Ból w pachwinach

W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi wiele zmian, które mogą być przyczyną dyskomfortu. Najczęściej przyszłe mamy skarżą się na ból w obrębie bioder i pachwin, a odczucia te są najsilniejsze w drugim i trzecim semestrze.
Przyczyny bólu w pachwinach
Przyczyny bólu w pachwinach mogą być różne. Najczęściej jest to:
- rosnący poziom hormonów, który wywołuje zmiany mięśni, więzadeł, ścięgien podtrzymujących miednicę. Zmiękczają się one i rozciągają, przygotowując ciało do porodu.
- zmiany w budowie kobiety - kiedy dziecko rośnie, powiększa się macica.
- zwiększenie masy ciała, co powoduje większy nacisk na biodra, miednicę, stawy; zmienia się także środek ciężkości ciała.
- zmiany w gospodarce hormonalnej, czego skutkiem jest zwiększony transport krwi w okolice narządów rodnych (przez co organy stają się bardziej wrażliwe, obrzęknięte).
- ułożenie dziecka, już pod koniec ciąży – całkiem spory maluch może mieć mało miejsca i uciskać na nerwy.
- Pod koniec ciąży ból w pachwinach może być zwiastunem zbliżającego się porodu.
Co powinno Cię zaniepokoić?
Ból o lekkim bądź umiarkowanych natężeniu, występujący w okolicy miednicy, bioder i pachwin, niestety uznaje się w ciąży za normalny... Są jednak sytuacje, kiedy warto skonsultować się z lekarzem. Co powinno niepokoić?
- nagłe bóle, zwłaszcza miejscowe i te, które wpływają na częstotliwość ruchów dziecka. Jeśli maluszek zachowuje się inaczej niż zwykle, jego aktywność odbiega od normy, idź do lekarza!
- jeśli pojawia się krwawienie lub plamienie,
- jeśli ból jest silny i rwący - to może oznaczać ciążowe komplikacje, takie jak przedwczesne odklejenie się łożyska czy poronienie.
Jak sobie radzić z bólem w pachwinach?
- Staraj się utrzymywać właściwą postawę ciała.
- Nie noś butów na wysokim obcasie.
- Nie noś i nie podnoś ciężkich przedmiotów. Nie forsuj się, nie przeciążaj.
- Staraj się długo nie przebywać w pozycji stojącej. Kiedy siedzisz, nie krzyżuj nóg.
- Spaceruj, pływaj – czyli uprawiaj niezbyt forsowny sport.
- Wypoczywaj. W ciągu dnia staraj się poleżeć. W nocy dbaj o regenerujący sen. Najlepsze pozycje to leżenie na boku z podciągniętymi, zgiętymi w kolanach nogami lub leżenie na plecach, z nogami wspartymi, uniesionymi nieco wyżej niż tułów.
- Dbaj o racjonalną dietę, bogatą w minerały (wapń, magnez).
- Skonsultuj się z fizjoterapeutą, który zleci ci wykonywanie bezpiecznych ćwiczeń.
Pamiętaj, że:
Każdy niepokojący objaw, każdy rodzaj bólu czy niedyspozycji warto skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli ból w pachwinie nie daje ci spokoju i utrudnia codzienne funkcjonowanie, nie lekceważ go - koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi. Nie bierz żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.