Kiedy wiadomo, że ciąża jest bliźniacza?

Kiedy wiadomo, że ciąża jest bliźniacza?

reklama

Kiedyś, gdy badania USG nie były znane bądź powszechnie stosowane, o tym, że przyszła mama będzie mamą podwójną, dowiadywała się późno – czasem nawet na trakcie porodowym. Dziś takie sytuacje nie mają miejsca, ponieważ w prosty sposób, bardzo szybko można stwierdzić, że ciąża jest bliźniacza.

reklama

Rozpoznanie ciąży mnogiej

Wczesne rozpoznanie ciąży mnogiej, ale i określenie jej typu, jest ważne. Można powiedzieć, że ma kluczowe znaczenie dla przebiegu ciąży. Na szczęście to, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, można dowiedzieć się już na jej początku, podczas pierwszej wizyty, kiedy ginekolog wykonuje badanie USG.

Aparatura USG to najważniejsze narzędzie diagnostyczne, za pomocą którego lekarz potwierdza ciążę bliźniaczą. Dzięki niemu określa także jej typ: kosmówkowość (dwa oddzielne pęcherzyki ciążowe -  ciąża dwukosmówkowa, jeden pęcherzyk z więcej niż jednym zarodkiem - ciąża jednokosmówkowa oraz owodniowość ciąży.

Pierwsze badanie USG wykonuje się rutynowo na pierwszej wizycie ginekologicznej, czyli bardzo wcześnie. Czy to ostateczna diagnoza? Nie zawsze. Choć w większości przypadków bardzo wczesne rozpoznanie ciąży bliźniaczej (około 6. tygodnia ciąży) potwierdza się w kolejnych badaniach, to i zdarza się, że na kolejnym USG, wykonywanym w 12 tygodniu ciąży, rozpoznaje się już ciążę pojedynczą. Dlaczego?

  • Mogło dojść do zjawiska zniknięcia bliźniaka – dzieje się tak, gdy jeden z płodów obumiera.
  • Być może drugi „pęcherzyk”, wzięty za drugą ciążę, okazał się być krwiakiem podkosmówkowym.

Stwierdzenie mnogości ciąży jest ważne, a określenie jej typu – nie mniej. Wczesna diagnostyka zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji podczas ciąży i porodu - ciąża bliźniacza jest ciążą wysokiego ryzyka, dlatego przyszłą mamę i jej maluchy należy otoczyć szczególną opieką. Należy do niej inny, niż w przypadku ciąży pojedynczej, harmonogram wizyt lekarskich i badań.Ocena: 3.05 z 5. Ocen: 11

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: