Czy można zrobić trwałą w ciąży?

Czy można zrobić trwałą w ciąży?

Świetny wygląd to dobre samopoczucie – wiadomo. Jednak kiedy jesteś w ciąży, nie idź na całość. Zanim poddasz się jakiemukolwiek zabiegowi, nim użyjesz jakiegokolwiek preparatu – upewnij się, że możesz. A jak to jest z włosami? Czy można zrobić trwałą ondulację w ciąży?

Czy można zrobić trwałą w ciąży?

Zdania co do tego, czy można zrobić trwałą ondulację włosów w ciąży, są podzielone. Niektórzy uważają, że przenikanie przez skórę głowy potencjalnie niebezpiecznych substancji chemicznych zawartych w preparatach fryzjerskich jest tak niewielkie, że nie zagraża zdrowiu dziecka i przebiegu ciąży. Tylko hm… Czy warto ryzykować?

Ponieważ nie przeprowadzono badań, które by dowodziły, że zrobienie trwałej ondulacji nie ma żadnego wpływu na rozwijające się dziecko, specjaliści – tak lekarze, jak i fryzjerzy – odradzają wykonanie tego zabiegu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Dlaczego?

reklama

Dlaczego nie powinnaś robić trwałej ondulacji w ciąży?

Po pierwsze ze względu na intensywny, silny zapach. Preparaty używane do zabiegów fryzjerskich mają ostry zapach, są silnie drażniące. Mogą wywołać nudności, odruchy wymiotne czy zawroty głowy, a nawet omdlenia.

Po drugie – zwłaszcza pierwszy trymestr to czas, kiedy rozwijające się dziecko jest najbardziej narażone na powstanie wad rozwojowych, a kontakt z substancjami do końca nie przebadanymi i potencjalnie niebezpiecznymi może mieć dla niego dramatyczne skutki. Pierwszy trymestr to także czas, gdy ryzyko poronienia jest wysokie.

Po trzecie – choć wizyta u fryzjera nie bardzo kojarzy się ze stresem, jednak nadmierne emocje mogą się pojawić. Nie są one obojętne dla dziecka i mogą mu szkodzić.

Po czwarte – choć preparaty fryzjerskie nie dotykają skóry głowy, to i tak zawarte w nich szkodliwe substancje (choćby opary) mogą mieć negatywny wpływ na rozwijające się dziecko. Stanowią potencjalne zagrożenie. Należy wystrzegać się zwłaszcza tych środków, które zawierają amoniak.

Po piąte - skóra kobiety w ciąży jest szczególnie wrażliwa i podatna na podrażnienia. Nie wiadomo, czy nie zaskoczy cię reakcją alergiczną.

Po szóste – wskutek zmian hormonalnych włosy stają się mocniejsze, ładniejsze i szybciej rosną, ale i na kontakt z chemikaliami mogą zareagować inaczej niż zazwyczaj.

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na trwałą ondulację, pamiętaj, by uprzedzić fryzjera o tym, że jesteś w ciąży. Dzięki temu będzie mógł zachować wszelkie środki ostrożności. Zwróć uwagę, by zabieg był wykonywany w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: