Duży brzuch po porodzie - dlaczego nie znika?

Duży brzuch po porodzie - dlaczego nie znika?

Kobiety po porodzie, oglądając siebie w lustrze, często są zaskoczone stanem swojego brzucha. Dlaczego duży brzuch po porodzie nie znika?

Ten artykuł dedykowany jest zarówno kobietom, które rodziły niedawno i chcą powrócić do aktywności fizycznej,  jak również tym, które rodziły lata temu i prawdopodobne jest, że ich ciało nie powróciło do prawidłowej kondycji. Napiszę o tym, jak sprawdzić, czy już jesteś gotowa na kolejne wyzwania oraz o różnych powodach utrzymywania się dużego brzucha po porodzie.

Czemu mam nadal duży brzuch po porodzie?

Zatrzymanie płynów

Jedną z przyczyn wciąż uwypuklonego brzucha zaraz po porodzie jest retencja (zatrzymanie) płynów. Może minąć miesiąc i więcej zanim macica oraz mięśnie z powrotem się „skurczą”, wytracając przy tym nadmiar płynów. Niestety zdarza się, że gdy minie ten okres często okazuje się, że brzuch wciąż jest miękki i obwisły.

reklama

Zmniejszona wydolność mięśni

Kolejnym powodem, dlaczego duży brzuch po porodzie nie znika, czyli jest  galaretowaty i uwypuklony, po tym jak nadmiar płynów został usunięty z organizmu, jest obecny stan mięśni i tkanki łącznej oraz ciągły wpływ hormonów na te struktury. Mięśnie i tkanka łączna są częścią systemu stabilizacyjnego, który utrzymuje ciało w pozycji wyprostnej, a także utrzymuje „kobiece części” w odpowiednim położeniu za każdym razem, kiedy przyjmujemy pozycję wyprostną. Niestety w wyniku porodu i ciąży system ten jest zagrożony, a mięśnie brzucha często stają się niewydolne.

System stabilizacyjny składa się z trzech części:

 1. Kości – kształt oraz ich wzajemne dopasowanie tworzą pierwszy poziom stabilności.
 2. Tkanka łączna – w tym więzadła, ścięgna, powięzie. Tkanka łączna,oddziele poszczególne grupy mięśniowe, łączy ze sobą kości oraz utrzymuje organy wewnętrzne w prawidłowym ułożeniu - drugi poziom stabilności.
 3. Mięśni głębokie-  zapewniają trzeci poziom stabilności. Mięśnie głębokie lub inaczej zwane core muscle, są to mięśnie warstwy wewnętrznej, która ma za zadanie stabilizację naszego ciała kiedy się poruszamy w odróżnieniu od warstwy zewnętrznej, której zadaniem jest ruch.

Jeśli chcesz, żeby Twój brzuch był z powrotem płaski, musisz sprawić, aby te mięśnie stały się wydolne.

Wpływ hormonów

Jak wiadomo ciało kobiety podczas ciąży przechodzi liczne zmiany w celu donoszenia i urodzenia zdrowego dziecka. Brzuch, skóra, mięśnie i więzadła ulegają rozciągnięciu podczas wzrostu płodu. Te wszystkie zmiany zachodzą z powodu krążących w organizmie kobiety hormonów.

Hormony powodują, że więzadła miednicy ulegają rozluźnieniu dzięki czemu dochodzi do zwiększenia elastyczności i wymiarów miednicy tak aby główka dziecka mogła przejść przez kanał rodny. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na system stabilizacyjny, który często daje o sobie znać w postaci bólu, promieniowania podczas i po ciąży.

Istotnym jest to, że ciało kobiety jest pod wpływem działania hormonów na długo po urodzeniu dziecka. I jest to kolejny powód, dlaczego brzuch po prostu nie wraca do swojego wyglądu sprzed ciąży. Trzeba również pamiętać o tym, że kobiety karmiące piersią mają niekorzystny „układ” hormonów, który będzie spowalniała całkowitą regenerację tkanek. Dopiero po okresie ok. 3 miesięcy od odstawienia dziecka od piersi działanie hormonów wygasa całkowicie. Zatem kobiety, które pragną wrócić do upragnionej formy, muszą być świadome swojego ciała, unikać niekorzystnych pozycji i ruchów tak aby nie zaszkodzić sobie jeszcze bardziej.

reklama

Jak pozbyć sie dużego brzucha po porodzie? Sprawdź, czy możesz już ćwiczyć!

Zdarza się, że część kobiet nieświadoma konsekwencji przystępuje do regularnego wysiłku fizycznego zaraz po zakończeniu okresu połogu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie formy wysiłku fizycznego są wskazane. Zbyt szybki powrót zazwyczaj jest szkodliwy, ze względu na zbyt krótki czas, który niezbędny jest do wyzdrowienia i wzmocnienia się tkanek oraz nauczenia się i wprowadzenia w życie nowych nawyków.

Częstym błędem, który wynika z niewiedzy jest robienie zbyt trudnych ćwiczeń, zbyt wcześnie. Jeśli więc będziesz obciążać swój brzuch i dno miednicy zanim tkanki zdążą się zagoić i wzmocnić możesz doprowadzić do pogłębienia się rozejścia mięśnia prostego, nietrzymania moczu, obniżenia narządów miednicy mniejszej, bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Przed powrotem do aktywności fizycznej zadaj sobie trzy pytania

 1. jak dawno rodziłaś,
 2. czy minęło już 3 miesiące od porodu,
 3. czy wciąż karmisz piersią.

Jeśli odpowiedź na któreś z pytań brzmi TAK, a dodatkowo zauważyłaś u siebie dziwną dziurę w okolicy pępka, na pewno powinnaś zadbać o siebie i unikać nadmiernego wysiłku. Nie noś ciężkich zakupów, nie podnoś dużych ciężarów (na początku nie większych niż tyle co waży Twoje dziecko), unikaj klasycznego wysiłku fizycznego szczególnie ćwiczeń na brzuch. Wykonuj ćwiczenia, które są dedykowane i odpowiednie dla kobiet z ww problemami.

Jak sprawdzić czy jesteś gotowa do cwiczeń?

Poniższe testy są orientacyjnym wskaźnikiem stabilności ciała, które mają być pomocne w zdobyciu informacji na temat gotowości do ćwiczeń. Testy te nie są przeznaczone wyłącznie dla świeżo upieczonych mam. Kobiety, które rodziły przed laty powinny także wykonać poniższe testy w celu sprawdzenia, czy ich ciała zdołały odbudować utraconą po porodzie stabilność.

Test: uniesienia prostej nogi cz. 1.

 • połóż się płasko na plecach z nogami wyprostowanymi,
 • na wydechu powoli podnieś jedna nogę na wysokość ok 20cm ponad podłożę. Opuść nogę,
 • w ten sam sposób unieś drugą nogę,
 • zanotuj swoje rezultaty.

Podczas tego testu zwróć uwagę czy:

 • jedna noga wydaje się cięższa niż druga,
 • czujesz, że podczas podniesienia którejś z nóg twoja miednica jest niestabilna, unosi się do góry,
 • masz ból jeśli tak to gdzie (miednica, odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, brzuch),
 • na twoim brzuchu powstaje charakterystyczne wybrzuszenie w okolicy pępka.

Pamiętaj, aby zapisać obserwacje przy każdym badaniu, wówczas będzie to dobre źródło Twoich postępów.

reklama

Jeśli odpowiedź na któreś z pytań brzmi TAK oznacza to, że  Twój organizm nie jest jeszcze gotowy i wystarczająca stabilny oraz zdolny do kontroli bardziej wymagających aktywności takich jak bieganie, skoki, fitness, wspinanie.

Test: uniesienia prostej nogi cz. 2. (z kompresją)

 • pozycja wyjściowa jw.,
 • ułóż swoje ręce po obu stronach miednicy i mocna ją ściśnij, kontynuuj ściskanie podczas, podnoszenia nogi,
 • unieś raz jedną raz drugą nogę na wysokość ok 20 cm,
 • zanotuj rezultaty.

W tym teście możesz obserwować, że dodając sobie stabilizację poprzez ucisk, ból się zmniejszy, brzuch mniej się uwypukla i  łatwiej jest Ci podnieść nogę. Wykorzystaj tę zależność podczas wykonywania ćwiczeń szczególnie w fazie początkowej. Stabilizacja może być wykonana  albo własnymi rękoma albo przez zastosowanie pasa, który powinien być założony na wysokości stawów biodrowych i spojenia łonowego.

Jeśli będziesz w stanie wykonać test uniesienia prostej nogi bez kompresji oraz kiedy na wszystkie powyższe pytania odpowiesz NIE, wówczas możesz uznać test za zaliczony. Oznacza to, że system stabilizacji odbudował swoją funkcję i jesteś gotowa na kolejne wyzwania.

Test 2: skakanie

Ten test wykonuje się w celu sprawdzenia, czy jesteś gotowa na podjęcie wysiłku fizycznego, który  wymaga wydolnego dna miednicy. Innymi słowy czy mięśnie dna miednicy są na tyle silne i elastyczne, aby nie doszło do incydentów wysiłkowego nietrzymania moczu w takich aktywnościach jak bieganie, podnoszenie ciężarów, podskoki itp.

Przerwij wykonywanie testu w momencie, gdy poczujesz niekontrolowany wyciek moczu, ból, lub uczucie „ciała obcego” w pochwie. Jeśli właśnie urodziłaś odczekaj przynajmniej 3 miesiące, zanim wykonasz ten test; jeśli ciągle karmisz piersią odczekaj aż do momentu kiedy minie ok 3. mieś od momentu odstawienia dziecka od piersi.

 • Stań z nogami rozstawionymi na szerokość bioder,
 • pęcherz musi być prawie pełny,
 • skocz 20 razy, na wysokość ok. 10cm - tak, jakbyś skakała przez skakankę,
 • kaszlnij głęboko przynajmniej 3 razy,
 • zanotuj rezultaty.

Jeśli poczujesz ból, ucisk w pochwie, wyciek moczu, uwypuklenie na przedniej ścianie brzucha, oznacza to, że nie przeszłaś testu skakania i powinnaś wstrzymać się z podjęciem bardziej obciążającego wysiłku, co w praktyce oznacza, że jeszcze nie jesteś gotowa, aby powrócić do biegania, gry w tenisa, pływania, wspinania, gry w piłkę (koszykówka, ręczna, nożna), dźwigania cięższych rzeczy.

Najczęstszym przyczyną powikłań jest podejmowanie wysiłku fizycznego nieadekwatnego do obecnej kondycji. Niestety lekarze często nie informują o konsekwencjach zbyt wczesnego powrotu do sportu, a kobieta na wizycie kontrolnej w 6. tyg po porodzie słysząc „wszystko jest w porządku” przekonana jest, że teraz może WSZYSTKO. Warto jednak trochę odczekać, zanim tkanki się wygoją, oraz sprawdzić gotowość organizmu przed powrotem do regularnej aktywności fizycznej.

Ocena: 4.08 z 5. Ocen: 60

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Dlaczego tak często macierzyństwo rozczarowuje?

Dlaczego tak często macierzyństwo rozczarowuje?

Oczekiwanie na pojawienie się dziecka w rodzinie to szczególny moment dla przyszłej mamy.  Zadaje sobie...   Więcej

Połóg po porodzie naturalnym

Połóg po porodzie naturalnym

Urodziłaś, trzymasz w ramionach swoje wielkie małe szczęście, zapomniałaś o bólu, jesteś szczęśliwa....   Więcej

Połóg po cesarskim cięciu

Połóg po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu będziesz pod baczną obserwacją w ciągu najbliższej doby. Lekarze muszą być pewni, że...   Więcej

Zaparcia po porodzie. Jak sobie pomóc

Zaparcia po porodzie. Jak sobie pomóc

Zaparcia po porodzie to częsta przypadłość świeżo upieczonych, która dotyka niezależnie od tego, czy...   Więcej

Powrót do wagi sprzed ciąży. Jak długo trwa?

Powrót do wagi sprzed ciąży. Jak długo trwa?

Przeciętny noworodek waży około 3,5 kilograma, a ty? Ile będziesz ważyć po wyjściu ze szpitala? I przede...   Więcej

Jak o siebie zadbać psychicznie w połogu

Jak o siebie zadbać psychicznie w połogu

Po porodzie zmienia się wszystko – tak grafik dnia, jak i życiowe priorytety. Zmienia się także sama...   Więcej

reklama