Pierwsze oznaki ciąży a fantom hCG

Pierwsze oznaki ciąży a fantom hCG

Czyżby pojawiły się upragnione dwie kreski, a objawów nadal brak? Najprawdopodobniej gdy stężenie hormonu hCG osiągnie odpowiednio wysoki poziom, organizm poinformuje Cię o ciąży. Ludzka gonadotropina kosmówkowa pojawia się w surowicy krwi dopiero 11 dni po zapłodnieniu, a jej stężenie wzrasta wraz z postępem rozwoju płodu do około 10 tygodnia ciąży.

Gonadotropina kosmówkowa, zwana potocznie hCG, składa się z podjednostek takich jak α – hCG i β - hCG. To β - hCG jest „charakterystycznym” hormonem wykrywanym w ciąży, produkowanym  początkowo przez zarodek, a później przez łożysko.

Pojawienie się hormonu hCG we krwi oraz jego późniejszy bardzo dynamiczny przyrost odpowiada za większość objawów ciążowych. Mdłości i wymioty, zwane „porannymi”, które często atakują nie tylko rano, ale o każdej porze dnia i nocy. Jak się okazuje występowanie „porannych” mdłości znacząco obniża ryzyko utraty ciąży w pierwszym jej trymestrze[1]. Naukowcy wiążą je także, ze wzrostem poziomu estrogenów, grupy hormonów niezmiernie istotnych w pierwszych tygodniach ciąży.

Bywa, że ciąża przebiega „bezobjawowo”, a jedynym jej wyznacznikiem jest rosnący brzuszek. Jeżeli podczas badania USG lekarz nie widzi żadnych nieprawidłowości, nie należy w ogóle sugerować się brakiem objawów, a wręcz cieszyć, że będzie to naprawdę przyjemny czas.

reklama

Wszystko wydaje się niezmiernie proste - obecność hCG potwierdza ciążę, a brak tego hormonu ciążę wyklucza. Czasem jednak zdarza się, że wykonałyśmy dwa testy, których wyniki się nawzajem wykluczają. Być może to tak zwany fantom hCG [2,3].

Testy z krwi wykrywają wiele podobnych molekuł do najróżniejszych frakcji hCG, jak na przykład ludzki hormon luteinizujący (hLH), który może być omyłkowo potraktowany jako hCG. Mimo że zdarza się to niezmiernie rzadko, warto wykonać dla potwierdzenia drugi test ciążowy, tym razem z moczu. W tym osobliwym przypadku dopiero wynik tego testu będzie wiarygodny.

Bibliografia

  1. mayoclinic.org
  2. Berek & Novak's Gynecology, section IV.
  3. Check JH, Nowroozi K, Chase JS, Lauer C, Elkins B, Wu CH. False-positive human chorionic gonadotropin levels caused by a heteophile antibody with the immunometric assay. Am J Obstet Gynecol 1988;158:99–100.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: