Leki z kategorii X

Leki z kategorii X

Kategoria X - to leki niebezpieczne dla płodu. Z badań na zwierzętach i z obserwacji u ludzi wynika bezpośrednie zagrożenie dla płodu, zdecydowanie przewyższające korzyści dla matki. Takie leki są bezwzględnie niedopuszczone do stosowania podczas ciąży.

Klasyfikacja leków FDA, utworzona za względu na ryzyko ich zastosowania u ciężarnych, obejmująca pięć kategorii A, B, C, D i X (oraz grupę N), powstała w 1979 roku. Zaproponowała ją Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA, Food and Drug Administration). W 2015 roku FDA zmieniło tę klasyfikację na PLLR (The pregnancy and lactation labeling rule).

Do leków z kategorii X należy między innymi estazolam, metotreksat, metylotiouracyl, retinol (wit. A - wysokie dawki), temazepam (Signopam).

reklama

W czasie ciąży niedozwolone są wszelkie kuracje na własną rękę. Nie wolno stosować żadnych leków bez wiedzy i zgody lekarza. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy preparat nie wyrządzi szkody, a korzyść wynikająca z jego działania jest większa od działań niepożądanych. Zwłaszcza leki stosowane w pierwszym trymestrze ciąży mogą mieć działanie teratogenne czy embriotoksyczne.

mgr farmacji Adrianna Wirkijowska

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: