Upał w ciąży. Jak sobie poradzić w gorące dni?

Upał w ciąży. Jak sobie poradzić w gorące dni?

Upał daje się we znaki wszystkim, zwłaszcza maluchom oraz przyszłym mamom. Jak w ciąży przetrwać wysokie temperatury i lejący się z nieba żar? Co robić, by czuć się komfortowo, a i nie zaszkodzić dziecku? O czym ciężarne powinny pamiętać, a jakich sytuacji unikać? Jak sobie radzić?

Dlaczego upał jest niebezpieczny?

Upalne dni nie wpływają korzystnie na zdrowie. Na ich negatywne skutki są narażone szczególnie osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, ale również najmłodsze dzieci (głównie noworodki i niemowlęta) oraz kobiety w ciąży.

Temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że priorytetem organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Oznacza to, że naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej, zaczynamy się intensywnie pocić.

Ludzkie ciało próbuje chronić się przed przegrzaniem, ponieważ jego skutki mogą być niebezpieczne. To między innymi odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego, osłabienie organizmu, a także problemy ze skórą i pojawiającymi się obrzękami.

Wysoka temperatura, a także zbyt długie przebywanie na słońcu jest niebezpieczne dla każdego, szczególnie dla przyszłej mamy.

Jak przetrwać upał w ciąży?

Ciąża jest dla organizmu sporym obciążeniem, zwłaszcza podczas upałów. Zaawansowana ciąża latem to prawdziwe wyzwanie. Co robić, by go przetrwać? Należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Zobacz sprawdzone sposoby na upał w ciąży.

Pamiętaj o nawadnianiu organizmu

Latem, podczas upału, trzeba pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów (2,5–3 litrów płynów dziennie),. Za mała ich podaż jest niebezpieczna, ponieważ przekłada się nie tylko na samopoczucie, ale i zdrowie. Warto mieć na uwadze, że podczas intensywnego pocenia się organizm traci bardzo dużo sodu, co osłabia organizm, a w skrajnych przypadkach może powodować omdlenia.

Przyszła mama zawsze powinny mieć przy sobie wodę mineralną. Może to być woda niegazowana, niskozmineralizowana albo herbaty owocowe. Kobietom w okresie ciąży, gdy większe jest zapotrzebowanie na wapń i magnez, zalecana jest woda średniozmineralizowana.

Najlepszy sposób na nawodnienie organizmu to częste picie niewielkich ilości płynów o umiarkowanej temperaturze.

Dobrym pomysłem są także soki owocowe i warzywne, zwłaszcza te przygotowane w domu ze świeżych produktów. Nie tylko gaszą pragnienie, ale i są źródłem witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego.

Nie opalaj się, unikaj słońca, stosuj kosmetyki z filtrem

Podczas upałów nie przebywaj na dworze, gdy najsilniej operuje słońce, to jest między godziną 11 a 16. Jeśli to niemożliwe, chowaj się w cieniu, chodź zacienioną stroną ulicy, pryskaj twarz i ciało wodą termalną w sprayu.

Czy w ciąży można się opalać? Zdecydowanie nie. Opalanie w ciąży jest niedozwolone z kilku powodów. Latem dobrze jest przebywać na świeżym powietrzu, jednak należy unikać promieniowania słonecznego. Oznacza to, że powinno się zarówno leżeć, jak i spacerować w cieniu. Dlaczego?

W ciąży istnieje większe ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia przebarwień. Ponadto dłuższy pobyt na pełnym słońcu może prowadzić do omdleń, a i wywołać skurcze macicy. Ale to nie wszystko. Ponieważ w ciąży dochodzi do znacznego spadku odporności, a promienie UV nasilają ten stan, pojawia się wyższe ryzyko zachorowania na czerniaka – raka skóry.

Kobiety w ciąży powinny chronić skórę przed promieniowanie słonecznym. Stosowanie kosmetyków z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (SPF 20, 30 lub 50) przeznaczonych dla kobiet w ciąży to absolutna podstawa.

Uwaga na klimatyzację podczas upałów w ciąży!

Klimatyzacja nie jest przeciwwskazana, jednak trzeba pamiętać, że przyszłe mamy często mają obrzęknięte śluzówki nosa. Sztuczny nawiew dodatkowo je wysusza, mogą więc pojawić się problemy z oddychaniem.

reklama

Obrzęki nóg i dłoni a upały w ciąży

Obrzęki to zmora wielu przyszłych mam. Te powstają na skutek problemów z krążeniem. Dlaczego tak się dzieje? Powiększająca się macica uciska żyły. Dodatkowo w okresie ciąży organizm gromadzi więcej płynów.

Pojawianiu się obrzękom nóg i dłoni zdecydowanie sprzyjają letnie upały. Można jednak próbować im zapobiegać oraz łagodzić towarzyszące im dolegliwości. Co można robić? Przede wszystkim:

• nosić wygodne buty, luźne i wygodne, koniecznie na płaskim obcasie. Latem sprawdzą się sandały i klapki wykonane z miękkich, naturalnych materiałów,

• kilka razy w ciągu dnia kłaść się z lekko uniesionymi nogami. Taka pozycja zmniejsza obrzęki, poprawia krążenie i pozwala uniknąć żylaków,

• dbać o to, by w diecie było jak najmniej soli: nie dosalać potraw, nie spożywać produktów przetworzonych i fast food, a zwykłą sól zastąpić solą dietetyczną, w której jest chlorek potasu, a nie chlorek sodu,

• pić optymalną ilość wody dziennie (2,5–3 litrów płynów dziennie),

• stopy i łydki smarować chłodzącym żelem przeznaczonym dla kobiet w ciąży,

• moczyć stopy w chłodnej wodzie,

• robić chłodzące okłady. Sprawdzi się ręcznik zamoczony w zimnej wodzie, a także schłodzone liście kapusty,

Przyszłe mamy powinny unikać trzymania nogi na nodze, gdyż to utrudnia odpływ krwi.

Jeśli obrzęki nie znikają po odpoczynku nocnym lub puchną również inne części ciała, należy skonsultować się z lekarzem.

Uważaj na to, co jesz

W upalne dni lepiej nie należy obciążać przewodu pokarmowego, stąd warto jeść potrawy lekkostrawne. Doskonałe są chłodniki, grillowane ryby czy chude mięso, do tego świeże warzywa i owoce. Co ważne, te muszą być dokładnie umyte, ponieważ mogą na nich bytować nie tylko bakterie i wirusy, ale i pasożyty wywołujące toksoplazmozę.

Nie należy również spożywać posiłków w przypadkowych barach i restauracjach. Należy również uważać na lody i lodziarnie. Wysoka temperatura sprawia, że produkty spożywcze szybciej się psują, przez co łatwiej o zatrucie pokarmowe.

Według specjalistów bezpieczniej jeść lody nakładane z pojemników w zamrażarkach niż jedzenie lodów z automatów (z uwagi na bakterie salmonelli).

Ruszaj się, ale nie przesadzaj z aktywnością

Ładna pogoda zachęca do aktywności fizycznej, jednak pamiętaj, by nie przesadzać z ruchem. Ważne jest również, by jej formę dopasować do miejsca, pory dnia i temperatury otoczenia.

Gdy spodziewany jest letni skwar, na spacer najlepiej wyjść wcześnie rano lub późnym popołudniem bądź w ciągu dnia korzystać z klimatyzowanych sal treningowych. Można także wpaść na pływalnie, przy czym z kąpieli wodnych należy korzystać ostrożnie (nie należy również zbyt gwałtownie wchodzić do wody!). Warto również kąpać się w morzu albo czystym jeziorze, ale wyłącznie tam, gdzie plaża jest strzeżona.

Podczas domowych treningów warto postawić na ćwiczenia rozciągające, oddechowe oraz relaksacyjne.

Należy pamiętać, że zagrożeniem, jakie może pojawić się podczas ćwiczeń fizycznych, jest zwiększenie ciepłoty ciała, tzw. hypertermia. Należy zatem pamiętać również o odpowiednim stroju (lekkim, przewiewnym) oraz nawadnianiu organizmu.

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu

Kobiety w ciąży podczas upałów powinny nie tylko chronić głowę i oczy, czyli nosić kapelusze i chustki oraz okulary z filtrami przeciwsłonecznymi. Nie mniej ważna jest odpowiednia odzież. Ta powinna być wykonana z naturalnych, lekkich materiałów dobrej jakości. Sprawdzi się len i bawełna. Ważne, by ubrania były przewiewne, wygodne i luźne. Warto wybierać sukienki czy t-shirty bądź szorty w jasnych kolorach, gdyż ciemne przyciągają promienie słoneczne.

Należy pamiętać, że latem kobiety o wiele bardziej narażone są na infekcje dróg rodnych, którym sprzyja ciasna odzież.

A co z poceniem się?

Pocenie w upał w ciąży to zmora wielu przyszłych mam. Niestety niewiele można z tym zrobić. Pomóc może jedynie chłodny prysznic lub nawilżone chusteczki, którymi można się odświeżać.

Dużo odpoczywaj

W upalne dni kobiety ciężarne, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, bardzo szybko się męczą. Gdy jest gorąco, pojawia się wrażenie wyczerpania i osłabienie. To dlatego tak często pojawiają się duszności i zadyszka w upał w ciąży.

Ponieważ kobiety w ciąży intensywnie reagują na upały, po długim przebywaniu na słońcu pojawia się także złe samopoczucie, ale również obrzęki stóp i omdlenia. Ponadto przegrzanie organizmu oraz wysoka temperatura zewnętrzna mogą doprowadzić do krwawienia z dróg rodnych oraz skurczów macicy. Upały a przedwczesny poród? To zdecydowanie realne zagrożenie.

Co robić? Jedyną radą jest zwolnienie tempa – i to w sensie dosłownym. Przyszłe mamy powinny chodzić wolniej. Warto także unikać zatłoczonych, parnych miejsc. Bardzo ważne również jest, by jak najczęściej odpoczywać.

Jeśli nagle zrobi ci się słabo, usiądź w cieniu i opuść głowę najniżej jak możesz. Gdy krew dotleni mózg, poczujesz się lepiej.

Jak przetrwać upał w pracy

Wiele kobiet, zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży, nie rezygnuje z pracy zawodowej. Jak zatem przetrwać? Ważne jest, by:

 • opuszczać rolety i zasłaniać żaluzje, ograniczając dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia,
 • pomyśleć o użyciu wiatraka, uważając jednak, by powietrze nie wiało bezpośrednio,
 • włączyć klimatyzację pod warunkiem, że różnica temperatur między tą w biurze a na zewnątrz budynku nie będzie zbyt duża. Zgodnie z zaleceniami lekarskimi nie powinna być ona wyższa niż 7-8 stopni Celsjusza. W innym wypadku wyjście z biura może zakończyć się szokiem termicznym, co może prowadzić do wielu powikłań,
 • pić duże iloci wody,
 • często odpoczywać (co godzinę wstać od biurka).

Kiedy do lekarza?

Upały w ciąży jest dla organizmu dużym wyzwaniem, a niektóre sytuacje mogą być niebezpieczne dla zdrowia mamy i płodu. To dlatego koniecznie idź do lekarza, jeżeli:

 • pojawiają się problemy z oddychaniem,
 • zemdlałaś,
 • masz ciśnienie 140/90 mm Hg lub wyższe,
 • przed oczami pojawiają się mroczki, robi ci się słabo,
 • masz silne bóle głowy,
 • puchną nie tylko stopy i dłonie, ale i inne części ciała,
 • obrzęki nie ustępują po wypoczynku,

Kiedy do szpitala?

W sytuacji, gdy pojawiają się objawy udaru cieplnego bądź wyczerpania cieplnego, należy natychmiast jechać do szpitala (lub zadzwonić pod numer alarmowy 112).

Udar cieplny (porażenie cieplne) to reakcja organizmu na długie działanie wysokiej temperatury. Gdy organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć, obserwuje się takie objawy jak:

 • wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C),
 • gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra,
 • szybkie, dobrze wyczuwalne tętno,
 • możliwa utrata przytomności.

Jeśli wystąpią wymienione objawy, należy bezzwłocznie wezwać pomoc! Jeśli pomoc nie zostanie wezwana w odpowiednim czasie, może dojść do śpiączki, a nawet śmierci.

Z kolei wyczerpanie cieplne pojawia się wskutek długiego przebywania na słońcu, gdy w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Spada wówczas ciśnienie tętnicze krwi, co powoduje uczucie silnego zmęczenia. Pojawiają się wówczas takie objawy jak:

 • zwiększone pocenie się,
 • brak sił,
 • zimna, blada i wilgotna skóra,
 • szybkie ale słabo wyczuwalne tętno,
 • nudności lub wymioty,
 • zasłabnięcia.

Z upałami latem naprawdę nie ma żartów. Podniesienie temperatury ciała kobiety może prowadzić do wzrostu temperatury dziecka i w skrajnych przypadkach doprowadzić również do udaru cieplnego u niego.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: