Hashimoto a ciąża

Materiał partnera 
Hashimoto a ciąża

Choroba Hashimoto, określana również mianem przewlekłego limfocytowego zapalenia gruczołu tarczowego, należy do grupy schorzeń autoimmunologicznych. Charakteryzują się one nieprawidłową pracą układu odpornościowego, który wytwarza przeciwciała przeciwko własnemu organizmowi, w tym przypadku przeciwko własnym komórkom tarczycy.

Gruczoł tarczycy jest częścią układu hormonalnego, wytwarzającego substancje regulujące większość procesów zachodzących w ciele człowieka. Zaburzenie funkcjonowania tarczycy może wywołać szereg uciążliwych objawów ogólnoustrojowych, włącznie z ograniczeniem płodności u kobiet.

Jak tarczyca wpływa na płodność?

Równowaga hormonalna, wynikająca z prawidłowej pracy gruczołu tarczycy, odgrywa istotną rolę w procesie zapłodnienia, a następnie w okresie ciąży, ponieważ:

  •     hormony tarczycy mają nadrzędny wpływ na właściwy przebieg cyklu miesiączkowego;
  •     zaburzenia stężenia hormonów mogą prowadzić do znaczącego spadku libido;
  •     hormony wytwarzane przez tarczycę oddziałują na procesy przemiany materii, wzrost i rozwój komórek, oraz procesy regeneracyjne w obrębie wszystkich komórek organizmu – w tym również płodu i jego układu nerwowego.

Nieprawidłowości w obrębie układu hormonalnego mogą utrudniać zajście w ciążę, a jeśli do ciąży dojdzie, zwiększają ryzyko poronień, porodu przedwczesnego, mogą także niekorzystnie oddziaływać na rozwój płodu.

Hashimoto – cichy wróg

Choroba Hashimoto rozwija się powoli, zwykle latami, prowadząc do przewlekłego uszkodzenia gruczołu tarczycy i spadku stężenia hormonów tarczycowych we krwi. Może przebiegać z wytworzeniem wola tarczycy, tworzącego się pod wpływem nieprawidłowej przebudowy narządu, która w konsekwencji doprowadza do całkowitej niewydolności tego gruczołu wydzielania wewnętrznego. Nie jest to objaw stały i u części pacjentów symptom ten nie występuje.

Dolegliwości towarzyszące chorobie Hashimoto wynikają głównie z niedoczynności gruczołu tarczycy i obejmują: zaparcia, uczucie zmęczenia, bóle mięśni, uczucie sztywnienia w okolicy bioder i ramion, wzrost masy ciała, ból i sztywność stawów, obrzęk stawów kolanowych oraz małych stawów stóp i dłoni, osłabienie mięśni kończyn oraz wyjątkowo obfite i przedłużające się miesiączki.

Niskie stężenie hormonów tarczycowych wpływa także na wygląd chorego – jego skóra zyskuje blady odcień, jest przesuszona, a twarz staje się obrzęknięta. W przebiegu przewlekłego limfocytowego zapalenia gruczołu tarczowego pojawić się może również depresja, ograniczenie zdolności poznawczych oraz zwiększona wrażliwość na niskie temperatury.

Dlaczego warto leczyć Hashimoto?

Bagatelizowanie objawów wskazujących na chorobę Hashimoto to poważny błąd, ponieważ bez podjęcia stosownego leczenia schorzenie to może prowadzić do wystąpienia szeregu powikłań, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego (w tym do niewydolności serca) oraz zaburzenia zdrowia psychicznego.

Błędem jest także brak leczenia choroby w trakcie trwania ciąży.

„Choroba jest wyzwaniem dla lekarza prowadzącego ciężarną z chorobą autoimmunologiczna tarczycy”

przyznaje lek. med. Jarosław Kaczyński, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie.

„Zaburzenia hormonalne mogą wpłynąć niekorzystnie na dziecko rozwijające się w łonie matki. Od dawna wiadomo, że ryzyko wad wrodzonych u płodu jest większe, gdy ciężarna z niedoczynnością tarczycy nie znajduje się pod opieką lekarza.

Badania wykazały  istnienie związku między brakiem leczenia choroby Hashimoto u ciężarnej a zaburzeniami wzrostu rozwijającego się płodu oraz zahamowaniem rozwoju intelektualnego dziecka. Dlatego stanowczo doradzam zbadanie stężenia hormonów tarczycy przed zajściem w ciążę lub na jej wczesnym etapie”.

Kobiety, u których zdiagnozowano chorobę Hashimoto mogą mieć trudności z zajściem w ciążę. Grupa japońskich naukowców dowiodła, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy obecnością przeciwciał występujących w chorobie Hashimoto a obniżeniem wartości AMH (parametr określający rezerwę jajnikową u kobiety).

Dlatego wszelkie zaburzenia dotyczące pracy tarczycy warto leczyć jeszcze przed poczęciem dziecka. Dzięki właściwie dobranej terapii szanse na bezproblemowy przebieg ciąży i urodzenie zdrowego dziecka znacznie wzrosną.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: