reklama

Cukrzyca ciążowa

Cukrzycę ciążową wywołują zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Dotyka ona kilka procent przyszłych mam, które wcześniej na tę chorobę nie zapadły. 

Można powiedzieć, że cukrzyca jest nietolerancją węglowodanów, a jej objawy to: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zawroty głowy i zaburzenia widzenia.  W większości przypadków znika po urodzeniu dziecka. Narażone są na nią kobiety, które przed ciążą miały nadwagę lub te, które skłonności dziedziczą - w ich najbliższej rodzinie jest chory na cukrzycę typu II. Ryzyko wzrasta też z wiekiem i przy kolejnej ciąży.

To, czy kobieta jest chora na cukrzycę czy też nie, rozstrzyga wynik badania poziomu cukru we krwi. Pomiędzy 24 a 28 tygodniem, lekarz kieruje ciężarną na dodatkowy test, który polega na oznaczeniu poziom stężenia glukozy w pobranej krwi (najpierw jednak wypijesz wodę z glukozą).

Jak sobie pomóc?

·    Jedz często, w małych porcjach. Ograniczaj ilość węglowodanów prostych: słodyczy, soków owocowych i tłuszczów. Jeśli twój poziom cukru we krwi nie jest zadowalający pamiętaj, że dzienna racja pokarmowa powinna zawierać około 40% „dobrych” węglowodanów – pochodzących z warzyw, kasz i ciemnego pieczywa. 30% powinno stanowić białko i maksymalnie 20-30% tłuszczów.

·    Jeśli lekarz ci nie zabronił, prowadź aktywny tryb życia, spaceruj, pływaj. Wysiłek fizyczny poprawia spalanie glukozy, zmniejsza insulinooporność tkanek oraz zwiększa ich wrażliwość na insulinę.

Pamiętaj! Jeśli cierpisz na cukrzycę bądź jeśli jesteś nią zagrożona, dbaj o siebie i nie bagatelizuj sytuacji. Regularnie rób zlecane ci badania, samodzielnie kontroluj poziom cukru za pomocą glukometru. Załóż zeszyt, w którym będziesz notować poziom cukru, posiłki i przekąski. Pozostań pod specjalną opieką lekarską (także diabetologa) aż do samego porodu, stosuj się do jego wszelkich zaleceń.

Ważne! Nie rozpoznana lub zaniedbana cukrzyca staje się niezwykle groźna, szczególnie dla nienarodzonego dziecka. Wcześnie zdiagnozowana i właściwie leczona - daje szansę na prawidłowy rozwój ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

reklama
reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama