Hormony po porodzie. Jak wrócić do równowagi

Hormony po porodzie. Jak wrócić do równowagi

Niedługo po porodzie następuje gwałtowny spadek stężenia hormonów ciążowych. W rezultacie twój organizm przeżywa prawdziwą rewolucję. Sprawdź, jak twój organizm będzie wracał do równowagi.

Dlaczego po porodzie pojawią się zaburzenia hormonalne?

Od momentu zapłodnienia w organizmie kobiety zwiększa się wydzielanie hormonów. Ma to zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju dziecka oraz przygotować organizm kobiety do porodu.
Tymczasem po porodzie organizm kobiety przeżywa szok. Wskutek wydalenia łożyska, w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie, zmniejsza się stężenie hormonów płciowych we krwi  - progesteronu i estrogenu. To może wywołać dyskomfort tak fizyczny, jak i psychiczny.

Jakie są objawy zaburzeń hormonalnych?

Zachwianie równowagi hormonalnej może być przyczyną wielu problemów - po porodzie możesz odczuwać wiele dolegliwości i niekomfortowych stanów psychicznych.

Zbyt niski poziom estrogenu powoduje problemy ze snem, przemęczenie, brak koncentracji, bóle głowy i stawów; spadek libido, czy wzmożone wypadanie włosów po porodzie. Może mieć wpływ na niepożądany przyrost masy ciała i  silne skurcze menstruacyjne oraz wahania nastroju.

Podwyższony poziom estrogenu powoduje wyższą produkcję globulin wiążących tarczycy (TBG) przez wątrobę (dlatego wiele kobiet cierpi na poporodowe zapalenie tarczycy), może również podnieść się poziom kortyzolu globuliny wiążącej (co skutkuje niedoczynnością tarczycy).

Podczas ciąży łożysko produkuje również duże ilości progesteronu. Progesteron kontroluje substancji chemiczne w mózgu i między innymi wpływa na poprawę nastroju. Poporodowy spadek skutkuje zmianami emocjonalnymi: pojawia się „baby blues” i depresja poporodowa, rozdrażnienie, nadwrażliwość, wahania nastroju, niska samoocena i napady płaczu. 

Nagły spadek jego poziomu w połogu wywołuje wahania nastroju, a nawet depresję poporodową. Pobudzone do produkcji mleka piersi są tkliwe, czyli nadwrażliwe na dotyk, który często sprawia ból.

Jak sobie radzić z zaburzeniami hormonalnymi po porodzie?

Przede wszystkim musisz być cierpliwa i wyrozumiała dla siebie. Naukowcy podsumowują, że większość z tych objawów znika zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych tygodni po porodzie. Pamiętaj - jeśli Twój stan pogarsza się z dnia na dzień, zwróć się o pomoc medyczną.

reklama

Jak możesz sobie pomóc wrócić do równowagi?

Staraj się być aktywna fizycznie

Oczywiste jest, że chwilę po porodzie nie wrócisz na zajęcia fitness czy na basen, niemniej staraj się być aktywna. Kiedy tylko możesz -  spaceruj.

Zweryfikuj swoje menu

Ginekolodzy radzą, by mamy w połogu, które cierpią z powodu zaburzeń hormonalnych, wykluczyły ze swojego menu białą mąkę (chleb, makaron, bułki), a także biały ryż i mleko.

reklama

Kontroluj spożycie kofeiny

Ogranicz spożycie kofeiny, ponieważ podnosi ona poziom kortyzolu, co utrudnia działanie tarczycy.

Postaw na „dobre” oleje

Olej z wiesiołka, olej kokosowy, a także kwasy Omega-3 doskonale wpływają na równowagę hormonalną. Jeśli zdecydujesz się na ich suplementowanie, poproś o poradę lekarza.

Unikaj wielonienasyconych kwasów tłuszczowych

Po ciąży unikaj wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ponieważ zawierają wysoki procent Omega-6 i mogą zakłócać funkcjonowanie systemu hormonalnego. Niektóre z produktów, które zawierają wielonienasycone tłuszcze to margaryna, olej roślinny i olej arachidowy.

reklama

Suplementuj witaminę D

Obecność witaminy D nie ma znaczącego wpływu na stabilność hormonów, gdyż ona sama przypomina hormon dokrewny -  pełni funkcje regulacyjne właściwie we wszystkich narządach i tkankach, a jej niedobór wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Spaceruj w porannym i popołudniowym słońcu (jego promienie są głównym źródłem witaminy D). Witaminę D możesz również suplementować – poproś lekarza o wskazówki.

Staraj się unikać stresu

Wiemy, że to może być trudne, bowiem pierwsze tygodnie po porodzie to najczęściej lawina sytuacji, które wywołują niepokój. Dodatkowo brak snu i postawiony na głowie harmonogram dnia mogą utrudniać sprawę, niemniej staraj się być spokojna. Kiedy tylko możesz – wyciszaj się i odpoczywaj.

Zrozum się

Daj sobie przyzwolenie na przeżywanie emocji. Mów o nich, rozmawiaj z bliską osobą. Nie bój się przyjmować pomocy, a i o nią prosić. Staraj się wychodzić do ludzi – rozmawiaj z innymi mamami, bądźcie dla siebie wsparciem. To ważne i bardzo pomocne.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: