Angina w ciąży

Angina to choroba zakaźna obejmująca gardło i migdałki, która jest przenoszona drogą kropelkową. Wywołują ja najczęściej paciorkowce. Bywa jednak, że za infekcję odpowiada wirus.
Najczęstsze objawy anginy w ciąży to:
- wysoka gorączka,
- osłabienie i zmęczenie, brak energii, poczucie rozbicia,
- bóle kostno-stawowe,
- kaszel,
- zmiany miejscowe w obrębie gardła i migdałków: silny ból, zaczerwienienie, obrzęk, a także śluzowo-ropne naloty. Dolegliwości te powodują trudności podczas jedzenia i połykania,
- nudności i wymioty (tylko u małych dzieci).
Leczenie anginy w ciąży
Nie każdy ból gardła oznacza anginę, nie każdą anginę należy leczyć antybiotykiem, zwłaszcza, że większość zachorowań jest wywołana wirusem. Głównie powiązane z infekcjami układu oddechowego. Niemniej zawsze, kiedy oprócz bólu gardła pojawia się gorączka, sytuacji nie wolno lekceważyć. Nie lecz się sama, udaj się do lekarza, który postawi diagnozę i powie, co dalej.
Jeśli specjalista wykluczy infekcję wirusową, przepisze antybiotyki, które zabiją chorobotwórcze bakterie. Wówczas pamiętaj, by przeprowadzić kurację ściśle według jego zaleceń – w odniesieniu do dawkowania i czasu brania leków, zarówno bowiem przedawkowanie antybiotyków, jak i nie doprowadzenie kuracji do końca może być szkodliwe i dla ciebie, i dla dziecka.
W przypadku, gdy choroba ma podłoże wirusowe, leczenie polega na braniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Pamiętaj, by nie leczyć się na własną rękę. Wolno ci brać wyłącznie takie farmaceutyki, które dozwolone są dla kobiet w ciąży, ponieważ niektóre z nich mogą przenikać przez łożysko, a tym samym stanowią niebezpieczeństwo dla dziecka (nie przyjmuj aspiryny czy ibuprofenu!).
reklama
Domowe sposoby leczenia anginy w ciąży
Aby zmniejszyć dokuczliwość choroby:
- unikaj zimnych napojów, które mogą nasilać ból gardła,
- płucz gardło wodą z solą (łyżka wody na 3/4 szklanki wody). Ten sposób naszych babć przynosi zdecydowaną ulgę,
- pij ciepłą herbatę – dozwoloną dla ciężarnych (zielona, rumiankowa, herbata z cytryną i cynamonem), która może działać jak naturalne środki przeciwbólowe.
- dużo odpoczywaj – pomimo bólu gardła jedz i pij.
- ssij ziołowe środki na ból gardła lub używaj przeciwzapalnych i przeciwbólowych preparatów w sprayu (swój wybór skonsultuj z lekarzem lub farmaceutą).
Jak zapobiegać anginie podczas ciąży?
- Unikaj towarzystwa osób chorych oraz, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, miejsc zatłoczonych. Myj ręce – po powrocie do domu, przed jedzeniem.
- ·Prowadź higieniczny tryb życia. Dobrze się odżywiaj, dbaj o regenerujący sen, jeśli tylko możesz bądź aktywna fizycznie, ubieraj się adekwatnie do pogody.