Życie nie jest czarno-białe. Tak, przerwałam ciążę. List

Życie nie jest czarno-białe. Tak, przerwałam ciążę. List

W Polsce rozważana jest ustawa, która właściwie zakazuje  aborcji bez względu na sytuację. To mnie głęboko niepokoi, bo prawo jest czarno-białe, ale życie nie.

Przeżyłam aborcję i była to jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką kiedykolwiek musiałam podjąć i przed która stanęła cała moja rodzina. Warto posłuchać opowieści kobiet, takich jak ja i zastanowić się, jak wysoką cenę płacimy. 

Miałam już synka, cudownego, najsłodszego i najukochańszego. Kiedy masz takie dziecko myślisz, że kolejne wniosłoby jeszcze więcej radości i szczęścia w wasze życie.  Staś miał 3 latka, kiedy z  mężem zdecydowaliśmy się na  dziecko. Udało się. Od razu zaszłam w ciążę. Wszyscy byliśmy niebywale podekscytowani i przepełnieni radością.

reklama

Podczas badania USG niespodziewanie dowiedziałam się, że nasze maleństwo ma rzadką wadę rozwojową mózgu i właściwie posiada go w szczątkowym stanie. Mieliśmy konsultacje z lekarzami, z genetykami. Dowiedzieliśmy się z czym wiąże się ta wada. Nasze dziecko miało umrzeć podczas porodu lub niedługo później.  Lekarz pokazał nam wszystkie możliwości - w tym zakończenia ciąży.

Po długiej rozmowie z lekarzem i moimi bliskim zdecydowałam się na zakończenie ciąży. To była ogromnie trudna, bolesna i głęboko osobista decyzja. Jednak w żadnym momencie nie miałam poczucia, że ktoś z ustawodawców ma prawo podejmować ją za mnie. Słuchałam moich lekarzy, moich  bliskich i mojego serca. Wiem ile mnie to kosztowało, jak długo przeżywałam okres rozpaczy i żałoby. I chociaż mam za sobą to dramatyczne doświadczenie nadal nie uważam, że mam jakiekolwiek prawo podejmować decyzję w imieniu innych kobiet.

I dlatego nie mogę pojąć, że urzędnicy chcą tworzyć prawo, które zakłada, że kobiety nie są zdolne do podejmowania decyzji, która je bezpośrednio dotyczy.  Wydaje się również, że  medycynę powinniśmy zostawić lekarzom, bo to oni mają kompetencje i zaufać kobietom, że podejmują czasem dramatyczne, ale dobre decyzje.
Mama

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: