reklama
Normy badań hormonów kobiecych

Normy badań hormonów kobiecych

Jeśli od dłuższego czasu bezowocnie staracie się o dziecko lub jeśli podejrzewasz u siebie zaburzenia hormonalne, być może powinnaś zbadać poziom hormonów żeńskich oraz hormonów tarczycy. Pamiętaj jednak, że badania hormonalne wykonuje się w określonych dniach cyklu, a nawet doby, ze względu na ich zmienne stężenie. Najlepiej nie robić ich na własną rękę (choć w większości są odpłatne), a po konsultacji z lekarzem, na jego zlecenie.

Jakie hormony żeńskie warto zbadać?

Estrogeny

Estrogeny (estron, estradiol i estriol), to produkowane przez jajniki podstawowe hormony żeńskie, odpowiadają za cechy płciowe i prawidłowy przebieg cyklu. Produkowane w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety.

Estrogeny – grupa hormonów płciowych, do których zalicza się trzy główne postacie estrogenu naturalnie występujące u kobiet estron (E1), estradiol (E2) i estriol (E3); oraz estrogen wytwarzany tylko w czasie ciąży estetrol (E4).

Ich poziom różni się w zależności od fazy cyklu. Stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Najniższy jest podczas miesiączki, do połowy cyklu stale wzrasta, dzięki czemu błona śluzowa macicy odbudowuje się

Najczęściej badany jest estradiol. Normy:

  • faza folikularna 84 - 970 pg/ml,
  • owulacja  13 - 330 pg/ml,
  • faza lutealna 73 - 200 pg/ml.
Niski poziom estrogenówWysoki poziom estrogenów   
zaburzenia miesiączkowania (skąpe miesiączki), niepłodność, osteoporoza, suchość skóry, hirsutyzmzaburzenia miesiączkowania (obfite miesiączki), obrzęki, nadmierny przerost błony śluzowej macicy, nudności, wymioty, złe samopoczucie, przyrost masy ciała, obrzęki, zatrzymywanie wody, migreny    

Prolaktyna

Prolaktyna, produkowana przez przysadkę mózgową, jest hormonem niezbędnym w czasie ciąży - prawidłowe stężenie prolaktyny podtrzymuje pracę ciałka żółtego.

Norma prolaktyny to zakres 40 – 530 mlU/ml (prawidłowe stężenie dla kobiet nie karmiących i nie będących w ciąży - mniej niż 20 ng/ml).

Niski poziom prolaktynyWysoki poziom prolaktyny
problemy z karmieniem piersiąbolesność piersi, zaburzenia cyklu miesiączkowego, trudności z zajściem w ciążę, ryzyko poronienia; Wysokie stężenie tego hormonu jest zazwyczaj wynikiem dużego stresu lub guzem przysadki.

Trzeba pamiętać, że stężenie prolaktyny zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego (bada się ją w okolicach 21. Dnia cyklu), ale i w ciągu doby - najwyższe poziomy osiąga we wczesnych godzinach porannych (do 7. rano), dlatego badanie prolaktyny zaleca się dwukrotnie w ciągu dnia – rano i po południu.

Progesteron

Progesteron, hormon produkowany przez jajniki, jest niezbędny do wystąpienia owulacji. Odpowiada za utrzymanie ciąży i przygotowanie śluzówki macicy do zagnieżdżenia komórki jajowej. Jego poziom zależy od fazy cyklu:

  • po owulacji - 1-28 ng/ml,
  • do 12. tygodnia ciąży - 9-47 ng/ml,
  • 12.-28. tydzień ciąży - 17-146 ng/ml,
  • powyżej 28. tygodnia ciąży - 55-200 ng/ml.
Niski poziom progesteronuWysoki poziom progesteronu
obfite i nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę, kłopoty z utrzymaniem ciążyOznaczają ciążę, ale także torbiele jajników czy zaburzenia w obrębie nadnerczy    

Stężenie progesteronu wzrasta w drugiej fazie cyklu. Jest to hormon niezbędny do wystąpienia owulacji. Jego zadaniem jest przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się komórki jajowej, a następnie do utrzymania ciąży.

Stężenie progesteronu wzrasta w drugiej fazie cyklu. Jego poziom najlepiej badać w 21. dniu cyklu, często oznacza się go nawet trzykrotnie w kolejnych fazach cyklu miesiączkowego (niektórzy zalecają badanie 3 dni z rzędu).

Testosteron

Testosteron, produkowany przez jajniki i nadnercza, odpowiada za libido i cechy płciowe, a także energię życiową i samopoczucie.

Norma poziomu testosteronu u kobiet wynosi 0,7 – 5,0 nmol/I.

Niski poziom testosteronuWysoki poziom testosteronu
apatia, gorsze samopoczucie – zmęczenie i stany depresyjne, spadek libidonadpobudliwość, nadmierne owłosienie, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie głosu, problemy z zajściem w ciążę 

Folikulotropina

Folikulotropina (FSH), hormon folikulotropowy wydzielany przedni płat przysadki mózgowej, pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i wydzielanie estrogenów w komórkach ziarnistych pęcherzyków jajnikowych, wpływa na procesy związane z płodnością. To hormon, którego – oprócz progesteronu, hormonu luteinizującego i prolaktyny - prawidłowe stężenie warunkuje zajście w ciążę.
Badanie poziomu FSH, które można wykonać z krwi bądź moczu, ma na celu określenie wielkości rezerwy jajnikowej, czyli ilości posiadanych przez kobietę pęcherzyków, które służą do produkcji komórki jajowej.

Stężenie folikulotropiny zmienia się z wiekiem – jej wartość tuż po urodzeniu jest wysoka, później spada (6. m-c życia u chłopców, 12-24 m-c życia u dziewczynek), ponownie rośnie w okolicach 7 roku życia.

Niski poziom folikulotropinyWysoki poziom folikulotropiny

poniżej 3 mIU/mln - niewydolność przysadki

powyżej 18 mIU/ml - wyczerpana rezerwa jajnikowa

powyżej 20 mIU/ml - znacznie obniżoną zdolność do zapłodnienia

Wraz ze zwiększającym się poziomem FSH maleje szansa na zajście w ciążę. Przyczyna: pierwotna niewydolność jajników, guz jajnika, zespół policystycznych jajników, choroby tarczycy. 

Lutropina

Lutropina (LH), wydzielana przez przedni płat przysadki mózgowej, pobudza jajeczkowanie. Oznaczanie jej poziomu zarówno służy do diagnozowania przyczyn zaburzeń miesiączkowania, pomaga określić termin owulacji.

Prawidłowy poziom lutropiny różni się w zależności od fazy cyklu:

  • faza folikularna 1,1-11,6 mlU/ml,
  • owulacja 17-77 mlU/ml,
  • faza lutealna 0-14,7 mlU/ml.

Nasze tabele mają charakter orientacyjny. Pamiętaj, że różne laboratoria stosują różne normy – odczytując wynik należy sugerować się wartościami zamieszczonymi obok wyników badań.

 

reklama

Niezbędniki w dziale ciąża

reklama