reklama

Najczęstsze przyczyny wysypki u niemowląt

Skóra niemowlęcia jest przysłowiowo wręcz gładka i miękka. A jednak czasem zdobią ją plamki, krostki, grudki – pojawiają się nie wiadomo kiedy i dlaczego. Co może być ich przyczyną i jak można im zaradzić? Które powinny niepokoić, a które są tylko przejściową przypadłością?

Zacznijmy od tego, że czasem nawet bardzo doświadczony lekarz nie będzie potrafił dojść do tego, co spowodowało wysypkę, jednak najczęściej występujące zmiany są dość łatwe do rozpoznania, także przez rodziców. Jeżeli dziecku oprócz samej wysypki nic nie dolega, to z wizytą u lekarza można się wstrzymać dzień lub dwa, jeżeli natomiast wysypce towarzyszy złe samopoczucie, gorączka, wymioty – należy bezzwłocznie szukać pomocy u pediatry, gdyż najprawdopodobniej jest to jedna z chorób zakaźnych wieku dziecięcego i konieczne będą odpowiednie leczenie oraz uważna obserwacja dziecka.

Trądzik niemowlęcy

Objawy i miejsce występowania
Krostki przypominają potówki, mogą zmieniać się w czerwone plamki. W miejscach ogrzanych (np. na policzku, na którym dziecko leży) są bardziej widoczne, a podczas ochłodzenia skóry (spacer w chłodny dzień) przybierają kolor cielisty i wydają się zanikać.
„Zdobi” twarz  noworodka. Czasem dziecko się z nim wręcz rodzi albo wysypka pojawia się wkrótce po przyjściu malucha na świat. Może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Jest bezbolesny.

Przyczyny
Nie są do końca znane. Przypuszcza się, że przyczyną są hormony mamy, których działaniu dziecko było poddane w życiu płodowym.

Jak leczyć? Kiedy do lekarza?
Trądzik niemowlęcy ustępuje samoistnie, z czasem. Skóry nie należy niczym smarować, a tylko przemywać przegotowaną wodą i delikatnie osuszać. Nie wolno krostek wyciskać! Trądzik nie wymaga interwencji lekarskiej, ale podczas jednej z pierwszych wizyt kontrolnych można o nim wspomnieć pediatrze, który pomoże rozwiać wątpliwości (wiele mam jest przekonanych, że to wysypka alergiczna).

Potówki

Objawy i miejsce występowania
To zaburzenie pracy gruczołów potowych.  Są to drobne pęcherzyki wypełnione płynem, które z czasem mogą się przebarwić na czerwono. Ich występowaniu może towarzyszyć pieczenie, ale większość dzieci nie odczuwa dyskomfortu.
Występują najczęściej w miejscach przegrzewanych (co jest związane z leżącą pozycją dziecka): na karku, w pachwinach, ale także plecach czy w fałdkach skóry.

Przyczyny
Potówki pojawiają się, gdy ciało zostanie przegrzane (szczególnie gdy towarzyszy temu duża wilgotność).

Jak leczyć? Kiedy do lekarza?
Należy dbać o to, aby dziecko się nie przegrzewało. W gorący dzień nie należy go przykrywać,  ani ubierać zbyt ciepło. Jeśli potówki wystąpią, to warto malucha rozebrać całkowicie i pozwolić skórze odetchnąć (oczywiście robimy to w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze). W czasie upałów warto dziecko co jakiś czas rozebrać i wykąpać. Jeśli potówek jest dużo, można zrobić kąpiel z krochmalem. Gdy potówki nie znikają, stają się bardziej czerwone, zaognione, to należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie dobierze zasypkę, aby wspomóc leczenie.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Objawy i miejsce występowania
To stan zapalny skóry, powstający pod wpływem drażniącego działania moczu i kału dziecka, które nosi pieluchy. Początkowo jest to tylko zaczerwienienie skóry, może jednak przejść w krostki. Nie leczone zaczynają ropieć, przybierają postać nadżerek. Odparzenie zawsze piecze, czasem powoduje też ból, dziecko jest niespokojne.
PZS występuje w miejscu, gdzie skóra ma kontakt z pieluchą: pupa, pachwiny, może też wystąpić na udach.

Przyczyny
Może pojawić się pomimo wzorowej pielęgnacji dziecka wówczas, gdy dziecko ma biegunkę lub infekcję układu moczowego, bierze leki albo próbuje nowego jedzenia. Najczęstszą przyczyną jednak jest zbyt rzadkie zmienianie pieluchy i niedokładne mycie. Wpływ na stan skóry może mieć też pielucha – jeśli jej skład jest dla dziecka uczulający, wówczas PZS rozwinie się na tle reakcji alergicznej. W przypadku pieluch wielorazowych podrażniać może źle wypłukany detergent stosowany do prania.

Jak leczyć? Kiedy do lekarza?
Należy częściej przebierać dziecko. Po zdjęciu pieluchy umyć pupę (najlepiej wacikami lub jałową gazą z przegotowaną wodą zamiast nasączonych chusteczek). Po wytarciu położyć dziecko na ręczniku bez ubrania, aby skóra miała dostęp do powietrza. Takie wietrzenie stosować jak najczęściej. później można zastosować specjalny krem, którego zadaniem jest natłuszczenie i ochrona skóry. Jeżeli pomimo tych zabiegów stan skóry się nie poprawia, oprócz zaczerwieniania pojawiają się zmiany ropne (co znaczy, że wdało się zakażenie), dziecko ma gorączkę, należy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ stan zapalny może być niebezpieczny.

Zmiany alergiczne

Objawy i miejsce występowania
Zmiany alergiczne mogą mieć postać grudek na podłożu rumieniowym, ale także bąbli różnego kształtu i rozmiaru (czasem zajmujących dużą powierzchnię skóry). Wypryskom alergicznym towarzyszy swędzenie skóry (jest ona wysuszona, łuszczy się, pęka), ale występować może też złe samopoczucie, ból brzucha, katar, kaszel, duszność czy wymioty.
Wysypka alergiczna może wystąpić na całym ciele, najczęściej pojawia się na brzuszku, w zgięciach rąk i nóg oraz na buzi (najpierw całe policzki, często też sucha skóra za uszami).

Przyczyny
Wszelkie pokrzywki, wysypki alergiczne są reakcją organizmu na alergen – jakiś składnik obecny w jedzeniu, powietrzu, otoczeniu, którego organizm nie toleruje i reaguje na niego niewspółmiernie do zagrożenia, jakie ten naprawdę stanowi.

Jak leczyć? Kiedy do lekarza?
Znalezienie i wykluczenie alergenu (co jest najlepszym rozwiązaniem) jest czasem tak trudne, że aż niemożliwe. O ile kontakt z np. lekarstwem wywołującym alergię jest dość łatwy do wychwycenia, to znalezienie alergenów wśród pokarmów jest prawdziwym wyzwaniem. U dzieci najczęściej jest to mleko krowie, cytrusy, banany, truskawki, wiśnie i maliny, pomidory, seler i pietruszka, a także jaja, ryby, orzechy, kakao. Przyczyną reakcji alergicznej mogą być też środki konserwujące i barwiące dodawane do żywności. Jeżeli pomimo uważnej obserwacji (warto prowadzić dzienniczek), rodzicom nie udaje się znaleźć alergenu, warto udać się do specjalisty: alergologa, który zaleci wykonanie testów, pomoże prowadzić dietę eliminacyjną, zasugeruje inne czynniki. Zawsze należy się udać do lekarza, jeśli reakcja alergiczna jest ostra i towarzyszą jej objawy inne niż sama wysypka (duszności, bóle).

Joanna Górnisiewicz

reklama