Rwa kulszowa w ciąży - jak sobie radzić?

Rwa kulszowa w ciąży - jak sobie radzić?

Jesteś w ciąży, a to oznacza, że towarzyszy ci nie tylko radość, ale i wiele dolegliwości. Jakby tego było mało, dopadł cię ostry, przeszywający ból w okolicach lędźwi. To prawdopodobnie rwa kulszowa – zobacz, jak sobie z nią radzić.

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to ostry, przeszywający ból w dole pleców (okolice lędźwi), promieniujący przez pośladki i nogi, po stopy. Nie musi mieć charakteru stałego.

reklama

Przyczyny rwy kulszowe

Jakie są przyczyny rwy kulszowej? Wielu specjalistów jest zdania, że rwa kulszowa w ciąży jest wywołana tymi samymi przyczynami, co u osób w ciąży nie będących - dokucza, gdy galaretowate jądro miażdżyste wysunie się z krążka, w którym się mieści i zacznie uciskać na korzenie nerwu kulszowego.

Nie wszyscy są jednak zgodni i gro specjalistów jest zdania, że w ciąży rwa kulszowa jest skutkiem ucisku dziecka na nerw kulszowy, że maluch przesuwa się do miednicy głową w dół, stopniowo uciskając kości miednicy i nerwy odpowiedzialne za czucie w nogach. Nie bez znaczenia jest przesuwanie się środka ciężkości, powiększająca się macica i waga dziecka, a także zmiany hormonalne, które wpływają na rozluźnienie stawów miednicy.

Jedno jest pewne - kobiety, które przed ciążą miały zdiagnozowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na rwę kulszową.

Objawy rwy kulszowej

Atak rwy kulszowej, zwłaszcza w ciąży, można pomylić z innymi dolegliwościami czy nawet skurczami.

Tymczasem dolegliwości towarzyszą objawy:

 • pojawia się mrowienie i pieczenie w nogach,
 • ból zaczyna się w okolicy lędźwiowej, promieniuje na pośladki, biodra, uda (tylna część ud), aż po stopę,
 • pojawia się tzw. objaw Lasègue'a – nie można podnieść nogi do góry z pozycji leżącej (pojawia się ból wzdłuż całej nogi),
 • najczęściej ból obejmuje tylko jedną stronę tułowia,

Ból wywoływany przez podrażnienie nerwu kulszowego jest silny i bywa, że towarzyszy kobiecie do końca ciąży.

reklama

Leczenie rwy kulszowej

Nieleczona lub źle leczona rwa kulszowa nie tylko nasila dolegliwości bólowe, ale i może być wskazaniem do cesarskiego cięcia (zazwyczaj w przypadkach, gdy jej przyczyną są poważne zwyrodnienia kręgosłupa.). Dlatego nie możesz jej bagatelizować.

Czy możesz samodzielnie poradzić sobie z rwą kulszową? Możesz, ale zawsze warto skonsultować się z ginekologiem, lekarzem rodzinnym bądź neurologiem. Przede wszystkim jednak przyda się pomoc doświadczonego rehabilitanta czy fizjoterapeuty, który zleci odpowiednie ćwiczenia, które zneutralizują dolegliwości bólowe. Sama możesz łagodzić dolegliwości bólowe, zadbać o komfort.

Co robić, gdy dokucza rwa kulszowa?

 • Odpoczywaj. Nie musisz leżeć, ale oszczędzaj się.
 • W miejscu bólu przyłóż zimny lub ciepły kompres żelowy (lub okład) – to powinno przynieść ulgę, ból powinien złagodnieć. Podobnie działa masaż obolałych miejsc pod prysznicem.
 • Połóż się w pozycji krzesełkowej, czyli na wznak, nogi podeprzyj na poduszkach, wałku lub krześle. Zmniejszysz ucisk na nerw nogi.  
 • Możesz stosować BEZPIECZNE dla kobiet w ciąży maści i żele – zapytaj o nie lekarza lub farmaceutę.
 • Unikaj stosowania leków przeciwbólowych lub rozkurczowych na własną rękę.
 • Pamiętaj, że warto wzmacniać mięśnie - dna miednicy, brzucha oraz kręgosłupa. To nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe, ale i ma działanie profilaktyczne.
 • Podczas ataku rwy kulszowej ważna jest przede wszystkim szybka neutralizacja nieprzyjemnych objawów. Jak wiesz długotrwały, silny ból nie jest obojętny dla dziecka.
 • Możesz stosować pas ciążowy – pamiętaj jednak, by był dobrej jakości . Nie noś go zbyt długo, bowiem to może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jeżeli poza silnym bólem obserwujesz: zaburzenia czucia, trudności z oddawaniem moczu zgłoś się do lekarza lub do szpitala, ponieważ mogło do zmian prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu.


Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: