Czy farba ołowiowa na ścianie szkodzi w ciąży?

Czy farba ołowiowa na ścianie szkodzi w ciąży?

Choć farby zawierające ołów są wycofane ze sprzedaży, to wciąż mogą pokrywać ściany mieszkań. Czy farba ołowiowa na ścianie szkodzi w ciąży? Jeśli tak, to dlaczego, no i jak sobie z nią poradzić?

Farba ołowiowa na ścianie może być groźna

Tak zwane farby ołowiowe są bardzo szkodliwe dla zdrowia – to jasne. Dziś na szczęście trudno byłoby pomalować nimi ściany, ponieważ są wycofane ze sprzedaży, a dostępne na polskim rynku farby zawierają bardzo małe stężenie substancji toksycznych. Farby ołowiowe można jednak kupić, choćby w Chinach.

Niestety farby ołowiowe mogą pokrywać ściany pomalowane wiele lat temu, co stwarza pewne niebezpieczeństwo - głównie wtedy, gdy z powierzchni zaczyna schodzić farba. Wówczas uwalniają się atomy ołowiu, które mogą być wdychane, co jest szczególnie szkodliwe dla zdrowia kobiet w ciąży i małych dzieci.

Specjaliści ostrzegają, że ​​kontakt z ołowiem może spowodować: zatrucie, upośledzenie umysłowe dziecka, a nawet poronienie.

reklama

Co zrobić z farbą ołowiową na ścianie?

Co zrobić z farbą ołowiową na ścianie? Najlepiej ją usunąć. Trzeba jednak pamiętać, że podczas szlifowania uwalniane są toksyczne związki chemiczne i rozpuszczalniki, które mogą się dostać do organizmu kobiety i wyrządzić poważne szkody. Dlatego nie dość, że powinien to zrobić fachowiec, to zarówno ciężarna, jak i mali domownicy na czas remontu powinni opuścić mieszkanie.

Kobiety w ciąży nie powinny samodzielnie malować ścian

Choć świeże ściany, pozbawione starej i toksycznej farby mogą wywołać pokusę ich pomalowania (zwłaszcza jeśli przeżywasz syndrom wicia gniazda i tryskasz energią), pod żadnym pozorem jej nie ulegaj. Kobiety w ciąży nie powinny samodzielnie malować ścian, nawet wtedy, gdy używane przez nie farby są nowoczesne i zawierają niewiele substancji szkodliwych.

Zatrudnij fachowca, zmotywuj do działań partnera lub malowanie odłóż na później (co może być trudne, bo niemowlę też nie powinno wdychać oparów farby). Dlaczego? Bo zawarte w farbach substancje mogą być szkodliwe dla ciebie i dziecka. Mało tego! W świeżo pomalowanym wnętrzu nie powinnaś nawet przebywać. Zaplanuj więc wszystko z głową.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: