Poród bliźniąt

Poród bliźniąt

Ciąża bliźniacza to podwójne szczęście, ale i podwójne lęki. Nie mniej obaw, co wizja codzienności z dwójką maluchów, budzi sam poród. Jak wygląda poród bliźniąt? Czego może się spodziewać podwójna mama?

Ciąża bliźniacza

Tylko co trzecia ciąża bliźniacza nie kończy się przed terminem. Często natomiast zdarza się, że maluszki, ze względu na niedojrzałość organów, wymagają opieki szpitalnej.

Najczęściej dzieci z ciąży bliźniaczej, które przyszły na świat przed terminem, ale po 37. tygodniu ciąży, nie są uznawane za wcześniaki. Uważa się, że bliźnięta są gotowe do narodzin, gdyż dojrzewają szybciej niż dzieci z ciąż pojedynczych. W ciąży bliźniaczej wcześniak to dziecko urodzone przed 34.tygodniem ciąży.

Czy ból przy porodzie bliźniaczym jest podwójny?

Kobiety w ciąży bliźniaczej często boją się, że poród będzie trudniejszy, dłuższy i bardziej bolesny niż w przypadku ciąży pojedynczej. Owszem - kobieta będzie rodzić dwa razy, ale poród nie będzie o wiele dłuższy (15-20 minut), a i nie bardziej bolesny, bowiem pierwszy maluch toruje drogę drugiemu (często kobietom rodzącym bliźniaki zaleca się znieczulenie zewnątrzoponowe).

Poród bliźniąt jest trudniejszy i trwa dłużej, jest też bardziej wyczerpujący dla matki, ale czas powrotu do formy jest taki sam, jak w przypadku matek rodzących jedno dziecko. Mamie bliźniąt towarzyszy natomiast więcej personelu (szczególnie jeśli dzieci rodzą się przed terminem): musi być dwóch neoantologów, towarzyszące im pielęgniarki itp. W takiej sytuacji poród rodzinny nie zawsze jest możliwy, a dodatkowe osoby na sali nie są mile widziane.

reklama

Poród bliźniaczy – siłami natury

Narodziny bliźniaków to poród wysokiego ryzyka, zwłaszcza wtedy, gdy kobieta rodzi siłami natury. To dużo większe zagrożenie dla matki i dzieci niż poród jednego dziecka.

Poród bliźniąt siłami natury może się odbyć, jeśli kondycja matki i dzieci jest dobra, nie budzi zastrzeżeń. Wówczas akcja porodowa przebiega tak samo jak w przypadku ciąży pojedynczej. Czasem niestety dochodzi do komplikacji, a akcja skurczowa może się wolniej rozwijać (konieczne jest podanie oksytocyny).  Bywa, że w fazie oczekiwania na narodziny drugiego dziecka wykonuje się badanie USG, by sprawdzić, czy maluch nie zmienił pozycji.

W przypadku ciąży bliźniaczej, ze względu na wybór metody porodu, można wyróżnić 3 odmiany położenia bliźniąt:

  • obydwa płody w położeniu główkowym (40-45% ciąż bliźniaczych),
  • pierwszy płód w położeniu główkowym, drugi w położeniu niegłówkowym (miednicowym, poprzecznym; 30-35%),
  • pierwszy płód w położeniu niegłówkowym niezależnie od położenia drugiego płodu (20-25%) (źródło).

Cesarskie cięcie

Nie jest prawdą, że większość ciąż mnogich kończy się cesarskim cięciem - dzieje się tak w mniej więcej połowiea przypadków.

Na decyzję o takim sposobie rozwiązania porodu ma wpływ wiele czynników, między innymi: stan zdrowia mamy, przebieg ciąży, ewentualne powikłania ciąży czy powikłania okołoporodowe (problemy z łożyskiem), a także ułożenie dzieci (zwłaszcza malucha, który znajduje się bliżej szyjki macicy – on musi być ułożony głową w dół).

O cesarskim cięciu decyduje lekarz, który musi wziąć pod uwagę szereg kryteriów:

Rodzaj ciąży. Ciąża mnoga może być bowiem heterozygotyczna (dzieci popularnie, acz nieprawidłowo nazywa się bliźniętami dwujajowymi) – to znaczy, że dzieci rozwinęły się z dwóch komórek jajowych, jednocześnie wyprodukowanych przez jajniki i zapłodnionych – dzieci mają różny materiał genetyczny, osobne worki owodniowe i łożyska – to korzystne dla dzieci. Ciąża może być również jednojajowa, a wówczas, w zależności od tego, kiedy dokonał się podział komórki jajowej, wyróżnia się:

  • ciążę dwukosmówkową, dwuowodniową - najkorzystniejszą
  • jednokosmówkową, dwuowodniową
  • jednokosmówkową, jednoowodniową
  • jednokosmówkową, jednoowodniową  - najmniej korzystną dla dzieci, gdyż wzrasta ryzyko wystąpienia bliźniąt syjamskich i innych powikłań.

Ułożenie bliźniąt. Jeżeli oboje dzieci znajduje się głową w dół lub tylko jedno ułożone jest położeniu główkowym, a drugie miednicowym (czyli głową do góry), to jest duża szansa na poród bez interwencji chirurgicznej. Natomiast jeżeli dzieci ułożone są inaczej, to jest to zalecenie do porodu przez cesarskie cięcie, gdyż w przypadku dwojga dzieci szanse na to, że się obrócą i ułożą w pozycji korzystnej, jest znikome (dzieci mają zbyt mało miejsca).

Stan zdrowia matki (stan przedrzucawkowy, zatrucie ciążowe), budowa miednicy oraz stan dzieci (tętno, ich wielkość). Dlatego to lekarz musi podjąć ostateczną decyzję. Zdarza się też i tak, że pierwsze dziecko rodzi się naturalnie, ale drugiemu trzeba pomóc.

reklama

Poród naturalny i cesarskie cięcie

Zdarza się, że ciąża bliźniacza jest zakończona porodem naturalnym i cesarskim cięciem (około 3 %). Pierwsze dziecko przychodzi na świat siłami natury, a drugie - przez cesarskie cięcie. Kiedy tak się dzieje? Kiedy podczas porodu pojawia się problem z łożyskiem (łożysko przodujące, przedwczesne odklejenie się łożyska),  także wypadnięcie pępowiny ;ub drugo maluch zmieni pozycję.

Ciąża bliźniacza, czyli konieczne wsparcie po porodzie

Chociaż ciało regeneruje się szybko, nieco gorzej może być z emocjami. Mamy bliźniąt są bardziej narażone na depresję poporodową. Potrzebują wsparcia ze strony partnera i rodziny szczególnie w tym pierwszym, najtrudniejszym okresie. Warto też odpowiednio wcześnie poszukać mam o podobnych doświadczeniach – na przykład na naszym forum dla mam bliźniąt, trojaczków i wieloraczków.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: