Wyprawka do żłobka

Wyprawka do żłobka

Za chwilę rozpocznie się rok szkolny, a twój maluszek postawi pierwsze kroki na ścieżce edukacji - pójdzie do żłobka. Aby dziecko czuło się w nim komfortowo, trzeba zadbać o odpowiednią wyprawkę. Co powinno się w niej znaleźć? Okazuje się, że całkiem sporo rzeczy. Jeśli czujesz się zagubiona, spójrz na naszą listę. I ruszaj na zakupy!

Kompletowanie wyprawki do żłobka - od czego zacząć?

Wyprawka do żłobka to bardzo istotna sprawa. Zanim jednak ruszysz z naszą listą na zakupy do sklepu internetowego czy stacjonarnego, koniecznie dowiedz się, jakie wymagania i zwyczaje ma placówka, do której zapisane jest dziecko. W każdym żłobku, niezależnie czy jest on publiczny, czy niepubliczny, mogą być inne wymagania, a co za tym idzie także mniej lub bardziej obszerna lista rzeczy.

Większość placówek organizuje spotkania informacyjne jeszcze przed wakacjami. Inni rodzice listy niezbędnych rzeczy do kupienia otrzymują na początku roku szkolnego. Można też odwiedzić placówkę i poprosić o spis potrzebnych rzeczy oraz zapytać, co oferuje żłobek. (wyprawka do żłobka państwowego może być zupełnie inna niż wyprawka do żłobka prywatnego). To pozwoli uniknąć niepotrzebnych zakupów i zbędnych wydatków.

Kompletując wyprawkę do żłobka warto również wziąć pod uwagę wiek dziecka, ponieważ inna będzie lista dla kilkumiesięcznego bobasa, a inna dla 2-latka.

Aby nie kupować rzeczy, które nie będą konieczne, warto przygotować "pewniaki", takie jak ubrania, pieluszki, nawilżane chusteczki, zestaw do mycia zębów czy butelka ze smoczkiem. Resztę przedmiotów i akcesoriów można dokupić po rozpoczęciu roku szkolnego. Kompletowanie całej wyprawki dobrze jest rozłożyć etapy, a i rozpocząć odpowiednio wcześniej (systematycznie odhaczając wszystkie potrzebne pozycje).

Wyprawka do żłobka – co powinno się w niej znaleźć?

Maluszek w żłobku będzie potrzebował wielu rzeczy i akcesoriów. Żłobkowiczowi przyda się nie tylko pościel, ubranka na zmianę, pieluszki czy przybory toaletowe, ale i wiele innych przedmiotów.

Niektóre są konieczne, inne dobrze mieć na wszelki wypadek. Trzeba przecież przewidzieć różne scenariusze i sytuacje, jakie mogą się zdarzyć: zmoczenie bielizny, zabrudzenie prześcieradła czy pobrudzenie się jedzeniem bądź farbami.

reklama

Wyprawka do żłobka: ubrania

Ubrania, w których maluch spędza cały dzień, powinny być nie tylko ładne i schludne, ale i uszyte z dobrych gatunkowo, oddychających materiałów. Nie mogą uciskać czy krępować ruchów. Nie mniej istotne jest, by dziecku nie było w nich za gorąco.

Kupując ubrania do żłobka dla dziecka warto wybierać odzież elastyczną, wygodną, bez wiązań i skomplikowanych zapięć. Doskonale sprawdzą się proste T-shirty i bluzeczki, leginsy czy dresy.

Jeśli maluch korzysta z pieluszek, warto kupić mu kilka sztuk body z długim i z krótkim rękawem. Jeżeli załatwia się na nocnik, lepsze są koszulki i spodenki, które w razie potrzeby dziecko szybko ściągnie.

W wyprawce do żłobka muszą się także znaleźć zapasowe ubranka (na zmianę):

  • bielizna (majtki, skarpety),
  • ubranka (body/koszulka, bluzeczka, spodenki/legginsy, bluza),
  • piżama - najlepiej dwuczęściowa i bawełniana.

Najlepiej przygotować 3 komplety ubrań na zmianę i zapakować je osobno w foliowe woreczki, do których panie mogą później włożyć pobrudzone ubranka.

Wyprawka do żłobka – obuwie na zmianę

Ważne są także buty do żłobka na zmianę. Jeśli dziecko jest malutkie, a w sali jest dość ciepło, sprawdzą się skarpetki antypoślizgowe (z antypoślizgową podeszwą).

W przypadku starszych żłobkowiczów sprawdzą się kapcie na miękkiej podeszwie, która łatwo zgina się w 2/3 długości i z twardym zapiętkiem. Najlepiej sprawdzą się buty zapinane na rzepy lub wsuwane. Powinny dobrze trzymać się na nóżce, nie zjeżdżać.

Dobrze przygotować również buty sportowe lub trzewiki (na wyjścia na plac zabaw, wycieczki) oraz worek na kapcie.

reklama

Wyprawka do żłobka: przybory toaletowe i akcesoria

Ważne są także przybory toaletowe i artykuły higieniczne, takie jak:

  • szczoteczka, kubeczek do zębów oraz pasta smakowa bez fluoru, cukru, konserwantów i sztucznych barwników,
  • grzebień/szczotka,
  • chusteczki higieniczne,
  • mały ręcznik do wycierania rąk,
  • pieluchy jednorazowe (o kilka więcej niż dziecko zużywa w domu). Nawet jeśli dziecko nie używa pieluch, spakuj mu kilka na początek. Stres związany z pozostaniem w żłobku może sprawić, że dziecko przez kilka dni będzie załatwiało się do pieluszki,
  • akcesoria do przewijania (podkład do przewijania, krem do pielęgnacji pupy, chusteczki nawilżane, krem na odparzenia),
  • smoczek, jeśli maluch go używa,
  • śliniak, najlepiej taki, który łatwo czyścić,
  • ulubiony kubek (np. niekapek, dla nieco starszych dzieci bardziej praktyczny może okazać się bidon),
  • butelka ze smoczkiem i mleko modyfikowane (w przypadku maluszków, które je piją w ciągu dnia),
  • ulubiona przytulanka, która da mu poczucie bezpieczeństwa.

Pościel

W żłobkach dziec zwykle leżakują. Potrzebna zatem będzie zarówno wygodna piżamka (nie kupuj piżamy, która ma dużą ilość guzików. Może nią też być T-shirt i spodenki lub legginsy.), jak i pościel, najczęściej:

  • prześcieradło (2 sztuki),
  • poduszka z poszewką. Najlepsze są produkty antyalergiczne, wypełnione wysokojakościowym tworzywem, na przykład kulką poliestrową, dzięki czemu można jeprać,
  • kołdra z poszewką lub śpiworek, opcjonalnie kocyk.

Pamiętaj o tym, że wiele żłobków ma własne komplety pościeli.

reklama

Jak oznaczyć elementy wyprawki?

Pamiętaj, by podpisać rzeczy dziecka, a ubrania oznaczyć imieniem dziecka oraz nazwiskiem. Ubranka czy pościel warto zaznaczyć w charakterystyczny sposób. Mogą to być inicjały lub imię oraz pierwsza litera nazwiska na metce. Do oznaczania rzeczy dziecka najlepiej nadają się specjalne niezmywalne markery do tkanin oraz marker permanentny do pisania po śliskiej powierzchni.

Świetnym pomysłem są stemple do znakowania ubrań, specjalne taśmy, ale i kolorowe naklejki lub naprasowanki z imieniem i nazwiskiem dziecka. Istnieją sklepy internetowe, w których można zamówić gotowe, spersonalizowane produkty. Są doskonałe do estetycznego oznaczania wszystkich niezbędnych przedmiotów i ubrań żłobkowicza.

Inicjały dziecka na ubrankach czy worku można też wyhaftować, jest to niestety dość czasochłonne i wymaga pewnych umiejętności.

Gdzie podpisywać ubranka do żłobka? Miejsce powinno być widoczne lub zawsze tak samo zlokalizowane, by nie trzeba go było długo szukać.

Finansowanie wyprawki do żłobka

Finansowanie wyprawki żłobkowicza pozostaje w gestii rodziców. Nie mogą oni liczyć na tzw. 300 plus, czyli jednorazowe wsparcie na start w nowy rok szkolny. Świadczenie nie obejmuje dzieci uczęszczających do żłobka, przedszkola oraz tych, które realizują roczne przygotowanie przedszkolne w tak zwanej „zerówce” (w przedszkolu lub szkole).

Pieniądze przysługują raz w roku na dziecko uczące się w szkole (od 1. klasy), aż do ukończenia przez nie 20. roku życia, bez względu na osiągany dochód.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: