6 tygodni po porodzie. Co się dzieje z młodą mama

6 tygodni po porodzie. Co się dzieje z młodą mama

Po 9. miesiącach ciąży i trudach porodu twój organizm potrzebuje czasu, by dojść do siebie i przystosować się do nowych warunków. W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka twoje ciało przechodzi wiele dynamicznych zmian. Co dokładnie się dzieje z młodą mamą w okresie poporodowym? Czego możesz się spodziewać?

Największe zmiany w ciele kobiety zachodzą w czasie połogu, to jest 6. tygodni po porodzie (Pamiętaj o kontrolnej wizycie po upływie tego czasu). Co możesz wówczas odczuwać?

Zmęczenie

Trudy porodu, ale i nowe obowiązki, które wpływają na harmonogram dnia mogą sprawić, że czujesz się zmęczona, a może i rozbita. To zrozumiałe. Z jednej strony patrzysz na swoje dziecko i czujesz szczęście, ale z drugiej dają się we znaki wyczerpujące niedobory snu i czasu, a także stres związany z nowymi obowiązkami. Nie bez znaczenia są dolegliwości połogowe, które sprawiają ból i wywołują dyskomfort. Pamiętaj, że musisz dbać nie tylko o dziecko, ale i o siebie. Jak to zrobić?

Staraj się spać, kiedy dziecko drzemie. Poproś kogoś zaufanego, by pobył z wami kilka dni po porodzie. Może uda ci się zorganizować posiłki i zakupy (z pomocą przychodzą nie tylko sąsiedzi czy przyjaciele, ale i usługi on-line)? Nie wstydź się prosić o pomoc, nie opieraj się przed jej przyjmowaniem. Postaraj się też wychodzić z domu, choć na chwilę – krótki spacer czy wyjście do sklepu pozwoli ci odetchnąć. Pij dużo wody, jeśli karmisz piersią.

Zmienność nastrojów

Po porodzie możesz czuć się zagubiona, a ból i dolegliwości po porodzie, a także stres i zmęczenie, jakie odczuwasz w ciągu pierwszych dni po porodzie mogą przełożyć się na twoje samopoczucie i wyrażać się w odczuwanych emocjach. Możesz czuć się zagubiona, rozbita, zestresowana do granic możliwości, obserwować zmienność nastrojów, nerwowość i niską samoocenę, a także poczucie niekompetencji w opiece nad dzieckiem.

Naturalnie nie musisz reagować aż tak silnie, ale i może się zdarzyć, że wpadniesz w siła baby blues. To wina hormonów, więc spokojnie - po niedługim czasie sytuacja powinna się unormować. Jeśli jednak czujesz, że to cię przerasta, zwróć się do lekarza, ponieważ w psychice kobiety zachodzą zmiany, które mogą prowadzić np. do depresji poporodowej. Czy wiesz, że nawet 30 % kobiet zapada na depresję poporodową w ciągu pierwszego roku po urodzeniu dziecka?

reklama

Ból w kroczu

Jeśli podczas porodu doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza, możesz odczuwać ból, drętwienie lub ciągnięcie. Na szczęście w większości przypadków rany goją się szybko i bezproblemowo już w kilka dni po porodzie.

Pamiętaj o właściwej higienie i pielęgnacji krocza: częstym podmywaniu się letnią wodą (lub preparatami wspierającymi gojenie, zapytaj o nie w aptece) i osuszaniu rany papierem toaletowym, a także o zapewnieniu dostępu powietrza do rany. Unikaj zbyt długiego stania i siedzenia – najlepiej siadać na specjalnej poduszce. By złagodzić dolegliwości możesz stosować chłodne okłady lub jeśli ból jest dokuczliwy, łagodne środki przeciwbólowe.

Jeśli odczuwasz silny ból, pieczenie, nacięcie jest zaczerwienione i sączy się z niego płyn, gdy odczuwasz tępy, pulsujący ból lub któryś ze szwów bardzo ciągnie albo rana nie goi się po upływie 10 dni, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Bolesna rana po cesarskim cięciu

Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, odczuwasz dodatkowy ból - uszkodzone są przecież powłoki brzuszne. Lekarz będzie chciał zobaczyć twoje szwy szybciej niż po 6. tygodniach  - najczęściej po 2.
Pamiętaj, że pojawienie się wycieku z rany (osocze i subtelna ilość krwi) to zjawisko normalne. Nie mocz świeżej rany, stosuj preparaty na przyspieszenie gojenia ran. Do lekarza bądź położnej zgłoś się, jeśli czujesz silny, większy ból w jednym miejscu rany i zaobserwujesz na niej siniak bądź górkę.

reklama

Pojawia się ból i skurcze w dole brzucha

Twoja macica po porodzie musi się skurczyć do wielkości pięści (ważyła ok. 1,5 kg, a jej waga docelowa po połogu to ok. 50 gramów). Ból, który czujesz w podbrzuszu świadczy o tym, że tak się właśnie dzieje. Ból jest najsilniejszy podczas karmienia piersią – odpowiada za to oksytocyna, która odpowiada za wypływanie mleka i skurcze macicy.  

Obserwujesz odchody połogowe

Ponieważ macica nie tylko się obkurcza, ale i oczyszcza, możesz zaobserwować specyficzną wydzielinę z dróg rodnych. Początkowo jest ona krwista (do 7 dni), mogą pojawiać się skrzepy. Później stanie się ona różowa, następnie brązowa, by ostatecznie przejść w śluzową. Po połogu odchody nie powinny się już pojawiać. Nie stosuj tamponów!

Zgłoś się do lekarza, jeśli odchody mają malinowy kolor i gnilny zapach, pojawia się gorączka lub czujesz się rozbita; odchody nagle przestały się pojawiać bądź nagle stały się bardzo intensywne lub gdy zaobserwujesz w nich większe kawałki tkanek.

reklama

Powiększone piersi

Twoje piersi, jeśli karmisz dziecko, przechodzą wiele zmian. Mniej więcej w trzeciej lub czwartej dobie po porodzie może pojawić się tzw. nawał mleczny, który mija po trzech dniach. Wówczas piersi stają się obrzmiałe, tkliwe przy dotykaniu i  twarde. Dochodzi wówczas do nadprodukcji pokarmu, co jest związane  z nagłym rozpoczęciem laktacji. Później sytuacja normuje się i piersi produkują tyle mleka, ile potrzebuje dziecko.

Musisz zwracać na nie uwagę, by nie doszło do zatkania przewodów mlecznych, zastoju i zapalenia piersi. Jeśli twoje piersi stają się bolesne, gorące, a ty masz gorączkę, zgłoś się do lekarza.

Trudności w oddawaniu stolca

Ciąża i poród odbijają się na pracy wielu narządów i układów. W przypadku układu pokarmowego owo działanie może manifestować się zaparciami, trudnościami w oddawaniu stolca i pojawieniem się hemoroidów. Może się zdarzyć, że przez pierwsze  doby po narodzinach dziecka możesz nie odczuwać potrzeby wypróżnienia się, ale i wstrzymujesz oddawanie stolca w obawie o ból czy wytrzymałość szwów.

Co możesz robić? Aby sobie pomóc, jedz produkty bogate w błonnik. Postaw na chleb pełnoziarnisty czy otręby.

Trudności w oddawaniu moczu

Trudności w oddawaniu moczu spowodowane są naciągnięciem mięśni, przez które przechodziła główka dziecka, a także otarciami okolic cewki moczowej. Co możesz robić?
Jeśli krocze szczypie, polewaj je w czasie oddawania moczu wodą z dzbanka lub spróbuj oddać mocz pod prysznicem.

Dobra wiadomość jest taka, ze wszystkie te niedogodności wkrótce miną - i ty, i twoje ciało potrzebujecie tych 6 tygodni, by dojść do siebie. Pamiętaj, by po upływie tego terminu pójść na wizytę do ginekologa. On sprawdzi, czy wszystkie rany dobrze się zagoiły, a narządy płciowe są w dobrej formie.

 

Ocena: Jeszcze nie ma ocen...

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Pielęgnacja krocza po porodzie

Pielęgnacja krocza po porodzie

Prawidłowa pielęgnacja krocza po porodzie jest bardzo ważna. Dzięki niej unikniesz zakażenia,...   Więcej

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie

Pierwsza wizyta u ginekologa po porodzie

Czy wiesz, że poporodowe uszkodzenia narządów rodnych mogą nie dawać żadnych objawów, przez co dopatrzyć...   Więcej

Połogowe bolączki, czyli dyskomfort po porodzie

Połogowe bolączki, czyli dyskomfort po porodzie

Nareszcie w domu! Ty, szczęśliwy tata i wasz wyśniony maluszek. Rozpiera cię radość i duma, niestety nie...   Więcej

Miałaś cesarskie cięcie? Zobacz jak postępować́ po operacjach brzusznych

Miałaś cesarskie cięcie? Zobacz jak postępować́ po operacjach brzusznych

Jeśli miałaś cesarskie cięcie, to wychodząc ze szpitala do domu z pewnością usłyszałaś poradę: „Proszę...   Więcej

Bolą cię plecy? Sprawdź, czy masz dobry biustonosz! [+video]

Bolą cię plecy? Sprawdź, czy masz dobry biustonosz! [+video]

Mam duży biust i dlatego bolą mnie plecy - trudno mi policzyć, ile razy słyszałam słowa ze strony...   Więcej

Rozejście spojenia łonowego. Co jest przyczyną, jak rozpoznasz objawy i wyleczysz dolegliwość? [video]

Rozejście spojenia łonowego. Co jest przyczyną, jak rozpoznasz objawy i wyleczysz dolegliwość? [video]

Rozejście spojenia łonowego zazwyczaj pojawia się pod koniec ciąży, ale nie jest obecne u każdej...   Więcej

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża