Czy w ciąży można wybielać zęby?

Czy w ciąży można wybielać zęby?

Ciąża to wyjątkowy czas, który dostarcza wielu emocji i wzruszeń, ale i narzuca pewne ograniczenia. Nie możesz jeść niektórych produktów i przyjmować leków. Brak swobody możesz także odczuwać w zakresie dbania o swój wygląd. Unikasz kremów z retinolem czy mikrodermabrazji. W czy w ciąży można wybielać zęby?

W ciąży nie można wybielać zębów

Stomatolodzy i ginekolodzy stoją na stanowisku, że wybielanie zębów w ciąży jest zakazane, niezależnie od tego, jaką metodą jest wykonywane – czy w gabinecie stomatologicznym (silne pasty, lampy wybielające, nakładki), czy w domu. Dlaczego?

Dlaczego wybielanie zębów w ciąży nie jest wskazane?

Wybielanie zębów w ciąży jest niewskazane z kilku powodów:

Po pierwsze - dziecko pobiera wapń z organizmu matki, co osłabia jej zęby. Nie warto więc osłabiać ich dodatkowo zbędnymi zabiegami.

Po drugie – silne substancje wybielające mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Produkty do wybielania zębów zawierają nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu, które ulegając rozkładowi, uwalniając tlen. Ten przenika do szkliwa zębów, rozjaśniając ich naturalny odcień (utlenianie), co  może przyczyniać się do uszkodzenia DNA komórek. Teoretycznie środki chemiczne pracują tylko na szkliwie, ale może przecież się zdarzyć, że tlen dotrze do płodu (przez połknięcie preparatu lub kontakt z dziąsłami). Choć zagrożenie jest hipotetyczne, nie warto ryzykować.

Po trzecie – preparaty wybielające, nawet te łagodniejsze dostępne w drogeriach preparaty wybielające nie gwarantują bezpieczeństwa, ponieważ nie ma takowych badań przeprowadzonych na ciężarnych. Po prostu nie przeprowadza się ich ze względów moralnych, by uniknąć ryzyka uszkodzenia płodu.

reklama

Zęby można wybielać dopiero po zakończeniu karmienia piersią

Reasumując. Ponieważ wybielanie zębów w czasie ciąży nie jest zabiegiem ratującym życie, ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo i ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, temat w czasie ciąży należy zarzucić, a zęby wybielić na spokojnie, po zakończeniu karmienia dziecka (jeśli będziesz karmić piersią).

Co możesz zrobić?

Jedynym sposobem na piękny uśmiech w ciąży jest dbanie o higienę jamy ustnej oraz używanie delikatnych past do zębów o właściwościach wybielających, których mogą używać kobiety w ciąży.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: