Duży brzuch po ciąży - dlaczego nie znika?

Chcesz się pozbyć brzucha po porodzie? Sprawdź, czy jesteś gotowa!

Duży brzuch po ciąży - dlaczego nie znika?

Kobiety po porodzie, oglądając siebie w lustrze, często są zaskoczone stanem swojego brzucha. Dlaczego duży brzuch po ciąży nie znika?

Ten artykuł dedykowany jest zarówno kobietom, które rodziły niedawno i chcą powrócić do aktywności fizycznej, jak również tym, które rodziły lata temu i prawdopodobne jest, że ich ciało nie powróciło do prawidłowej kondycji. Napiszę o tym, jak sprawdzić, czy już jesteś gotowa na kolejne wyzwania oraz o różnych powodach utrzymywania się dużego brzucha po porodzie.

reklama

Czemu mam nadal duży brzuch po porodzie?

Zatrzymanie płynów

Jedną z przyczyn, dla których brzuch wciąż jest uwypuklony brzucha jest retencja (zatrzymanie) płynów. Może minąć miesiąc i więcej zanim macica oraz mięśnie z powrotem się "skurczą", wytracając przy tym nadmiar płynów. Niestety zdarza się, że gdy minie ten okres często okazuje się, że brzuch wciąż jest miękki i obwisły.

Zmniejszona wydolność mięśni

Kolejnym powodem, dlaczego duży brzuch po porodzie nie znika, czyli jest galaretowaty i uwypuklony, po tym jak nadmiar płynów został usunięty z organizmu, jest obecny stan jaki mają mięśnie brzucha i tkanki łącznej oraz ciągły wpływ hormonów na te struktury.

Mięśnie i tkanka łączna są częścią systemu stabilizacyjnego, który utrzymuje ciało w pozycji wyprostnej, a także utrzymuje "kobiece części" w odpowiednim położeniu za każdym razem, kiedy przyjmujemy pozycję wyprostną. Niestety w wyniku porodu i ciąży system ten jest zagrożony, a mięśnie brzucha często stają się niewydolne.

System stabilizacyjny składa się z trzech części:

 1. Kości – kształt oraz ich wzajemne dopasowanie tworzą pierwszy poziom stabilności.
 2. Tkanka łączna – w tym więzadła, ścięgna, powięzie. Tkanka łączna,oddziele poszczególne grupy mięśniowe, łączy ze sobą kości oraz utrzymuje organy wewnętrzne w prawidłowym ułożeniu - drugi poziom stabilności.
 3. Mięśni głębokie- zapewniają trzeci poziom stabilności. Mięśnie głębokie lub inaczej zwane core muscle, są to mięśnie warstwy wewnętrznej, która ma za zadanie stabilizację naszego ciała kiedy się poruszamy w odróżnieniu od warstwy zewnętrznej, której zadaniem jest ruch.

Jeśli chcesz, żeby Twój brzuch był z powrotem płaski, należy sprawić, aby te mięśnie stały się wydolne.

Wpływ hormonów na brzuch po ciąży

Jak wiadomo ciało kobiety podczas ciąży przechodzi liczne zmiany w celu donoszenia i urodzenia zdrowego dziecka. Brzuch, skóra, mięśnie i więzadła ulegają rozciągnięciu podczas wzrostu płodu. Te wszystkie zmiany zachodzą z powodu krążących w organizmie kobiety hormonów.

Hormony powodują, że więzadła miednicy ulegają rozluźnieniu dzięki czemu dochodzi do zwiększenia elastyczności i wymiarów miednicy tak aby główka dziecka mogła przejść przez kanał rodny. Oczywiście nie pozostaje to bez wpływu na system stabilizacyjny, który często daje o sobie znać w postaci bólu, promieniowania w czasie ciąży i po niej.

Istotnym jest to, że ciało kobiety jest pod wpływem działania hormonów wiele tygodni po porodzie. I jest to kolejny powód, dlaczego brzuch po prostu nie wraca do swojego wyglądu sprzed ciąży. Trzeba również pamiętać o tym, że kobiety karmiące piersią ma niekorzystny "układ" hormonów, który będzie spowalniała całkowitą regenerację tkanek.

Dopiero po okresie ok. 3 miesięcy od odstawienia dziecka od piersi działanie hormonów wygasa całkowicie. Zatem kobieta, które pragnie wrócić do upragnionej formy, muszą być świadome swojego ciała, unikać niekorzystnych pozycji i ruchów tak aby nie zaszkodzić sobie jeszcze bardziej.

reklama

Jak zgubić brzuch po ciąży? 

Sprawdź, czy możesz wykonywać ćwiczenia na brzuch po ciąży.

Zdarza się, że część kobiet nieświadoma konsekwencji przystępuje do regularnego wysiłku fizycznego zaraz po zakończeniu okresu połogu.

Młoda mama może sobie w ten sposób zrobić krzywdę. Nie wszystkie cwiczenia na brzuch po ciazy i formy wysiłku fizycznego są wskazane. Zbyt szybki powrót zazwyczaj jest szkodliwy, ze względu na zbyt krótki czas, który niezbędny jest do wyzdrowienia i wzmocnienia się tkanek , które osłabiła ciąża oraz nauczenia się i wprowadzenia w życie nowych nawyków.

Częstym błędem, który wynika z niewiedzy jest robienie zbyt trudnych ćwiczeń, zbyt wcześnie. Jeśli więc będziesz obciążać swój brzuch i dno miednicy zbyt szybko po porodzie, zanim tkanki zdążą się zagoić i wzmocnić, możesz doprowadzić do pogłębienia się rozejścia mięśnia prostego, nietrzymania moczu, obniżenia narządów miednicy mniejszej, bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Przed powrotem do aktywności fizycznej należy zadać sobie trzy pytania

 1. jak dawno rodziłaś?
 2. czy minęło już 3 miesiące od porodu?
 3. czy wciąż karmisz piersią?

Jeśli odpowiedź na któreś z pytań brzmi TAK, a dodatkowo zauważyłaś u siebie dziwną dziurę w okolicy pępka, na pewno powinnaś zadbać o siebie i unikać nadmiernego wysiłku. Nie noś ciężkich zakupów, nie podnoś dużych ciężarów (na początku nie większych niż tyle co waży Twoje dziecko), unikaj klasycznego wysiłku fizycznego szczególnie ćwiczeń na brzuch. Wykonuj ćwiczenia, które są dedykowane i odpowiednie dla kobiet z ww problemami.

Jak sprawdzić czy jesteś gotowa do cwiczeń?

Poniższe testy są orientacyjnym wskaźnikiem stabilności ciała, które mają być pomocne w zdobyciu informacji na temat gotowości do ćwiczeń. Testy te nie są przeznaczone wyłącznie dla świeżo upieczonych mam. Kobiety po porodzie, które zostały mamami przed laty, powinny także wykonać poniższe testy w celu sprawdzenia, czy ich ciała zdołały odbudować utraconą po porodzie stabilność.

Test: uniesienia prostej nogi cz. 1.

 • połóż się płasko na plecach z nogami wyprostowanymi,
 • na wydechu powoli podnieś jedna nogę na wysokość ok 20cm ponad podłożę. Opuść nogę,
 • w ten sam sposób unieś drugą nogę,
 • zanotuj swoje rezultaty.

Podczas tego testu zwróć uwagę czy:

 • jedna noga wydaje się cięższa niż druga,
 • czujesz, że podczas podniesienia którejś z nóg twoja miednica jest niestabilna, unosi się do góry,
 • masz ból jeśli tak to gdzie (miednica, odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa, brzuch),
 • na twoim brzuchu powstaje charakterystyczne wybrzuszenie w okolicy pępka.

Pamiętaj, aby zapisać obserwacje przy każdym badaniu, wówczas będzie to dobre źródło Twoich postępów.

Jeśli odpowiedź na któreś z pytań brzmi TAK oznacza to, że Twój organizm po porodzie nie jest jeszcze gotowy i wystarczająca stabilny oraz zdolny do kontroli bardziej wymagających aktywności takich jak bieganie, skoki, fitness, wspinanie.

Test: uniesienia prostej nogi cz. 2. (z kompresją)

 • pozycja wyjściowa jw.,
 • ułóż swoje ręce po obu stronach miednicy i mocna ją ściśnij, kontynuuj ściskanie podczas, podnoszenia nogi,
 • unieś raz jedną raz drugą nogę na wysokość ok 20 cm,
 • zanotuj rezultaty.

W tym teście możemy obserwować, że dodając sobie stabilizację poprzez ucisk, ból się zmniejszy, brzuch mniej się uwypukla i łatwiej jest Ci podnieść nogę. Wykorzystaj tę zależność podczas wykonywania ćwiczeń szczególnie w fazie początkowej. Stabilizację możemy wykonać albo własnymi rękoma ,albo przez zastosowanie pasa, który powinien być założony na wysokości stawów biodrowych i spojenia łonowego.

Jeśli będziesz w stanie wykonać test uniesienia prostej nogi bez kompresji oraz kiedy na wszystkie powyższe pytania odpowiesz NIE, wówczas możesz uznać test za zaliczony. Oznacza to, że system stabilizacji odbudował swoją funkcję i jesteś gotowa na kolejne wyzwania.

Test 2: skakanie

Ten test wykonuje się w celu sprawdzenia, czy jesteś gotowa na podjęcie wysiłku fizycznego, który wymaga wydolnego dna miednicy. Innymi słowy czy mięśnie dna miednicy są na tyle silne i elastyczne, aby nie doszło do incydentów wysiłkowego nietrzymania moczu w takich aktywnościach jak bieganie, podnoszenie ciężarów, podskoki itp.

Przerwij wykonywanie testu w momencie, gdy poczujesz niekontrolowany wyciek moczu, ból, lub uczucie "ciała obcego" w pochwie. Jeśli właśnie urodziłaś odczekaj przynajmniej 3 miesiące, zanim wykonasz ten test; jeśli ciągle karmisz piersią odczekaj aż do momentu kiedy minie ok 3. mieś od momentu odstawienia dziecka od piersi.

 • Stań z nogami rozstawionymi na szerokość bioder,
 • pęcherz musi być prawie pełny,
 • skocz 20 razy, na wysokość ok. 10cm - tak, jakbyś skakała przez skakankę,
 • kaszlnij głęboko przynajmniej 3 razy,
 • zanotuj rezultaty.

Jeśli poczujesz ból, ucisk w pochwie, wyciek moczu, uwypuklenie na przedniej ścianie brzucha, oznacza to, że nie przeszłaś testu skakania i powinnaś wstrzymać się z podjęciem bardziej obciążającego wysiłku, co w praktyce oznacza, że jeszcze nie jesteś gotowa, aby powrócić do biegania, gry w tenisa, pływania, wspinania, gry w piłkę (koszykówka, ręczna, nożna), dźwigania cięższych rzeczy.

Pozbywanie się brzucha po ciąży jest procesem. Niektóre dziewczyny mają szczęście, że ciąża nie pozostawia najmniejszych śladów i natychmiast wracają do formy. Inne muszą poczekać, żeby brzucha po ciąży nie było widać lub żeby zmniejszył się na tyle, aby dobrze się czuły we własnym ciele.

Ocena: 5 z 5. Ocen: 1

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: