reklama
Mutacja genu MTHFR - czy masz sie bać zachodząc w ciążę

Mutacja genu MTHFR - czy masz sie bać zachodząc w ciążę

Według statystyk Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego mutacja MTHFR niestety może dotyczyć prawie 50% Polek. Przez to, że raczej nie daje żadnych objawów większość osób nie zdaje sobie sprawy, że ją posiada. Tymczasem warto o niej wiedzieć, zwłaszcza jeśli planujesz ciążę lub w niej akurat jesteś.

Kobiety, które podjęły decyzję, że chciałyby postarać się o dziecko zmieniają swój styl życia. Zaczynają się zdrowiej odżywiać, uprawiają więcej sportu no i oczywiście rezygnują z picia alkoholu i innych używek.

Niektóre z nich rozpoczynają także suplementację kwasu foliowego. Bowiem większość ginekologów zaleca jego przyjmowanie już nawet 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Jednak czy kwas foliowy może zaszkodzić?

Właściwości kwasu foliowego
Kwas foliowy (folacyna) czyli witamina B9, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. A u przyszłych mam zdecydowanie wzrasta na niego zapotrzebowanie. Niestety nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć kwasu foliowego i kobiety muszą przyjmować go z pożywieniem bądź zastosować suplementację.  Jego niedobór może spowodować u dziecka dosyć poważne konsekwencje np. wrodzone wady układu nerwowego.

Mutacja genu MTHFR czyli uwaga z kwasem foliowym

Przyjmowanie kwasu foliowego nie zawsze oznacza same korzyści. Bowiem za jego przetwarzanie i wchłanianie odpowiedzialny jest gen MTHFR. Jednak co w przypadku, gdy w naszym organizmie gen tej jest zmutowany?

Kwas foliowy, aby był pożyteczny powinien zostać przetworzony do formy aktywnej. Osoby z mutacją genu MTHFR nie są w stanie przyswoić folacyny, a tym samym w ich organizmie powstaje nadmiar nieprzetworzonej formy, która staje się toksyczna.

Wysokie poziomy homocystyny, szczególnie przy niskim poziomie kwasu foliowego, mogą prowadzić do powikłań ciąży, które obejmują:

  • poronienia
  • stan przedrzucawkowy
  • wady wrodzone płodu , np.: rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie

Kiedy wykonać badanie przesiewowe genu MTHF?

Wiele kobiet przechodzi normalnie ciąże, nawet jeśli mają one mutację genu MTHF. Ponieważ badanie genetyczne jest płatne trafiają na nie dopiero, kiedy rodzą dziecko z wadami cewy nerwowej lub podczas poszukiwania przyczyn wielokrotnych poronień. Dlatego jeśli chcesz czuć się bezpiecznie porozmawiaj z lekarzem o swoich obawach i zadaj pytanie, czy uważa, że powinnaś wykonać badanie.

 Na czym polega badanie genu MTHF?

Wykonajcie wymaz z policzka, który jest zupełnie bezbolesny i bezinwazyjny. Patyczki służące do wymazów dostaniecie wraz ze specjalnym zestawem, który możecie zamówić online. Co ważne badanie genu MTHFR za pomocą wymazu z policzka jest równie wiarygodne, jak to laboratoryjne pobrane z krwi.

Co jeśli masz wynik dodatni genu MTHF?

Jeśli niestety problem ten dotyczyłby właśnie ciebie, nie przejmuj się. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Najważniejsze, że posiadanie mutacji nie oznacza od razu zagrożenia! Ono po prostu mówi, że istnieje podwyższone ryzyko, które można zmniejszyć dzięki odpowiedniej suplementacji. Osoby ze zmutowanym genem powinny przyjmować preparaty z metafoliną.

Metafolina jest to przetworzona forma witaminy B9, która przyswajana jest przez osoby ze zmutowanym genem. Preparat ten jest niestety o wiele droższy, jednak czego nie zrobi się dla zdrowia swojego dziecka…

 

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama