Czy w ciąży można używać wibratora?

Czy w ciąży można używać wibratora?

Jak to jest z tym seksem w ciąży? Na pewno, jeśli tylko lekarz nie zabroni, nie musisz z niego rezygnować, a wręcz przeciwnie. Ciesz się bliskością z partnerem – to korzystnie wpływa i na ciebie, i na związek. A co z zabawkami erotycznymi? Czy w ciąży można używać wibratora?

Seks w ciąży wpływa korzystnie na związek i samopoczucie przyszłej mamy. Co ważne – nie ma ryzyka, że w jakiś sposób zaszkodzicie dziecku. Jest ono doskonale zabezpieczone w brzuchu mamy.

Jak uprawiać seks w ciąży

Seks w ciąży możesz uprawiać za każdym razem, kiedy masz na to ochotę i zaistnieją sprzyjające warunki. Naturalnie należy zachować wstrzemięźliwość, jeśli takie jest zalecenie lekarza.

Niemniej uprawiając seks należy pamiętać o kilku rzeczach. Ważny jest wybór pozycji. O ile na początku ciąży, jeśli nie zastrzeżeń lekarskich, dopuszczalna jest każda pozycja, o tyle na późniejszych jej etapach nie każda jest wskazana. Uważaj na brzuch i piersi (partner nie może ich uciskać), a także głębokość penetracji. Wypróbujcie pozycje: boczną, na jeźdźca bądź pozycję tylną.

Pamiętaj też, a i daj sobie do tego prawo, że nie zawsze możesz mieć ochotę na seks. To normalne, bo twój organizm jest poddawany działaniu hormonów.

reklama

Czy w ciąży można używać wibratora?

Najczęściej można spotkać się z opinią – ginekologów i położnych – że w ciąży nie wolno używać żadnych zabawek, w tym wibratorów. Choć nie mają one wpływu na rozwój ciąży, to ich używanie może grozić infekcją. To także ryzyko, że używanie wibratora doprowadzi do wcześniejszego zakończenia ciąży.

W całym okresie ciąży nie należy stosować "zabawek", które miałyby być wprowadzone do pochwy – w najlepszym przypadku może się to skończyć infekcją - Elżbieta Skorowodko,
położna.

Niemniej zdarza się, że lekarz w używaniu wibratora w zdrowej, nie zagrożonej ciąży nie widzi nic złego. Należy się tylko za każdym razem upewnić, że jest on czysty, a po użyciu umyć go ciepłą wodą i łagodnym mydłem. Wybór więc należy tak naprawdę do ciebie. Możesz też zapytać o radę swojego zaufanego ginekologa.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: