reklama
Zwiastuny porodu

Zwiastuny porodu

Jeżeli do narodzin maluszka zostało już niewiele czasu (jesteś w trakcie 38 tygodnia ciąży lub tuż po nim), mogą pojawić się u Ciebie sygnały świadczące o gotowości Twojego organizmu do porodu.

Twój brzuch najprawdopodobniej się "obniży". Miną wtedy Twoje problemy z oddychaniem, powinna przestać męczyć Cię zgaga ale jednocześnie możesz odczuwać zwiększone parcie na pęcherz moczowy i większą skłonność do zaparć. To dzidziuś nisko się układa i szykuje się do przyjścia na świat.

Objawy zbliżającego się porodu

Skąd mam wiedzieć, że to już poród? Na pytania z forum odpowiada dr n. med. Tomasz Zając - (www.facebook.com/doktorZajac)

Pierwsze objawy porodu

Pierwsze sygnały zwiastujące zbliżający się poród będą pochodzić z szyjki macicy. Przed rozpoczęciem porodu szyjka macicy jest zwykle mocno zaciśnięta i zamknięta czopem śluzowym. Gdy szyjka uzyska gotowość do otwarcia podczas porodu, czop śluzowy zostanie wydalony. Może to nastąpić w różnych momentach (na kilka godzin przed rozpoczęciem porodu, na kilka dni, a nawet na tydzień przed porodem).

Czop śluzowy jest śliski, elastyczny, bardziej gęsty niż surowe białko jaja kurzego, może być bezbarwny lub żółtawy. Zdarza się, że odpada równocześnie z odejściem wód płodowych. Wody mogą wyciekać w sposób gwałtowny lub powolny. Ważne jest, aby umieć odróżnić czop śluzowy od wód płodowych (jeżeli wody zaczynają odchodzić, należy zgłosić się do szpitala, nawet jeśli nie ma innych objawów zbliżającego się porodu). Wody płodowe są konsystencji zwykłej wody, najczęściej bezbarwne i czyste. Jeżeli kolor wód płodowych jest zielonkawy, zawiadom o tym położną.

Przed wystąpieniem akcji porodowej może pojawić się u Ciebie biegunka. Będzie to naturalne dążenie organizmu do wypróżnienia przed porodem. Twój organizm może także w ten sposób uwalniać się od napięcia. Możesz wtedy odczuwać dreszcze i "roztrzęsienie".

Jednym z ważniejszych objawów rozpoczynającego się porodu są skurcze macicy. Jeżeli odczuwane przez Ciebie skurcze są krótkie i nieregularne, nasilają się i mijają, są to tak zwane skurcze przepowiadające, które nie są jeszcze prawdziwymi skurczami porodowymi. 

Skurcze pojawiające się na początku porodu są znacznie silniejsze od skurczy Braxtona Hicksa czyli skurczy przepowiadających. Mogą powodować bolesność w podbrzuszu lub uporczywy, tępy ból krzyża. Skurcze porodowe w miarę postępowania porodu stają się coraz częstsze i silniejsze, stają się coraz bardziej regularne, a przerwy między nimi są coraz krótsze. 

Jeżeli chcesz mieć pewność, czy pojawiające się u Ciebie skurcze są zwiastunem rozpoczętej akcji porodowej, zmień rodzaj aktywności na przeciwny do aktualnego. Jeżeli właśnie odpoczywałaś, wstań i zajmij się jakąś czynnością. Jeżeli wróciłaś niedawno ze spaceru, połóż się i odpocznij. Jeżeli skurcze trwają nadal, zwiększając częstotliwość pojawiania się, to znak, że poród się rozpoczął. Zrelaksuj się, oddychaj głęboko i pomyśl o nadchodzącej chwili pierwszego spotkania z maleństwem.

a teraz podsumowując by nic Ci nie umknęło.

Zwiastuny porodu - punkt po punkcie

 • Odejście czopu śluzowego - możesz zaobserwować u siebie wzmożone upławy. Gdy szyjka uzyska gotowość do otwarcia podczas porodu, czop śluzowy zostanie wydalony. Może to nastąpić w różnych momentach (nawet na kilka dni przed rozpoczęciem porodu, a zdarza się, że odpada równocześnie z odejściem wód płodowych). Jeśli wydzielina jest różowa lub ma pasemka krwi, oznacza to że poród odbędzie się najprawdopodobniej w ciągu doby.
 • Odejście wód płodowych – nastąpić to może w sposób gwałtowny (chluśnięcie) lub powolny (wyciekanie). Jeżeli wody zaczynają odchodzić, należy zgłosić się do szpitala, nawet wtedy, gdy nie towarzyszą temu inne objawy zbliżającego się porodu. Są jednak kobiety, którym wody płodowe samoistnie nie odchodzą. Często pęcherz płodowy przebija położna w trakcie porodu.
 • Biegunka, rozstrój żołądka, mdłości -  przed wystąpieniem akcji porodowej organizm w naturalny sposób dąży do wypróżnienia przed porodem. Sensacje te mają na również próba uwolnienia się od napięcia ciała.
 • Zmiana nastroju. Możesz być pobudzona, bądź wręcz przeciwnie – oszołomiona. Możesz odczuwać dreszcze i "roztrzęsienie", bóle głowy, kołatanie serca. Czujesz się inaczej niż zwykle.
 • Skurcze macicy, ból brzucha i okolicy krzyża – w miarę upływu czasu stają się coraz częstsze, regularne i mocniejsze. Mogą powodować bolesność w podbrzuszu lub uporczywy, tępy ból krzyża.

Co powinnaś zrobić?

 • Wiedz, że właśnie weszłaś w pierwszy okres porodu, zwany fazą utajnioną. Weź prysznic lub poleż w wannie.
 • Zjedz coś lekkiego, przyda ci się i zapas energii, i przytomność umysłu.
 • Spróbuj poczytać, zdrzemnąć się, obejrzeć film bądź pospacerować.
 • Mierz częstotliwość i długość skurczów.
 • Powiadom męża, niech będzie świadomy, że zbliża oto się godzina zero!
 • Myśl o tym, że już niedługo będziesz trzymać w ramionach swoje dziecko.
 • Zaprogramuj się na pozytywne myślenie i... Powodzenia, za kilka - kilkanaście godzin przytulisz swoje maleństwo!

mgr Daria Żarczyńska, psycholog

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża