Leki z kategorii D

Leki z kategorii D

Kategoria D to ta grupa leków, w której obserwacje u człowieka wskazują na zagrożenie dla płodu. Stosowanie takiego leku podczas ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne ze względu na dobro matki, a podanie bezpieczniejszego alternatywnego leku jest niemożliwe lub przeciwwskazane.

Klasyfikacja leków FDA, utworzona za względu na ryzyko ich zastosowania u ciężarnych, obejmująca pięć kategorii A,B, C, D i X (oraz grupę N), powstała w 1979 roku. Zaproponowała ją Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration). W 2015 roku FDA zmieniło tę klasyfikację na PLLR (The pregnancy and lactation labeling rule).

Do kategorii D należy między innymi: chloramfenikol (Detreomycyna), streptomycyna, doksycyklina, amikacyna, lorazepam (Lorafen), klonazepam, flunitrazepam (Rohypnol), fenobarbital (Luminalum), acenokumarol, enalapryl (Enarenal, Mapryl, Enap, Benalapril), amiodaron, azatiopryna, chlordiazepoksyd (Elenium), cyklofosfamid, diazepam (Relanium), fenytoina, fluorouracyl, haloperydol, idarubicyna, kwas walproinowy (Convulex, Depakine, Dipromal, Vupral).

reklama

W czasie ciąży niedozwolone są wszelkie kuracje na własną rękę. Nie wolno stosować żadnych leków bez wiedzy i zgody lekarza. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy preparat nie wyrządzi szkody, a korzyść wynikająca z jego działania jest większa od działań niepożądanych. Zwłaszcza leki stosowane w pierwszym trymestrze ciąży mogą mieć działanie teratogenne czy embriotoksyczne.

mgr farmacji Adrianna Wirkijowska

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: