Kalkulator dni płodnych

Sprawdź kiedy masz okres płodny i kiedy masz największą szansę na zapłodnienie

Kalkulator dni płodnych

Nieważne jak często uprawia się seks, ważne żeby robić to w odpowiednim momencie – to rada, jaką może usłyszeć para starająca się o dziecko. Dzieje się tak dlatego, że komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez krótki czas. Także żywotność plemników nie jest długa. 

W wielu miejscach można znaleźć informację, że dni płodne są między 10 a 17 dniem cyklu, a jajeczkuje między 12 a 16 dniem. Takie informacje opierają się na statystyce i idealnym, uśrednionym cyklu. 

Jednak która prawdziwa kobieta „działa” dokładnie według takiego schematu? Dlatego dobra znajomość cyklu pomaga zrozumieć i odkryć dni płodne, w które naprawdę zwiększa się szansa na poczęcie dziecka.

Kalkulator dni płodnych

Po wprowadzeniu do kalkulatora poniżej daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki i długości przeciętnego cyklu miesiączkowego, pokazujemy dni płodne i prawdopodobieństwo zapłodnienia. 

Ładuję...

Kalendarz dni płodnych - fazy cyklu

Jeśli chcesz śledzić swoje dni płodne, najlepiej jest starannie notować zmiany w cyklu. Wymaga to uważnych obserwacji własnego organizmu. Jak?

Liczenie – jeśli weźmiesz swój najkrótszy cykl i odejmiesz 18 otrzymasz pierwszy z dni płodnych (np. 27-18=9). Jeśli weźmiesz najdłuższy swój cykl o odejmiesz 11, otrzymasz ostatni płodny dzień. Jeśli więc twoje cykle są różnej długości, w ten sposób możesz określić, że dni płodne przypadają między 9. a 19. dniem cyklu.

Temperatura mierzona rano (najlepiej zawsze o tej samej porze, z tolerancją do pół godziny), jeszcze przed wstaniem z łóżka. Ważne jest, aby termometr był ze wszystkich stron otoczony błoną śluzową, dlatego pomiaru można dokonywać w ustach (minimum 8 minut termometrem rtęciowym) lub pochwie (5 minut). Zaleca się stosowanie termometrów owulacyjnych (mają dokładniejszą skalę).

Śluz wydzielany przez szyjkę macicy, jest niezbędny do zapłodnienia: stwarza przyjazne środowisko dla plemników, ułatwia ich transport. Jego pojawienie się poprzedza jajeczkowanie. Konsystencja śluzu zmienia się wraz z fazami cyklu: po miesiączce go nie ma, jego pojawienie się oznacza owulację, jest wtedy rozciągliwy, półprzezroczysty.

reklama

Fazy cyklu dzień po dniu

Dzień 1 do 5

Jeśli nie jesteś w ciąży, to właśnie teraz złuszcza się nabłonek macicy, zaczyna się miesiączka. Temperatura ciała wynosi 36,4-36,6 stopni Celsjusza. Poziom estrogenu i progesteronu jest niski.

Dzień 6 do 7

Zaczyna się faza folikularna, podczas której zaczyna narastać nabłonek śluzowy macicy. Wzrasta poziom FSH i LH – hormonów, które działają na jajniki i pobudzają kilka pęcherzyków Graafa do dojrzewania. W pewnym momencie jeden z nich zyskuje „przewagę” nad innymi i osiąga dojrzałość, co hamuje rozwój pozostałych. Dojrzewanie jajeczek sprawia, że wydzielany jest także estradiol, progesteron pozostaje niski. Brak śluzu. Temperatura bez zmian.

Dzień 8 do 10

Estrogeny sprawiają, że błona śluzowa macicy grubnie przygotowując się na ewentualne przyjęcie zarodka. Błonę przerastają naczynia krwionośne. Poziom hormonów i temperatura bez zmian.

Dzień 11

Niektóre kobiety jeszcze przed owulacją mają w pochwie uczucie wilgotności, śliskości – jest to objaw subiektywny, ale sugeruje, że już wkrótce rozpocznie się okres płodny. Estrogen wzrasta, dzięki czemu pęcherzyk ostatecznie dojrzewa, a perystaltyka jajowodów się zwiększa.  

Dzień 12

Śluz wyraźnie się zmienia, staje się śliski, rozciągliwy, przejrzysty, przypominający białko kurze, rozciągany tworzy „nitki”, może być podbarwiony krwią (czasami pękaniu pęcherzyka towarzyszy krwawienie). Moment owulacji jest już bardzo blisko, a ponieważ plemniki w sprzyjającym środowisku żyją do 5 dni (a takim środowiskiem jest właśnie śluz płodny), to najlepszy czas do starania się o dziecko. Temperatura może obniżyć się nieco.

Dzień 13

Estrogen osiąga najwyższe stężenie w cyklu, co sprawia, że zwiększa się hormon luteinizujący LH i hormon  folikulotropowy FSH. One z kolei sprawiają, że wzrasta progesteron. Temperatura ciała wzrasta o pół stopnia i na takim podwyższonym poziomie pozostaje do końca cyklu (jeśli kobieta nie zajdzie w ciążę).

Owulacja i dni płodne - do dzieła!

Dzień 14

Spada poziom estrogenu, a także LH i FSH. Dochodzi do owulacji. Jajeczko zostaje uwolnione z pęcherzyka i zaczyna wędrować jajowodem. Żyje 12 do 24 godzin.

Dzień 15

W jajniku pusty już pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które produkuje progesteron – hormon odpowiedzialny za przyjęcie jajeczka przez macicę. Jeżeli jajeczko zostaje zapłodnione to przemieszcza się jajowodem do macicy.

Dzień od 16 do 21

Śluz szyjki macicy zmienia się, staje się nieprzejrzysty, mętny, gęsty, kleisty lub grudkowaty, nie da się go rozciągnąć w nitki, może też go być niewiele. Progesteron stale rośnie, także estrogenu jest więcej. Utrzymuje się podwyższona temperatura.

Dzień 21 do 22

Najwyższe stężenie progesteronu. Jeżeli jajeczko nie zostało zapłodnione lub zarodkowi nie udało się do tej pory zagnieździć, to cykl zbliża się ku końcowi. W przypadku ciąży progesteron jest nadal wysoki.

Dzień 23-24

Spadek progesteronu i estrogenu. Stopniowy zanik ciałka żółtego.

Dzień 25- 28

Zanika ciałko żółte. Zdecydowany spadek progesteronu i estrogenu. Śluzówka macicy jest bardzo gruba, następuje chwilowe jej niedokrwienie i rozszerzenie naczyń włosowatych, które wypełniają się krwią i pękają. Wierzchnia warstwa błony śluzowej jest gotowa do złuszczenia. Może zacząć się kolejny cykl. Sprawdź, co się dzieje, jeśli masz zaburzenia jajeczkowania.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: