Poród rodzinny

Poród rodzinny

Jeszcze kilkanaście lat temu pierwsze spotkanie ojców z nowo narodzonymi dziećmi odbywało się na dystans, przez szpitalną szybę. Dziś jest inaczej - rodzice mogą sami decydować, jak będzie wyglądał poród i czy ktoś będzie towarzyszył przyszłej mamie. W rezultacie wiele par decyduje się na poród rodziny.

Na czym polega poród rodzinny

Gdy myślimy o porodzie rodzinnym, od razu zakładamy, że osobą, która będzie towarzyszyła kobiecie na sali porodowej jest partner. Tymczasem zdarza się, że jest to ktoś inny – mama, siostra czy przyjaciółka. Kluczem wyboru jest bliskość relacji i komfort psychiczny, jaki daje przyszłej mamie obecność bliskiej osoby.

Poród rodzinny odbywa w specjalnej sali, na której nie ma innych rodzących. Wyposażona jest ona nie tylko w sprzęt medyczny, ale i wannę/prysznic oraz sprzęt, który pomagają w aktywnym porodzie (piłki, krzesła, worki sako, drabinki). Najczęściej po porodzie cała trójka będzie mogła zostać w niej przez dwie godziny i cieszyć się tą niepowtarzalną, intymną chwilą.

Narodziny dziecka w takich komfortowych warunkach nadają wydarzeniu prawdziwie rodzinnego charakteru, są kompromisem pomiędzy rodzeniem dziecka bez bliskiej osoby a porodem domowym. Co ważne – zarówno w ciągu akcji porodowej, jak i po, będzie ci towarzyszyć bliska osoba. Jej wsparcia i pomocy nie sposób przecenić.

Plusy porodu rodzinnego

Dlaczego kobiety decydują się na porody rodzinne? Powód jest kilka:

  • to poczucie bezpieczeństwa, które daje bliskość bliskiej osoby.
  • komfort psychiczny – świadomość towarzystwa kogoś, kto wspiera i pomaga, dodaje otuchy, działa kojąco. Kobieta nie czuje się samotna w nowym miejscu, ma z kim dzielić radość, ale i ból,
    obecność bliskiej osoby ma pozytywny wpływ na personel szpitalny.
  • bliska osoba to także nieustająca motywacja i wsparcie podczas trwania akcji porodowej (np. przypominanie o właściwym oddychaniu, uzupełnianie dokumentów).
  • to także pomoc przy wykonywaniu prozaicznych czynnościach. Partner pomasuje kręgosłup, poda wodę, wytrze pot, wezwie położną, doda otuchy – jednym słowem służy pomocnym ramieniem.

Wiele kobiet, które miały możliwość doświadczenia porodu rodzinnego są zdania, że samotne przeżywanie tego momentu nie jest w stanie dać pełni szczęścia i zapewnić poczucia bezpieczeństwa i psychicznego komfortu.

reklama

Minusy porodu rodzinnego

Na poród rodzinny nie decydują się wszyscy. Owa idea ma swoich przeciwników zarówno wśród mam, jak i ojców.

Mężczyźni nie decydują się na takie rozwiązanie, ponieważ owa wizja ich przerasta – boją się szpitali, krwi. Niektórzy boją się także, że będzie to zbyt silne przeżycie psychiczne – że ból i cierpienie partnerki będą ponad ich siły. Boją się swojej reakcji na własna bezradność. U innych panów dyskomfort wywołuje myśl, że zobaczą swoją partnerkę w skrajnej niedyspozycji, w czysto fizjologicznym aspekcie, co może rzutować w przyszłości na ich relacje i stosunki (np. lęk przed zbliżeniem).

Kobiety też mają swoje powody – nie chcą, by partner widział je w ekstremalnych sytuacjach, kiedy nie panują nad emocjami i odruchami. Inne boją się, że partner, ze swoją słabą psychiką czy lękiem przed szpitalem, będzie je co najwyżej irytował i rozpraszał. W obliczu tak dużego wyzwania wolą być po prostu same.

Świadoma decyzja

Najważniejsze, by poród rodzinny był świadomą decyzją. Nie warto robić niczego na siłę - ulegać presji (tak trendu, jak i partnera) i robić czegoś wbrew sobie. Może się bowiem okazać, że taka decyzja przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Najczęściej jest tak, że ojcowie, którzy towarzyszyli partnerkom przy porodzie, są bardziej zaangażowani w opiekę nad maluchem, mają z nimi ciepłe relacje. Poród scala ich rodzinę i małżeństwo, buduje silne relacje i zaufanie, a we wspomnieniach pozostaje w pamięcina zawsze. Niestety bywa i tak, że poród okazuje się być dla stojącego z boku mężczyzny zbyt silnym przeżyciem, co odbija się negatywnie zarówno na nim, jak i relacjach w związku. Dlatego przed podjęciem decyzji warto szczerze porozmawiać – zarówno o tym, co się będzie działo, jak i o wzajemnych oczekiwaniach i ograniczeniach.

Ocena: 4.5 z 5. Ocen: 4

Kliknij, żeby dodać swój głos

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją:

Zobacz także

Boję się, że nie urodzę

Boję się, że nie urodzę

Przyszłe mamy, myśląc o porodzie, przepełnia radość, ale i lęk. Wiele kobiet boi się bólu, ale i obawia…   Więcej

Torba do porodu

Torba do porodu

Kiedy przyszła mama powinna mieć skompletowaną wyprawkę dla maleństwa? Położne sugerują, że już w 36…   Więcej

Poród naturalny czy cięcie cesarskie?

Poród naturalny czy cięcie cesarskie?

Porodem jest nazywane zakończenie ciąży. Poród kończy dziewięciomiesięczny okres oczekiwania na dziecko.…   Więcej

Przebieg porodu

Przebieg porodu

Pierwsza faza porodu - utajniona Faza utajniona to czas powolnego rozwierania się i skracania szyjki…   Więcej

Co to jest poród?

Co to jest poród?

Porodem powszechnie nazywa się czas przechodzenia dziecka z życia wewnątrzmacicznego, do życia odrębnego…   Więcej

Co zrobić, by podczas porodu mniej bolało? Ginekolog radzi

Co zrobić, by podczas porodu mniej bolało? Ginekolog radzi

artykuł sponsorowany (*)

Termin porodu coraz bliżej, a Ty zamiast już tylko cieszyć się, że wkrótce powitasz na świecie swojego…   Więcej

reklama