Jak polepszyć śluz szyjki macicy?

Jak polepszyć śluz szyjki macicy?

Śluz szyjki macicy to płyn wydzielany przez szyjkę, którego produkcja jest stymulowana przez estrogen. W całym cyklu miesiączkowym ilość i jakość śluzu szyjkowego ulega zmianom i dzięki temu można przewidzieć dni płodne. W miarę zbliżania się owulacji stężenie estrogenów wzrasta, co prowokuje szyjkę macicy do wydzielania większej ilości śluzu.

W jaki sposób mogę zbadać śluz szyjki macicy?

  • Umyj ręce i dokładnie je osusz
  • Środkowy lub wskazujący palec włóż do pochwy jak najgłębiej
  • Wyjmij palec i przyjrzyj się konsystencji śluzu
  • Rozcieraj go pomiędzy palcem i kciukiem, a następnie powoli rozdziel palce.

Jak za pomocą śluzu określić, w której fazie cyklu jestem?

Śluz po miesiączce

śluz skąpy (czasem uczucie suchości w pochwie), a później gęsty, nieco lepki w dotyku, w kolorze białym do lekko żółtawego. Jego gęstość jest dla  plemników barierą nie do przebycia.

Śluz kilka dni przed owulacją 

estrogen wzrasta a wraz z nim zwiększa się ilość, płynność i rozciągliwość śluzu. Ma on lekko kremowy kolor, może mu towarzyszyć uczucie wilgotności w pochwie.

Śluz w czasie owulacji

bezpośrednio przed owulacją  śluz staje się rzadszy i mniej rozciągliwy, ale jest bardzo śliski. Jego konsystencja i kolor jest podobny do białka kurzego jaja. Ten rodzaj śluzu informuje cię, że jesteś w najbardziej płodnym okresie miesiąca. W najbardziej płodnym dniu cyklu z pęcherzyka Graafa uwalnia się komórka jajowa.

Śluz po owulacji 

wzrasta progesteron, a wraz z nim ilość śluzu zaczyna się zmniejszać i staje się coraz bardziej gęsty.

reklama

Co może mieć wpływ na zmianę śluzu szyjki macicy?

  • karmienie piersią
  • chirurgiczne zabiegi szyjki
  • irygacja pochwy oraz produkty do higieny intymnej
  • stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
  • stany zapalne pochwy

Jak polepszyć jakość i ilość śluzu szyjki macicy?

Śledząc zmiany w śluzie szyjki macicy  sama możesz zaobserwować, czy produkujesz prawidłowy śluz, a dodatkowo możesz spróbować wpłynąć na jego jakość.

Pij wodę. Jeśli zauważysz, że nie produkujesz w fazie płodnej miesiąca wystarczającej ilości śluzu zacznij od odpowiedniego nawodnienia organizmu do swojej diety włącz dużą ilość wody, szczególnie w dniach poprzedzających owulację pij około 8 szklanek (2 litry) wody dziennie. Nie zastępuj jej innymi napojami, ponieważ mogą mieć one właściwości odwadniające!

Zmień dietę. Plemniki zdecydowanie lepiej sobie radzą w środowisku zasadowym, tymczasem środowisko pochwy jest naturalnie kwaśne, dlatego staraj się wprowadzić do diety pokarmy o ph zasadowym. Co to oznacza? Sięgaj często po owoce (np. grejpfruty, czy wiśnie) oraz po warzywa. Tu wybór masz ogromny, np. brukselka, groszek, szparagi, kalafior, cukinia, por, pomidor, awokado, fasolka szparagowa, szpinak, czosnek, seler naciowy, kapusta, sałata, papryka słodka, brokuły, ogórek, natka pietruszki, pestki dyni, migdały, buraki, rzodkiewka, fasola biała , soczewica, czy tofu.
Natomiast zdecydowanie staraj się ograniczyć picie kawy, alkoholu i spożywanie mięsa, nabiału oraz słodyczy i wyrobów z mąki pszennej

Sięgnij po olej z wiesiołka i z siemienia lnianego. Olej z wisiołka działa przeciwzapalnie, łagodzi napięcie przedmiesiączkowe i zwiększa ilość oraz wpływa dodatnio na jakość płodnego śluzu szyjkowego. Dzienna dawka oleju z wiesiołka to od 1500 do 3000 mg dziennie. Przyjmuj ją w pierwszej fazie cyklu, do wystąpienia owulacji, a później odstaw. W drugiej fazie  sięgnij po olej z siemienia lnianego żeby dostarczyć organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych. Siemię lniane dobrze wpływa również na  czynność macicy oraz jakość śluzu.  Pamiętaj, że efekty mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach.

Użyj lubrykantów wspomagających płodność. Są to specjalne produkty bezpieczne dla plemników oraz spójne z pH pochwy. Dzięki swoim właściwościom zwiększają ruchliwość i żywotność plemników zwiększając szansę na zapłodnienie.

Sprawdź działanie gwajafenazyny. Ten popularny składnik syropów nie tylko rozrzedza wydzielinę w płucach, ale również rozrzedza śluz szyjki macicy. Najlepiej zacząć brać zalecaną dawkę 5 dni przed rozpoczęciem owulacji, a na czas owulacji zaprzestać. Ważne jest to, żeby kupić syrop, którego składnikiem aktywnym jest wyłącznie gwajafenezyna!  Biorąc syrop oraz pijąc dużą ilość płynów zwiększasz szansę na zajście w ciążę. Jeżeli twój partner ma zbyt gęste nasienie również może skorzystać z tej metody.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: