reklama
Co robić, jeśli odeszły wody płodowe, a nie ma skurczów

Co robić, jeśli odeszły wody płodowe, a nie ma skurczów

Wody płodowe najczęściej odchodzą podczas drugiej fazy porodu. Bywa też, że są pierwszą oznaka rozpoczęcia akcji porodowej. Jeśli towarzyszą temu skurcze, sytuacja jest jasna. Co jednak robić, gdy wody płodowe odeszły, ale skurczów nie ma?

Wody płodowe

Wody płodowe to wodnisty płyn, który otacza płód, tworząc przyjazne mu środowisko. Dzięki niemu dziecko może swobodnie poruszać się w macicy. Wody płodowe amortyzują, zapewniają swobodę ruchów, chronią dziecko wahaniami temperatury.

Odejście wód płodowych

Wody płodowe najczęściej odchodzą podczas drugiej fazy porodu. Bywa też, że są one  pierwszą oznaka tego, że rozpoczęła się akcja porodowa. Może się jednak zdarzyć, że wody odchodzą dużo wcześniej. Często za ten stan odpowiada infekcja bakteryjna lub wada budowy worka płodowego, macicy lub szyjki macicy.

U niektórych kobiet wody płodowe odchodzą natychmiastowo, chlustająco - w dużej ilości; u innych - zaledwie się sączą. O ile pierwszej sytuacji nie sposób przegapić, o tyle druga nie jest już tak czytelna (czasem kobiety mylą wody płodowe z moczem bądź wydzieliną z pochwy). Dlatego warto się obserwować. Jeśli jesteś w ciąży i zauważyłaś wyciek płynu, obserwuj jego kolor lub kup test do wykrywania wycieku wód płodowych.

Co robić, jeśli odeszły wody płodowe, a nie ma skurczów?

Gdy odejdą wody płodowe, jedź niezwłocznie do szpitala - niezależnie od tego, czy pojawiły się skurcze, czy nie. To ważne, ponieważ od tej pory ani wody, ani pęcherz płodowy nie chronią twojego dziecka (wzrasta m.in ryzyko zakażenia).

Jeśli wody płodowe sączą się bądź odeszły w okolicach terminu porodu, prawdopodobnie mniej więcej w ciągu doby narodzi się twoje dziecko. Jeśli zaś dzieje się to w mniej zaawansowanej ciąży, niezbędna jest hospitalizacja i wsparcie lekarza.


reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama