Jak sobie radzić z alergią w ciąży

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Jak sobie radzić z alergią w ciąży

Kichasz, swędzi cię nos, pieką oczy. Masz alergię. Gdybyś nie była w ciąży, sprawa byłaby prosta – poszłabyś po pomoc do apteki. A teraz? Wziąć tabletkę, użyć kropli do nosa czy lepiej zacisnąć zęby i się przemęczyć? Jak to jest z alergią w ciąży?

O alergii

Alergia to choroba o podłożu genetycznym, a reakcję alergiczną może wywołać wiele czynników. Kichanie, łzawienie oczu, wodnista wydzielina z nosa, duszności lub zmiany skórne to uczuleniowa klasyka. Jeśli jesteś alergiczką, znasz je doskonale.

Dolegliwości alergiczne w czasie ciąży mają to do siebie, że wskutek zmian hormonalnych albo się zaostrzają, albo ustępują. Może też zdarzyć się tak, że będąc w ciąży objawy uczuleniowe dostrzeżesz u siebie po raz pierwszy.

Czy alergia w ciąży jest niebezpieczna?

Łagodny przebieg alergii nie stanowi zagrożenia dla rozwijającego się dziecka. Zagrożenie pojawia się w przypadku ostrej alergii, której towarzyszą duszności albo przy niekontrolowanym przebiegu astmy. Wówczas zwiększa się ryzyko niedotlenienia dziecka, co może mieć poważne następstwa.

Co robić, aby zapobiegać alergii?

Najlepszym sposobem na walkę z uczuleniem jest unikanie alergenów, dlatego dobrze jest wiedzieć, na co masz alergię. Alergenami są zazwyczaj pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, produkty mleczne, miód i orzechy, sierść i wydzieliny zwierząt domowych, leki. Obserwuj swoje reakcje, a znając alergen, podejmij stosowne środki.

  • Jeśli uczulają cię zwierzęta, unikaj kontaktu z nimi.
  • Jeśli jesteś uczulona na roztocza - często zmieniaj pościel, pozbądź się firan, nakryć i dywanów.
  • Jeśli uczulają cię pyłki, ogranicz czas przebywania na dworze, unikaj spacerów w okresach największego stężenia pyłków w powietrzu (najlepiej spaceruj rano i wieczorem). Śledź komunikaty o pyleniu roślin. Po przyjściu do domu przebierz się, weź prysznic. Oczy i nos możesz przepłucz przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną.
  • Jeśli jesteś alergiczką „pokarmową” - przyjrzyj się swojej diecie. Wyeliminuj te składniki, które wywołują u ciebie reakcje uczuleniowe. Jeśli masz skłonność do alergii, profilaktycznie unikaj mleka, cytrusów, kakao, orzechów, miodu.
  • Jeśli masz skłonność do alergii skórnych, unikaj nowinek kosmetycznych. Stosuj znane i sprawdzone preparaty, nie eksperymentuj.
  • Unikaj stresu i zmęczenia, gdyż nie tylko źle wpływają na ciebie i dziecko, ale i nasilają alergie.

Leczenie alergii w ciąży

Jak wynika z badań, objawy alergiczne często pojawiają się podczas ciąży - doświadcza ich jedna czwarta wszystkich cięzarnych. Co ciekawe, na objawy alergii skarży się wiele kobiet w ciąży, u których wczesniej nie stwierdzono występowania tej dolegliwości.

Jeśli jesteś w ciąży, nie lecz się na własną rękę, nie bierz przypadkowych farmaceutyków – nawet jeśli są bez recepty. To po prostu niebezpieczne. W okresie ciąży niewskazane są leki antyhistaminowe, tabletki udrażniające nos, maści z inhibitorami kalcyneuryny, przypadkowe krople do nosa.

Jeśli spodziewasz się dziecka lub planujesz ciążę, a wiesz, że jesteś alergiczką, koniecznie skonsultuj się z lekarzem – być może zmiany będzie wymagał lek bądź przyjmowana dotychczas dawka. Nie odstawiaj leków na własną rękę, kontynuuj leczenie alergii. Idź do specjalisty także wówczas, jeśli w roli alergiczki debiutujesz dopiero w ciąży.

Pamiętaj, że w czasie ciąży, wskutek zmian hormonalnych, często dochodzi do obrzęku śluzówek nosa, co często niesłusznie jest zrzucane na karb alergii.

reklama

Wpływ leków przeciwalergicznych na ciążę

Leki przeciwhistaminowe
Przyjmowanie w ostatnich tygodniach ciąży może wywołać u noworodka rozległe drżenie w pierwszych dniach życia. Długotrwałe przyjmowanie tego typu leków może powodować u dziecka objawy niepokoju i zwiększoną pobudliwość.

Kortykosteroidy (kortyzon, hydrokortyzon)
Są to leki uzupełniające niedobór hormonów oraz leki przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne. Stosowanie może skutkować zwiększonym ryzykiem niewydolności łożyska, niską wagą urodzeniową dziecka, zaburzeniem pracy kory nadnerczy u dziecka, pojawieniem się rozszczepu wargi i podniebienia, a nawet śmiercią płodu.

Leki zwężające naczynia
Leki wykorzystywane w nieżycie nosa, zapaleniu zatok i zapaleniu krtani. Oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, może powodować bradykardię (arytmię), obniżenie ciśnienia tętniczego, zwężenie źrenic. Nie przeprowadzono badań naukowych dotyczących wpływu przyjmowania tego typu leków przez kobiety ciężarne na płód, ale nie wykluczono poważnych działań niepożądanych
źródło

Bezpieczna ciąża u chorych na astmę

Wśród objawów alergii, jednym z najbardziej nieprzyjemnych i obciążających, sa niewątpliwie dolegliwości astmatyczne. Nie oznacza to, że astmatyczka nie może z powodzeniem donosić bezpiecznie ciąży i urodzić zdrowego dziecko.

Wręcz przeciwnie - nie ma przeciwskazań do zajścia w ciążę, nawet wtedy, gdy borykasz się z astmą. Wymaga to jednak - jak w przypadku wszelkich objawów alergii - stałego kontaktu z lekarzem prowadzącym. Warto dodać, że objawy astmy u kobiet ciężarnych mogą się nasilać w późnym drugim i trzecim trymestrze.


Astma, technika Lamaze'a, karmienie piersią? Tak!
Jak wynika z danych medycznych, większość ciężarnych z astmą może korzystać z techniki Lamaze'a (opracowana przez francuskiego lekarza, Fernanda Lamaze'a technika oddechowa nazwana przez niego "porodem bez bólu za pomocą psychoprofilaktyki". Zdaniem specjalistów, objawy astmy są rzadkie podczas porodu u kobiet, których astmę leczono podczas ciąży.

Przeciwastmatyczna terapia lekowa nie jest także przeciwwskazaniem do karmienia dziecka piersią, ponieważ, nawet przy terapii tabletkami, dziecko przyjmuje mniej leku poprzez mleko matki niż podczas przebywania w macicy.

reklama

Alergia w ciąży czy nietolerancja histaminy?

Często bywa tak, wiele osób borykających się z objawami alergii pokarmowej nie jest świadomych tego, iż w rzeczywistości mają do czynienia z objawami nietolerancji histaminy. Dlatego też warto, oprócz testu na alergię, wykonać także taki, dzięki któremu dowiesz się, czy masz objawy nietolerancji histaminy czy alergię (oba poblemy mogą występować wspólnie).

Objawy nietolerancji histaminy są podobne do objawów alergii - wysypki, pokrzywki, stres, stany lękowe, bóle głowy oraz poroblemy z równowagą hormonalną.

Nietolerancja histaminy jest spowodowana zbyt dużą ilością histaminy w organizmie. Nietolerancja histaminy może się pojawić, gdy spożyjesz produkty zawierające duże ilości histaminy lub/i spożyjesz produkty wyzwalające nadprodukcję histaminy w organizmie.

Objawy nietolerancji histaminy

  • trudności z zasypianiem w nocy
  • nadciśnienie
  • przewlekłe bóle głowy lub migreny
  • przyspieszone tętno
  • zawroty głowy
  • ugólny niepokój i stany lękowe
  • wzdęcia i obrzęki
  • nudności i wymioty
  • przewlekłe przekrwienie błony śluzowej nosa
  • nieprawidłowy cykl menstruacyjny
  • gwałtowne zaczerwienienie twarzy (szczególnie po wypiciu wina)
  • Uczucie ciągłego zmęczenie i wyczerpana

Podczas ciąży objawy nietolerancji histaminy łaczą się z innymi objawami i, jeżeli nie wiesz o tym, że masz problemy z poziomem histaminy, te objawy nie znikną i mogą się nawet nasilać przy nieodpowiedniej diecie.

Źródłem histaminy w produktach żywnościowych nie są one same, ale występujące w nich bakterie, które produkują histaminę w procesach metabolicznych. Tak wiec, wszelkie produkty dojrzewające, fermentujące ale także tzw. świeże, ale przechowywane w lodówce lub zamrażarce, są źródłem nadmiernych ilości histaminy.

Jeżeli masz stwierdzoną nietolerancję histaminy, unikaj następujących produktów:

  • bekon, kiełbasy wędzone i dojrzewające (najepiej wędliny w ogóle)
  • wina, piwa, szampany itd.
  • bakłażany, szpinak, pomidory i awokado
  • sfermentowane produkty (kiszona kapusta, ocet, jogurt, sos sojowy i marynaty)
  • orzechy (zwłaszcza orzechy włoskie, orzeszki ziemne i orzechy nerkowca)
  • suszone owoce i większość owoców cytrusowych
  • sery dojrzewające (w tym kozie)
  • ryby takie jak tuńczyk, sardynki, anchois i makrela
  • czekolada i produkty zawierające czekoladę

Można spożywać:

  • świeże mięso, drób lub ryby
  • jajka
  • świeże owoce, takie jak mango, gruszka, kiwi, arbuz i winogrona (wyłącz cytrusy)
  • bezglutenowe ziarna takie jak ryż, komosa ryżowa, kukurydza i proso
  • nieprzetworzone masło orzechowe
  • olej kokosowy i oliwa z oliwek
  • wszystkie świeże warzywa (z wyjątkiem awokado, pomidorów, szpinaku i bakłażana)
  • mleko nie pochodzace od zierząt (mleko sojowe, mleko kokosowe i mleko migdałowe)
  • herbata ziołowa

DAO - tylko po konsultacji z lekarzem

W radzeniu sobie z problemami z histaminą pomoże ci suplementu DAO - jest to enzym rozkładający histaminę w pożywieniu. Jednak lekarze przestrzegają przed stosowaniem DAO na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem i badań w kierunku nietolerancji histaminy.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: